توسعه فرایندی است که منجر به تغییر و تحول در تمامی اجزای جامعه گردیده و با نهادینه شدن این تغییرات و دگرگونی ها ، اصطلاحاً در سطوح مختلف زندگی نوسازی اتفاق می افتد و در نهایت اجتماع بسوی زندگی بهتر سوق داده می شود . در تعریف ساده تر می توان گفت : توسعه بهبود شرایط زندگی در تمام زمینه…
        
توسعه فرایندی است که منجر به تغییر و تحول در تمامی اجزای جامعه گردیده و با نهادینه شدن این تغییرات و دگرگونی ها ، اصطلاحاً در سطوح مختلف زندگی نوسازی اتفاق می افتد و در نهایت اجتماع بسوی زندگی بهتر سوق داده می شود . در تعریف ساده تر می توان گفت : توسعه بهبود شرایط زندگی در تمام زمینه هاست . شاخص های مربوط به توسعه

 

                          

ارائه مقاله در همايش هم انديشی شورايعالی استانها و مجمع تشخيص مصلحت نظام توسط خانم کمالی نماينده شورای اسلامی استان مازندران در شورايعالی استانها

                                                               بسمه تعالی

نقش شوراها در توسعه چشم انداز بيست ساله کشور

سپاس و ستایش مرخداوندی را که آفریدگان زمین و زمان است و گویا کننده ی دل و زبان
السلام علیک یا اباعبدالله ، السلام علیک یا ابن رسول الله

دگر ره ، آسمان غرق شرر شد     جگر بگشود و از خوناب تر شد      دگر ره عرش عالم در تکاپوست
نمی گنجد غم این دوست در پوست      دگر ره آل پیمبر حزینند               تمام عرشیان محور زمینند
چگونه زین پس از گردش بیفتند       زمینی کو در آن حسین نخفتد ؟

ماه برات آمد و دستانمان خالی ، دستان خلیمان ر ا رو به محرم دراز کنیم و کوله بار خالی خویش را به برکت حسین بن علی و فرزندان و یارانش پر نمائیم .
ماه حزن پیامبر و فرزندانش در دلها شوق می افرینند و سینه ها لبریز حسرت ، از دست محرم هایی می شود که در نهایت غفلت گذشتند . شیعه ، همسایه ی همیشه ی شمشیر ، مظلومیت ، ستم ستیزی ، ایثار ، شهادت و پاکباختگی است .
از آن روز سرخ که در ساحل تشتگی ، 72 نخل تناور است راستت قامت و استوار روئیدند و 72 تشنه کام ، تاریخ را میهمان سیرابی و سرسبزی ساختند تا به امروز هیچگام و در هیچ جا شیعه آرام و قرار نگرفته است گذر این ایام و شهادت مظلومانه شیعیان و مسلمانان غزه نیز بر شما سروران تسلیت باد .
امروزه یکی از مشخصه ها و محورهای مورد توجه نهادهای بین المللی ، اهتمام به تثبیت و گسترش مفهوم توسعه عدالت محور در کشورهاست . توسعه فرایندی است که منجر به تغییر و تحول در تمامی اجزای جامعه گردیده و با نهادینه شدن این تغییرات و دگرگونی ها ، اصطلاحاً در سطوح مختلف زندگی نوسازی اتفاق می افتد و در نهایت اجتماع بسوی زندگی بهتر سوق داده می شود . در تعریف ساده تر می توان گفت : توسعه بهبود شرایط زندگی در تمام زمینه هاست .
شاخص های مربوط به توسعه عبارتند از :  افزایش تولید ، مشارکت مردم در امور کشور ، گسترش صادرات توسعه منابع استانی ، تولید علم ، سرمایه گذاری در صنایع مادر ، کسب توانایی لازم برای رقابت با صنایع خارجی ، تعامل علمی با سایر کشورها ، استفاده از دانش فنی کشورهای توسعه یافته ، تثبیت نظم و وجدان کاری ، داشتن سیستم برنامه ریزی منظم و طولانی مدت و توانایی اجرای این برنامه ها ، دموکراسی مقتدر و سالم .
شوراها به دلیل گستردگی سطح فعالیت درسراسر کشور و تعداد اعضا از مهمترین و تأثیرگزارترین نهادهای توسعه در کشور مطرح گردند . از آنجایی که حوزه فعالیت شوراها شامل کلیه مسائل شهری و روستایی است لذا شاخص های مربوط به توسعه می تواند از کانال شوراها برنامه ریزی شده و اجرا شود .
همچنین جایگاهی که در قوانین که در قوانین کشور برای فعالیت شوراها و سهم آنها در اداره کشور در نظر گرفته شده است ، می تواند پشتوانه محکمی برای طراحی و اجرای شاخص های مذکور باشد .

