بلندنظری اندیشه حضرت امام (ره) که ناشی از اجداد معصومین شان می باشد و منبعث از قرآن کریم و کلام ائمه هدی می باشد در فرمان تاریخی تأسیس شوراها و
        
 بلندنظری اندیشه حضرت امام (ره) که ناشی از اجداد معصومین شان می باشد و منبعث از قرآن کریم و کلام ائمه هدی می باشد در فرمان تاریخی تأسیس شوراها و

موانع  يا چالشهای فراروی شورائيان

1- جایگاه شورا از نگاه حضرت امام (ره) و قانون اساسی :
الف ) بلندنظری اندیشه حضرت امام (ره) که ناشی از اجداد معصومین شان می باشد و منبعث از قرآن کریم و کلام ائمه هدی می باشد در فرمان تاریخی تأسیس شوراها و تأکید بر این موضوع در 19  اردیبهشت سال نشأت گرفته از تفکر ناب محمدی می باشد که در واقع جمهوریت نظام از همین اندیشه حاصل گردید .
ب) قانون اساسی نظام مقدس اسلامی که توسط مریدان حضرت امام (ره) در مجلس خبرگان به تصویب رسید ناشی از وارد نمودن تفکر حضرت امام بر این میثاق نامه که 7 اصل به شوراها اختصاص داده است   که اصل 102 این قانون به عنوان نهاد پارلمانی شوراها یعنی شورای عالی استانها که می تواند به نمایندگی از سوی شورائیان سراسرکشور به مجلس و دولت لایحه و طرح ارائه نماید . اصل 102 قانون اساسی را هیچ کشوری در دنیا  دارا نیستند . این شأن از مترقی بودن قانون اساسی ماست .
2- جایگاه فعلی شوراها در کشور و میزان پیشرفت و یا موانع و چالشهای عدم پیشرفت :
الف – جایگاه فعلی شوراها جایگاه مطلوب و مورد انتظار در توسعه نیست که به دلایل زیر می باشد :
1-وجود خلأ قانونی در قوانین شوراها و تغییرات پی در پی در قانون مربوطه که از سال 1375 تا بحال پنج بار جهت اصلاح به مجلس رفت و در هر دوره ای از اقتدار شورا کاسته شده است مانند مصوبه آخرین بار 1386 و در این مصوبه به وضوح قابل رؤیت است که آخرین بار مصوبه سال 1386 چه مقدار از افکار امام (ره) و روح قانون اساسی تنزل کرده است .
2-عدم تحمل برخی از مدیران دستگاههای اجرایی نسبت به شوراها که به نوعی به دولت سالاری اعتقاد دارند لذا از شورا بعنوان دستگاه نظارتی فاصله می گیرند که این موضوع در برخی از شهرها و روستاها موجب کندی پیشرفت امور مربوطه می گردد تا حتی موجب دلسردی شورائیان نیز می گردد .
3-عدم شناخت کافی برخی از شورائیان در خصوص بعد نظارتی شوراها و یا عدم فراگیری قوانین شوراها و حیطه کاری بهانه به دست برخی از دستگاه های اجرایی که احیاناً به دیوان سالاری اعتقاد دارند داده که خود موجب رکود کاری در برخی از شهرها و روستاها می گردد .
4-باید شورائیان به این باور برسند که شورای شهر و روستا فقط شورای شهرداری و دهیاری نیستند بلکه شورای شهر و شورای روستا هستند که امام بزرگوار فرمودند که شوراها باید در همه جا باشند .
5-جهت برون رفت از وضعیت غیر قابل قبول جایگاه فعلی شوراها در سطح کشور و افزایش تعامل دولتیان با شوراها و اعمال نگرش حضرت امام (ره) و قانون اساسی و درخشش فعالیت شوراها در کشور پیشنهاد می گردد شورای عالی استانها با استناد به اصل 102 قانون اساسی
که بعنوان نهاد پارلمانی شورا که منتخبین آن از اعضای محترم  شورای شهر و روستا می باشند     و با تجربیاتی که چندین سال اخیر کسب گردید نسبت به تنظیم و تصویب قوانین شورا و شهرداری و دهیاری اقدام عاجل نماید تا خواسته مردم و امام راحل و قانون اساسی تحقق یابد .

                                                                                       عبدالناصر احمدی 
                                                                          عضو شورای اسلامی استان مازندران
  

کد مطلب : ۱۷۴  / گروه :  / ۱۷ خرداد ۱۳۸۸  /  بازدید : ۳۵۱۲

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز39
دیروز 1514
جمع 922909
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت