اولین نشست مشترک رئیس واعضای هیئت رئیسه شورای اسلامی استان و رؤسای شورای اسلامی شهرستانها در سال 88 رأس ساعت 9  صبح روز شنبه مورخ 22/1/88 در محل دفتر شورای اسلامی استان برگزار گردید .
در این جلسه ابتدا آیاتی چند از کلام ا... مجید قرائت شد .
سپس جناب آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان ضمن خیرمقدم به حاضرین و تبریک سال نو ، به سخن رهبر معظم انقلاب در رابطه با نامگذاری سال جدید به سال اصلاح الگوی مصرف اشاره نمود و گفت : در این سال نهادهای مردمی باید اولین گام را برداشته و علاوه بر رعایت صرفه جویی در هزینه ها ، مردم و سایر مسئولین را به این امر تشویق نمایند .
وی در ادامه توضیحاتی را در رابطه با نحوه توزیع اعتبارات ارائه نمود و گفت : میزان اعتبار توزیع شده بین شهرستانها از سوی شورای اسلامی استان بر اساس جمعیت آن شهرستان نبود بلکه ملاک تعداد شهرها و بخش ها ، تعداد اعضا و میزان حق الجلسات اعضا شورای اسلامی شهرستان بوده است . وی ادامه داد : همچنین  واریز 2% از بودجه شورای شهرها به حساب شورای شهرستانها ، نیز می تواند بخشی از مشکلات مالی شورای شهرستانها را مرتفع نماید علاوه بر اینکه شورای شهرها باید در پایان هر سال مالی گزارشی از عملکرد خود را به شورا ی شهرستان ارسال نمایند .

وی با اشاره به اینکه وظیفه نظارت بر شورای شهر و بخش ها بر عهده شورای شهرستان می باشد یادآور شد بسیاری از شورای روستا و حتی بخش ها به وظایف قانونی خود واقف نیستند به عنوان مثال بسیاری از دهیاران خود را زیرمجموعه بخشداری می دانند و به مصوبات شورای روستا توجهی ندارند . وی  از رؤسای شورای اسلامی شهرستانها خواست تا طی جلساتی با شورای روستا و بخش ، وظایف قانونی آنها را به آنان تفهیم نمایند . شورای شهرستانها باید نظارت بیشتری بر شوراهای پایه داشته باشند  .

رئیس شورای اسلامی استان در ادامه عنوان کرد : بسیاری از مردم ، شورا را آنطور که هست نمی شناسند و از وظایف و اختیارات آن آگاه نیستند که یکی از دلایل آن عدم اطلاع رسانی مناسب می باشد .
 برای بهبود جایگاه شورا در جامعه باید آن را به طریقی به مردم و مسئولین شناساند که که این اطلاع رسانی می تواند از طریق صداو سیما ، نشریات ، مطبوعات ، بروشور ، راه اندازی سایت شوراها و ... صورت گیرد .
وی پیشنهاد کرد تفاهم نامه ای با صداوسیما منعقد نموده و با تشکیل کارگروه و تولید برنامه های تلویزیونی ، نقش ، جایگاه و حدود وظایف قانونی شورا به مردم و مسئولین شناسانده شود .

وی همچنین به موضوع شورایاری اشاره کرد و گفت : تشکیل شورای محله یا شورایاری در سطح شهرها در صورتی که با طی مسیر قانونی انجام گیرد می تواند کمک خوبی برای شوراها در سطح شهر و حتی روستا باشد .
رئیس شورای اسلامی استان در پایان به انتخابات اشاره کرد و گفت : هدف شرکت در انتخابات است . شوراها باید سعی کنند بدور از تفکرات  و جناح گیری سیاسی مردم را به این امر مهم تشویق نمایند .

 
***********************
آقای مهندس نقیبی نایب رئیس شورای اسلامی استان :
آقای مهندس نقیبی ضمن عرض خیرمقدم ، ابتدا گزارشی از بودجه پیشنهادی به تفکیک عمرانی و جاری ارائه نمود وبه مقایسه آن در سال 87 نسبت به سال های گذشته پرداخت .

وی در ادامه تعامل فی مابین فرمانداری و شهرداری را با شورای شهر ساری مثبت ارزیابی نمود و یکی از نتایج این تعامل را ساخت کمربندی ساری به عنوان یکی از سه پروژه بزرگ راه سازی در کشور دانست .