و اما قابليت های شوراها در زمينه توسعه :
1- شوراها طیف وسیعی از مردم را شامل می شوند و در کلیه مناطق کشور اعم از شهر و روستا و بطورکلی در تمامی واحدهای تقسیمات کشوری به موجب قانون تشکیل شده و فعالیت می نمایند .
2- ترکیب اعضای شوراها شامل تخصص های مختلف و گسترده است و به جرأت می توان گفت که تمامی تخصص های مورد نیاز برای مدیریت شهری و روستایی در اعضای شورا موجود است .
3- شوراها از پشتوانه قانونی برخوردارند و قانون اساسی در چند اصل جایگاه ویژه ای را برای آنها در اداره کشور در نظر گرفته است .
4- شوراها یکی از بزرگترین مجریان برنامه های توسعه متوازن هستند و طبق قانون به منظور جلوگیری از تبعیض می توانند بر اجرای هماهنگ برنامه های عمرانی و رفاهی دولت در مناطق تحت مدیریت نظارت نمایند.
5- در قانون برنامه چهارم توسعه نیز بر اهمیت شوراها در توسعه کشور تأکید شده و دولت را مکلف کرده است تا به منظور حفظ و ارتقای سرمایه اجتماعی ، ارتقای رضایت مندی عمومی و گسترش نهادهای مدنی ، طرح جامع مشارکت و نظارت ازطریق مردم نهادهای غیردولتی و شوراهای اسلامی را در توسعه پایدار کشور تدوین نموده و امکان گسترش کمی و کیفی نهادهای مدنی را با سیاست های تشویقی فراهم نماید .
6- بانک های جهانی با توجه به تعریف موجود از سرمایه اجتماعی ، شوراها را مهمترین نهاد کانالیزه شدن سرمایه های اجتماعی ذکر کرده و معتقد است اقدامات شفاف شوراها می تواند زمینه ساز اعتماد بیشتر مردم شده و سرمایه ای غنی و ازشمند را برای اجرای برنامه های پیش رونده در اختیار جامعه قرار دهد .
باشد که در دولت عدالت محور جمهوری اسلامی ایران جهت روند سریع تر توسعه ظرفیت شوراها آنگونه که هست شناخته شود و روزی برسد که این ظرفیت قانونی به نحو احسن به اجرا در آید .

