پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی مازندران
 تعداد بازدید: 280

نماینده مازندران در شورای عالی استان‌هاآقامیری با اشاره به خسارت های سیل های اخیر در استان مازندران گفت: سیل اخیر که در دو مرحله استان مازندران را تحت تاثیر قرار داد در مجموع 1668 میلیارد تومن در حوزه های مختلف به استان خسارت وارد کرد.

سید علی آقامیری نماینده استان مازندران در شورای عالی استان‌ها ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید و اعیاد شعبانیه با اشاره به خسارت‌های دو مرحله­ای سیل اخیر استان مازندران گفت: سیل آخر سال 97 که در مازندران رخ داد خسارت‌های زیادی به‌جا گذاشت که متأسفانه کمتر دیده شد.

آقامیری بابیان اینکه این سیل و طوفان 12 شهر استان مازندران را تحت تأثیر قرارداد گفت: شهرهای ساری، سیمرغ، جویبار، میان‌دورود، بهنمیر و نکا که در کانون سیل بودند و تعدادی از شهرها نیز مانند بهشهر، گلوگاه، قائم‌شهر، بابل، سوادکوه و سوادکوه شمالی کمتر درگیر سیل شدند.

نماینده استان مازندران در شورای عالی استان‌ها افزود: این سیل که در تاریخ 27/12/1397 رخ داد خسارت زیادی را برجای گذاشت که در حوزه‌های مختلف مردم استان را تحت تأثیر قرارداد. این سیل در حوزه تأسیسات زیر بنایی 475 میلیارد تومان، در بخش مسکونی و معیشتی 305 میلیارد تومان و در بخش کشاورزی 558 میلیارد تومان خسارت وارد کرد که درمجموع استان مازندران میزان 1338 میلیارد تومان از قبل سیل و طوفان مرحله اول خسارت دید.

وی گفت: هرچند باید به این نکته نیز توجه کرد که حجم خسارت‌ها با توجه به هشدار‌ها کاهش یافت و اگر این هشدارها نبود قطعاً خسارت‌های بیشتری داشتیم.

آقا میری در ادامه به سیل مرحله دوم که در تاریخ 1/01/1398 رخ داد اشاره کرد و بیان داشت: این سیل بیشتر مرکز و شرق مازندران به ویژه سوادکوه و سوادکوه شمالی را در برگرفت و حوزه‌های معیشتی، ساختمان، کشاورزی، جاده‌ها و ... را تحت تاثیر قرار داد که درمجموع 330 میلیارد تومان خسارت به استان وارد کرد. 

عضو شورای استان مازندران با اشاره به اقدامات انجام‌شده در سال‌های گذشته از سوی شهرداری ساری گفت: در سال‌های گذشته اقداماتی از قبیل لایروبی رودخانه تجن به‌ویژه بین پل‌های تجن و کابلی انجام شد که در حدود 40 هزار کامیون خاک از کف رودخانه برداشت شد که به‌طور میانگین به عمق 3 متر بستر رودخانه را تخلیه کرد. این لایروبی باعث شد تا گنجایش رودخانه افزایش‌یافته و سیلاب وارد شهر نشود.

وی افزود: همچنین در سطح شهر ساری در سال‌های 96 و 97 کانال‌هایی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی ایجاد شد تا آب را به رودخانه تجن هدایت کند. این قبیل اقدامات سبب کاهش خطر سیل گرفتگی سطح شهر ساری شد که خوشبختانه اثربخش بود؛ اما باوجوداین کارها نزدیک به 370 میلیارد تومان به شهرستان ساری خسارت وارد شد.

نماینده استان مازندران در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: در سیل اخیر نیز کلیه مدیران و مسئولان شهرداری با مجموعه در اختیار خود با هدایت شهردار ساری به‌صورت آماده‌باش کامل در سطح شهر حضور داشتند و توانستند خسارات سیل را کاهش دهند. افزون بر آن با فروکش کردن آب نیز مجموعه شهرداری از صحنه خارج نشد بلکه در طول 24 الی 40 ساعت تمام بقایای سیل و تخریب‌های انجام‌گرفته را سروسامان دادند تا چهره خوبی از شهر را پیش چشم مسافران نورزی به نمایش بگذارند که جای تقدیر و تشکر دارد.

آقامیری اضافه کرد: در سطح استان نیز استاندار محترم، فرمانداران و مدیران مربوطه و صداوسیمای مرکز مازندران با همراهی مردم توانستند خسارت سیل را کاهش دهند اما متأسفانه مسئولان کشوری و رسانه ملی پس از گذشت 3 روز به داد مازندران رسیدند و پس از آن معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر کشور و مدیران ارشد کشوری در استان حضور یافتند.

نماینده استان مازندران در شورای عالی استان‌ها تأکید کرد: خسارت وارده سیل دو بخش است. بخش اول خسارت مادی است که امیدواریم به‌سرعت از سوی دولت جبران شود اما خسارت مهم‌تر خسارت روانی سیل بود که به مردم واردشده است که تا سال‌های سال برطرف کردن آن طول می‌کشد و ضرورت دارد دولت با بسیج رسانه‌ها و استقرار گروه­های مشاوره رنج روانی سیل را کاهش داده و مردم را برای عبور از این بحران کمک کنند.