پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی مازندران
 تعداد بازدید: 181

نماینده مازندران در شورای عالی استانها تبیین کردنماینده مازندران در شورای عالی استانها تبیین کرد:
✔️نقش گردشگری در ایجاد اشتغال | طرح های گردشگری از ظرفیت اشتغال زایی بالایی برخوردارند

سید علی آقا میری گفت: حوزه هاي توسعه پذير كشاورزي و باغداري، شيلات، گردشگري، خدمات و بازرگاني و زيربخش هاي متعدد هريك از اين حوزه ها در مازندران از ظرفيت هاي خوبي برخورداراست. اگر در برنامه ريزي توسعه استان مورد توجه جدي قرار گيرند. قادر به رفع مشكل اشتغال استان خواهند بود و به مناطق ديگر نيز مي توانند كمك كنند.

سید علی آقامیری نماینده مازندران در شورای عالی استانها در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها با اشاره به معضل بیکاری اظهارداشت: امروزه بيكاري خصوصا بيكاري فارغ التحصيلان دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي از معضلات اصلي جامعه ماست. مازندران نيز از اين امر مستثني نيست ولي چيزي كه باعث مي شود بحث بيكاري در استاني مثل مازندران تامل برانگيزتر و دردناكتر به نظر برسد، سرمايه ها و ظرفيت هاي فراواني است كه در صورت توجه و شكوفايي مي توانند حلال اين مشكل باشند اما در شرايط كنوني اين بازدهي را ندارند .

وی گفت: در مازندران اگر ارتباط درستي بين دانشگاه و صنعت يا دانشگاه و بازار كار برقرار شود، با عنايت به وجود زيرساخت هاي طبيعي، اين امكان و استعداد وجود دارد كه بيكاري فارغ التحصيلان به حداقل برسد .

نماینده مازندران در شورای عالی استانها با بیان اینکه حوزه هاي توسعه پذير كشاورزي و باغداري، شيلات، گردشگري، خدمات و بازرگاني و زيربخش هاي متعدد هريك از اين حوزه ها كه در استان مستعدوآماده به کاردرظرفیتهای مختلف از ظرفيتهاي خوبي برخوردارند، اگر در برنامه ريزي توسعه استان مورد توجه جدي قرار گيرند نه تنها قادر به رفع مشكل اشتغال استان خواهند بود بلكه به مناطق ديگر نيز مي توانند كمك كنند، وی درادامه بیان تصریح کرد: اما واقعيت اين است كه به‌علت توسعه نیافتن صنعت در مازندران ، بيش از 120 هزار بیکار هم‌اکنون در استان وجود دارد که نتیجه یک بی‌توجهی تاریخی به این استان قرارگرفته است .

 

آقامیری بیان کرد: مازندران در سال هايي كه مي توانست با استفاده از دلار 7 توماني ، حداقل در بخش صنايع تكميلي وابسته به كشاورزي به پيشرفت هاي قابل توجهي درعرصه های مختلف دست پيدا كند؛ امامتاسفانه به بهانه تعادل بین محیط زیست و کشاورزی، گرفتار قانون غيرمنصفانه منع سرمايه گذاري هاي صنعتي شد و تا زمان القا اين قانون كه بيش از 2 دهه بطول انجاميد ، بسياري از فرصت ها را از دست داده است.

این در حالی است که در طي اين مدت در زمينه هاي كشاورزي و گردشگري نيز اتفاق خاصي نيفتاده و چنين بود كه خيلي از فرصت هاي اشتغالزايي از بين رفته است و جاي آن را تهديدهاي ويرانگردرعرصه های مختلف اجتماعی اقتصادی گرفته  .

 

وی در توضیح بیشتر مطلب فوق تاکید کرد: اين در شرايطي بود كه جامعه استان با تقاضاي روز افزون اشتغال مواجه بوده و در اين ميان، تعطیلی های  گاه و بيگاه واحدهاي توليدي موجود در استان نيز مزيد بر مشكلات مي شد .بسیار متاسفم كه مي بينم مازندران به لحاظ ظرفيت ها جزو 3 استان اول كشور ازنظرتوریستی وگردشگری هست اما  میانگین شاخص‌های برخورداری آن در رتبه پانزدهم قرار دارد!

 بنابراين اگر در بين مديران عزيز اراده اي براي توسعه اشتغال در سطح استان وجود دارد( كه حتما دارد )، ابتدا بايد به زيرساخت هاي آن توجه شود . مادامي كه زمينه هاي اشتغال در مازندران مورد كم توجهي و بي مهري است نمي توان به كاهش بيكاري اميد بست .

 عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری در ادامه به مثالی در حوزه گردشگری استان مازندران اشاره کرد و تصریح کرد: امروزه طرح هاي گردشگري از ظرفيت اشتغال زايي بالايي برخوردارند. از آنجا كه مازندران كانون پتانسيل هاي گردشگري است و محور توسعه استان نيز بر اين صنعت استوار شده است و مضاف بر آن ، مديريت فعلي استان نيز به اين محوريت اعتقاد تام داشته و براي به حركت درآوردن چرخ هاي توسعه گردشگري، هم دغدغه دارد و هم برنامه، اميدواريم اولين بارقه هاي اميد براي ظهور پروژه هاي اشتغال زا از حوزه توريسم بدمد.

آقا میری در پایان افزود: بديهي است مازندران علاوه بر گردشگري، ظرفيت هاي ديگري چون كشاورزي، شيلات، صنعت و خدمات و زيربخش هاي آن ها نظير صنايع تبديلي، حمل و نقل و تجارت نيز دارد. منتها نگاه مسئولانه و برنامه محور لازم است تا اين عرصه ها به شكوفايي و راندمان اقتصادي برسد .