و اما نقش شوراهای اسلامی در تسريع توسعه عدالت محور و پايدار :
تجارب جهانی مؤید وجود رابطه معنادار میان شهرنشینی و توسعه است . به این معنا که هر چه بیشتر به سمت بسط و گسترش شهرنشینی پیش رفته به موازات آن از تسعه بیشتری برخوردار شده است اما الگوی توسعه در کشورهای مختلف مبین آن است که همواره توسعه با معنای توزیع عادلانه ثروت و امکانات توأم نیست . به طوری که با شروع آهنگ توسعه در جوامع ، میل و حرکت از روستاها به شهرها شتاب می گیرد . این روند در کشورهای در حال توسعه از تئوری تسلط تک شهری تبعیت می نماید و شیوه توسعه شهری در این دسته از جوامع عدم برابری و یا حتی دوری سطوح توسعه مناطق مختلف از یکدیگر است به طوری که پایتخت و چند شهر بزرگ اغلب امکانات اقتصادی ، آموزشی ، فرهنگی ، رفاهی و مانند آن را به خود اختصاص می دهند و بقیه مناطق کشور به عنوان اقمار و پیرامون برای چنین شهرهایی تلقی و فاقد امکانات یاد شده خواهد بود .
لذا نظام جمهوری اسلامی برای خروج از نابرابری که مجدداً جامعه را به دام مشکلات عدیده گرفتار نکند ، نهاد مردمی و استواری به عنوان شوراهای اسلامی را در کلیه سطوح تصمیم گیری و اجرایی کشور پیش بینی کردند . شوراها به استناد اصل یکصدم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای پیشبرد برنامه های اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با مقتضیات محل تشکیل می یابند و بر اساس اصل یکصدویکم آن برای پیشگیری از تبعیض و جلب همکاری در تهیه برنامه های عمرانی و رفاهی استانها و نظارت بر اجرای هماهنگ آنها شورای عالی استانها مرکب از نمایندگان شوراهای استان تشکیل شده است .
از رسالت های جدی و اساسی شوراهای اسلامی به ويژه شورای شهر ، حضور فعال در عرصه دستیابی به توسعه عدالت محور است که شناخت و درک این مهم امری لازم و ضروری برای این شوراهاست .
شوراها از سوی دیگر می توانند صداقت ، تفاهم و  ارزش ها و هنجاری های مشترک را در جامعه گسترش دهند .  توسعه محلی از مهمترین شاخص های توسعه است که طراحی و اجرای آن از سوی سازمانهای بین المللی و نظریه پردازان توسعه به کشورهای در حال توسعه پیشنهاد می گردد .
در توسعه محلی به نقش مردم و مشارکت آنها در مدیریت محلی تأکید می شود و هدف آن است که توسعه در سطوح پائین جامعه اتفاق افتد . شوراها به عنوان مدیران محلی می توانند نقش مهمی را در توسعه محلی ایفا نمایند و با آگاهی نسبت به کمبودها و مشکلات منطقه تحت مدیریت و با استفاده از توانمندی اعضا و مشارکت مردم طرح هایی را برای توسعه محلی ارئه نموده و یا از طرح هایی که در کشورهای توسعه یافته اجرا شده استفاده نمایند .
اموزه توسعه یکی از اهداف اصلی و ایده مشترک مسئولان عالی رتبه و مردم کلیه کشورهای جهان است و دولتهایی که اهمیت این موضوع را درک کرده و دیدگاه صحیحی نسبت به آینده جهان دارند آن را در دستور کار خود قرار داده اند . حتی کشورهایی که از نظر ما توسعه یافته به شمار می آیند در وضعیت موجود توقف نکرده و با شناختی که از فرایند توسعه دارند همواره تلاش می کنند در رقابت با سایر کشورها همچنان در صدر جدول کشورهای توسعه یافته حضور داشته باشند و معتقدند که هرگونه سکون یا توقف در هر کدام از اجزا و ساختارهای یک کشور قطعاً توسعه را با مشکل مواجه خواهد نمود .
باشد که در دولت عدالت محور جمهوری اسلامی ایران جهت روند سریع تر توسعه ظرفیت شوراها آنگونه که هست شناخته شود و روزی برسد که این ظرفیت قانونی به نحو احسن به اجرا درآید .


                                                                                                   نرگس کمالی 
                                                                                   رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی 
                                                                                               شورای عالی استانها

کد مطلب : ۱۵۶  / گروه :  / ۰۱ اسفند ۱۳۸۷  /  بازدید : ۲۹۲۵

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز27
دیروز 1514
جمع 922897
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت