برای چاپ این صفحه اینجا کلیک نمایید

نماینده مازندران در شورای عالی استان ها

شریفی با بیان اینکه در حوزه معلولین عموما فعالیت ها نمایشی و مصنوعی است، گفت: بخشی از این ماجرا که به این برمی گردد که این حوزه کاملا تخصصی است اما نگاه تخصصی به آن وجود ندارد.

صاحب شریفی نماینده استان مازندران در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها به مناسبت روز جهانی معلول با بیان این که اساسا نگاه به معلولین و مقتصیات متناسب با این افراد در مبلمان شهری بالنسبه امریست مدرن و به همین سبب در کشور ما نیز چندان بدان توجه نگردیده است، گفت: اما آنچه که این موضوع را بغرنج تر از سایر ممالک ساخته بار معنوی و ارزشی ایست که بر این واژه در اثر جنگ تحمیلی استوار گردیده و افزوده شدن واژه ی جانباز به سایر معانی و تعابیر معلولین می باشد. امورات جانبازان به بنیادی غیر تخصصی واگذار گردید که در این هزارتوی اداری خود معضلی علیحده گشته است.

شریفی با ابراز تاسف از نگاه به معلولین بیان کرد: این نگاه معمولا نگاهی است ابزاری که عمدتا صاحبین مناصب با توجه به موقعیت از آن بهره می برند. حال آنکه معلولیت پدیده ای است انسانی وکاملا طبیعی(ولو دراثرجنگ، تصادف و...) که به سبب ابعاد آسیب چه از بعد جسمی و چه از بعد روانی نیازمند پرداخت های دقیق علمی به این مهم می باشد که نتیجه ی آن می بایست وارد چرخه ی مدیریت معماری شهری و سایر عرصه های تصمیم سازی کشور گردد.

نماینده مازندران در شورای عالی استان ها ادامه داد: به طور مثال موضوع حمل و نقل درون شهری و برون شهری یکی از اساسی ترین موانع بر سر راه این عزیزان است. نوع مشکلات با نوع و شدت معلولیت رابطه مستقیم دارد. کاستی های حوزه ی حمل و نقل و عدم مناسب سازی محیط ها تمام ابعاد زندگی افراد دارای معلولیت را تحت شعاع خود قرار می دهد.

وی  عدم وجود آسانسور در تمام ایستگاه ها، مناسب نبودن سرویس های بهداشتی در پارک ها و مراکز خرید حتی مراکز خرید بزرگ زندگی را برای افراد دارای معلولیت در ایران مشکل زا توصیف کرد و توضیح داد: در بسیاری از کشورها برای معلولان صندلی های جداگانه در اتوبوس و مترو در نظر گرفته می شود، برای آنها مسیرهای مشخص در پیاده رو تعبیه می شود. خوشبختانه به دلیل استفاده از اتوبوس هایی که در خارج از ایران ساخته شده اند  فضاهای مختص معلولین در سرویس بی ار تی وجود دارد. اما معضل اصلی فقر فرهنگی در نوع هدایت این افراد به درون اتوبوس ها در زمان ازدحام مسافر است.

شریفی اضافه کرد: یا مشخصا مسئله وجود کارتخوان بعد از رمپ که مانع ورود ویلچر می شود. همانطور که اشاره شد سرعت توقف و حرکت اتوبوس ها و ازدحام جمعیت هم خود دلیل دیگری است که استفاده از خطوط بی ار تی را بسیار سخت و پر چالش می کند.

عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای عالی استان ها با بیان اینکه در مترو اصلا موضوع مناسب سازی برای استفاده معلولان لحاظ نشده است، تصریح کرد: تنها یک تابلو متذکر می شود که اولویت نشستن با افراد دارای معلولیت و سالمندان است. داشتن اولویت در نشستن برای سالمندان و افراد دارای معلولیت وجود دارد اما اولویت در سوار شدن متاسفانه وجود ندارد.

 وی با اشاره به موضوع طراحی مبلمان شهری با توجه به نیاز سالمندان و معلولین بیان گرد: این موضوع موضوعی است که در کلان شهرها به صورت مقطعی به آن پرداخته می شود حال آنکه در شهرهای کوچک محلی از اعراب ندارد .

 به نظر می رسد در این فقدان آزار دهنده ی دولت های 3 دهه ی اخیر در بخش فرهنگ سازی و پشتیبانی علمی و میدانی از معلولین، فضای مجازی با محوریت خود مردم و سازمان های مردم نهاد بستر مناسبی است برای این نوع فرهنگ سازی ها که به صورت اصولی و دقیق کمتر استفاده شده است.

نماینده مازندران در شورای عالی استان ها، یکی از مهمترین کاستی های این حوزه را نامناسب بودن محل های کسب و کار دانست و تصریح کرد: این مشکل افراد دارای معلولیت را وارد چرخه فقر و بعضا تشدید معلولیت می کند. در این شرایط سخت اقتصادی داشتن زندگی مستقل که زمینه رشد فردی را در افراد به ویژه معلولین فراهم می کند تنها یک خواب و خیال است.

 این عضو شورای عالی استان ها ادامه داد: در حوزه معلولین عموما فعالیت ها نمایشی و مصنوعی است. بخشی از این ماجرا به این بر می گردد که این حوزه کاملا تخصصی است اما نگاه تخصصی به آن وجود ندارد. هر کسی از راه برسد اظهار نظر می کند و پرچم دار فرهنگ سازی و غیره می شود.

 وی عادی سازی وجود معلولین در جامعه را کار حساس و سختی اقلمداد کرد و بیان داشت: متاسفانه قهرمان پروری و بزرگ کردن دستاوردهای مرتبط با معلولین جهت انتفاع شخصی وجود دارد. در مدارس هم تقریبا هیچ نوع فعالیتی در راستای فرهنگ سازی صحیح صورت نمی گیرد و اگر هم باشد جسته گریخته و شخص محور است.

شریفی استفاده تاکسی ها، بوستان ها و پارک ها و فعالیت های اجتماعی را از دیگر دغدغه های جدی معلولین به شمار آورد و تشریح کرد: در هیچ کدام از ورزشگاه های ما در سراسر کشور جایگاهی مختص معلولین دیده نشد. سینماها فرهنگسراها و سایر مراکز عمومی نیز وضع به همین منوال است 

نماینده مازندران در شورای عالی استان ها ادامه داد: مادامیکه نگاه به معلولین نگاهی نه ازسر تخصص که از سر ترحم و بعضا تفاخر باشد و به جای جامعه شناسان و روان شناسان کاربلد ژن های خوب بیکارنشسته باشند بی تردید حق مطلب ادا نخواهد شد . معلولین نیاز به دلسوزی ندارند، کافیست متخصصین شهری بدون ملاحظات سیاسی و منفعت طلبانه بر مصدر کار نشینند. آنگاه مطالبات به حق این قشر فراموش شده بی منت و بی صرو صدا برآورده خواهد شد.

شورای اسلامی استان مازندران
شماره های تماس : 011-33348135 011-33349061        کد پستی : 14884-48149