 
***********************
آقای علیمحمدی عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی استان ونماینده شورای اسلامی شهرستان نکا :

وی ضمن سلام و خسته نباشید خدمت حاضرین ، مطالبی را در خصوص انطباق صورتجلسات شورای شهر و شهرستان توسط فرمانداری و شورای استان ارائه نمود .

 
***********************

آقای درستی رئیس شورای اسلامی شهرستان قائمشهر :
وی ضمن عرض سلام موارد زیر را مطرح نمود :

1- رؤسای شورای اسلامی شهرستانها در جلسات فرمانداران دعوت نمی شوند .
2- شورای اسلامی شهرستانها سرفصل بودجه نویسی را در اختیار ندارند .
***********************
آقای زارع رئیس شورای اسلامی شهرستان محمودآباد :

ابتدا از نحوه ارائه و اجرای طرحهای هادی در مناطق روستایی توریستی گلایه نمود و گفت : با عنایت به اینکه در روستاهای توریستی علاوه بر بومیان روستایی ، توریستها و غیربومیان نیز سکونت دارند و باید از امکانات رفاهی برخوردار گردند اما از آنجا که افراد غیر بومی از نظر بهداشت ساکن محسوب نمی شوند لذا هنگام ارائه طرح هادی  ، جمعیت روستایی را مد نظر قرار داده و ساحلی و توریستی بودن منطقه و حضور افراد غیر بومی  
را لحاظ نمی نمایند .

 وی خواستار توجه بیشتر مسئولین به این امر شد .
وی همچنین به مشکل سند روستایی در سخت و سازها اشاره کرد و گفت : با عنایت به اینکه اکثر روستاهای منطقه فاقد سند رسمی و دارای اسناد محلی می باشند که مراکز صدور پروانه از قبول آن خودداری می نمایند و این امر مشکلاتی را برای این دسته از متقاضیان ساخت و ساز ایجاد نمود که به ناچار به احداث ساختمانهای غیرمجاز روی می آورند ؛ لذا ترتیبی اتخاذ تا مشکل به طریقی مرتفع گردد .

 
***********************
آقای دکتر بابانژاد رئیس شورای اسلامی شهرستان بهشهر:
ضمن عرض سلام ، ابتدا از فرماندار شهرستان نور که دید شورایی داشته و از تعامل و همکاری آنها با شورا تقدیر و تشکر نمود .
وی کمبود امکانات و نداشتن تجهیزات کافی را مانعی بر سر راه شورا در انجام وظایف قانونی خود دانست و گفت : شورای اسلامی شهرستان بهشهر از حداقل امکانات که همان محلی مشخص برای استقرار شورا می باشد  محروم بوده بطوری که شورای شهرستان و شورای بخش در یک اتاق کوچک و در فضایی محدود مشغول به فعالیت می باشند . 

 
***********************
آقای اکبری رئیس شورای اسلامی شهرستان نوشهر :
آقای اکبری ضمن عرض سلام و خسته نباشید ابتدا کمبود امکانات و ملزومات ،  نداشتن اتاق و محلی جهت استقرار خصوصاً عدم اختصاص بودجه کافی به شوراها را از جمله مشکلات شورای اسلامی شهرستانها نام برد .
وی در ادامه از پرداختن شورا به کارهای اجرایی و فراموش نمودن وظیفه اصلی خود که همان وظیفه نظارتی می باشد ابراز تأسف نمود و گفت : شوراها در راستای شرح وظایف خود کار نمی کنند ، وظیفه نظارتی خود را فراموش کرده و درگیر کارهای اجرایی شده اند و  این موضوع شورا را در جایگاه نامساعدی قرار می دهند .

وی خواستار یادآوری این موضوع به شوراها خصوصاً شوراهای پایه شد .
مصوبات :

1- مقرر گردید جهت پیگیری مصوبات استانی شورای اسلامی شهرستانها ، کمیته ای تحت عنوان کمیته پیگیری تشکیل گردد .
نکته : مقرر گردید اعضای کمیته در جلسه آتی انتخاب گردند .

کد مطلب : ۱۶۳  / گروه : مصوبات /  / ۰۵ خرداد ۱۳۸۸  /  بازدید : ۳۵۸۴

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز64
دیروز 1233
جمع 867277
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت