پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی مازندران
 تعداد بازدید: 413

نماینده مازندران در شورای عالی استان هاشریفی با اشاره به تعیین عراق به عنوان متجاوز علیه ایران از سوی سازمان ملل گفت: دیپلماسی ناکارآمد و جهت گیری های نادرست دولت ها مانع از دریافت غرامت حمله عراق به ایران شده است و باید این رویه اصلاح گردد.

صاحب شریفی نماینده استان مازندران با اشاره معرفی عراق به عنوان آغازگر و متجاوز و مسئول جنگ علیه ایران توسط سازمان ملل متحد در 18 آذر گفت:  18 آذر 1370 از سوی  سازمان ملل متحد, عراق به عنوان آغازگر و مسئول جنگ با  ایران شناخته شد .براساس اظهارات اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی؛ دولت عراق مطابق  ماده ۶ قطعنامه ۵۹۸،  ۱۱۰۰ میلیارد دلار بابت غرامت خسارات مستقیم جنگ تحمیلی به ایران بدهکار است.

شریفی افزود: قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل درمورد آتش بس جنگ عراق و ایران در تیر1367(1987) صادر شد، بر اساس آیین نامه اجرایی قطعنامه قرار شد کمیته ای در سازمان ملل تشکیل شده و کشور متجاوز اعلام شده و میزان خسارات تعیین شود و در راستای آن صندوقی بین المللی برای کمک به خسارت دیدگان جنگ ایران و عراق پیش بینی شود که متأسفانه هیچگاه این صندوق تشکیل نشد و تنها یک بند از قطعنامه که تبادل اسرا بود اجرا گردید.

نماینده استان مازندران در شورای عالی استان ها، ادامه داد: این در حالیست که علیرغم نیاز شدید عراق به بودجه سالیانه خود، کویت درحال حاضرسالیانه 5 درصد از  بودجه عراق را زیرنظر سازمان ملل متحد و با حمایت آمریکا بابت غرامت جنگی از این کشور دریافت می کند .

وی با انتقاد از دیپلماسی ناکارآمد و جهت گیریهای نادرست دولت ها گفت: عراق کشوری که  8 سال بیش از  200 هزار تن از بهترین فرزندانمان را از ما گرفت 80 هزار جانباز شیمیایی برایمان به یادگار نهاد و هنگام بازسازی اش در بخش اشتغال و کسب و کار  یک میلیارد دلار در غالب تسهیلات کمک کردیم. در تحریم های اخیر ترامپ پیش از همه به کمپین تحریم پیوست و برای تحت فشار قرار دادن ایران در بحث انرژی  هورالعظیم را به آتش کشید و تا دو هفته اجازه نمی داد نیروهای امداد ما برای مهار آتش وارد خاک عراق شوند و امروز یک میلیون بشکه بیشتر از ما نفت صادر می کند.