یکی از سفارشات مقدس دین مبین اسلام مشورت و هم اندیشی است که در همه ی ابعاد زندگی
        
یکی از سفارشات مقدس دین مبین اسلام مشورت و هم اندیشی است که در همه ی ابعاد زندگی

اهميت شورا در اسلام

"و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوکل علی الله "
« ای پیامبر، در کارها با مسلمانان مشورت کن و هنگامی که تصمیم گرفتی ،  بر خدا توکل کن و اقدام نما . » 
یکی از سفارشات مقدس دین مبین اسلام مشورت و هم اندیشی است که در همه ی    ابعاد زندگی فردی و اجتماعی به آن توصیه شده است . بعلت اهمیت مشورت در اسلام خداوند کریم سوره شورا را بر پیامبر وحی نمود تا بر این مسأله تأکید بیشتری داشته باشد .
پیامبر گرامی اسلام در کارهای مهم اجتماعی با افراد بصیر و آگاه و دیندار و کسانی که مورد اعتماد او بودند مشورت و چاره اندیشی می فرمود و بهترین آرا را انتخاب  می نمود و با یاری هم فکرانش به آن عمل می نمود .
در قرآن مجید هم فکری صمیمانه و مشورت کردن ، یکی از نشانه های جامعه اسلامی محسوب می شود « مومنان کارهایشان را با مشورت بین خودشان انجام می دهند »
امروزه در جوامع بشری دنیا به وضوح شاهد این امر هستیم جوامعی که به امر شورا توجه خاصی نموده اند در رشد و تعالی جامعه خود بسیار موفق بوده اند و در همه ی زمینه ها گوی سبقت را از حریفان خود ربوده اند .
در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحت رهبری حکیمانه رهبر فقیدمان حضرت امام خمینی (ره) یکی از نهادهای مردمی که برای رفع مشکلات  و هم اندیشی و تصمیمات   پایه گذاری شده ، شوراهای شهر و روستا می باشد .
با شکل گیری شوراها شاهد تحولات چشم گیر در زمینه های گوناگون بوده ایم و در عرصه های مختلف نقش با اهمیت خود را به خوبی ایفا نموده و فعالیتهای آن به خوبی برای رشد و تعالی ایران عزیز و حفظ و احیای سنت رسول ا... نمایان است . شوراها به حق نمایندگان واقعی مردم و حلقه اتصال ملت با دولت مردان می باشد که در عرصه های سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، کشاورزی ، عمرانی و امنیت در حال فعالیت می باشد .
هر چه جامعه به امر خطیر شورا و گزینش افراد متعهد و متخصص دقت نظر و وسواس بیشتری به خرج دهد ، به همان اندازه موفقیت و ثمربخشی آن در جامعه آشکار و عیان می گردد . امروز در ایران عزیز شاهد آن هستیم که شوراها در همه ی نهادهای  کشوری و لشگری فعالیت چشم گیر و خالصانه ای دارد و هم عرض نهادهای دولتی پشتوانه ای محکم و نیرومند برای قوام و پایداری نظام مقدس جمهوری اسلامی می باشد .
شوراها نهادهای برخاسته از متن ملتی است که بی ادعا و با کمترین هزینه بیشترین  بهره مندی و ثمربخشی را در جامعه ی تحت پوشش خود دارد .
در پایان به سفارشات بزرگان و پیشوایان دینی خود اشاره ای داریم و آن این است که در شوراها و کسانی با آنان مشورت می شود افرادی خردمند ، دانشمند ، کاردان ، خیرخواه و خداترس باشند و افرادی در این عرصه انتخاب و گزینش شوند که لایق و مورد اعتماد باشند .
به امید روزی که جامعه ای شاداب و پویا با افرادی با نشاط و فعال داشته باشیم زیرا شادابی و پویایی به فلاح و رستگاری در جامعه اسلامی می انجامد .
« هر کس خودرأی باشد ناچار به هلاکت می رسد و هرکس در کارها با دیگران صمیمانه مشورت کند در حقیقت از گنجینه عقل و تجربه آنان استفاده نموده است . » امام علی (ع)

                                                                                               سید محمود نبوی    
                                                                                  عضو شورای اسلامی استان مازندران

                                                                                                


 

کد مطلب : ۱۷۰  / گروه :  / ۱۷ خرداد ۱۳۸۸  /  بازدید : ۳۲۹۴

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز34
دیروز 1514
جمع 922904
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت