"بسمه تعالی"

در پی دعوتنامه شناره 61/ش/3 مورخ 17/1/1388 اولین نشست مشترک رئیس ، اعضای هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیونهای چهارگانه شورای اسلامی استان با رؤسای شورای اسلامی شهرها در سال جدید ، رأس ساعت 9 صبح روز یکشنبه مورخ 23/1/1388 در محل دفتر کار شورای اسلامی استان برگزار شد .
جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام ا.. مجید آغاز گردید .در ابتدا جناب آقای  محسن پور رئیس شورای اسلامی استان با سلام و درود به محضر حضرت ولی عصر (عج) خدمت حضار خیرمقدم عرض کردند.
*******************
آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان :
در ابتدا ایشان به تبیین نقش و عملکرد شورا در دو سال گذشته (نیمه اول دوره سوم) پرداختند و با بیان این مطلب که شوراها کارهای بسیار بزرگی در سطح شهرها و روستاها انجام داده اند ، افزود :

شوراها به این دلیل که از دل مردم برخاسته اند ، از مقبولیت بالایی در میان مردم برخوردار هستند.در ضمن در زمینه کارهای عمرانی هم کارهای زیادی با توجه به نیازمردم صورت پذیرفته است که منتج به ایجاد رابطه ای تنگاتنگ میان مردم و شوراها شده است .
وی ادامه داد : اما باید پذیرفت که در کنار این عملکردها در مسیر توسعه و پیشرفت در شهرهای بزرگ ، شهرهایی هستند که به تازگی از مرکز بخش به شهر تبدیل شده اند و به دلیل کمبود بودجه و امکانات قادر به سرویس دهی مطلوب به شهروندان خود نمی باشند و در شرایط سختی به سر میبرند . 
آقای محسن پور گفت : شهرداری شهرهای بزرگ باید به شهرداری های کوچک کمک نمایند تا آنها بتوانند به رتق و فتق امور بپردازند .
وی در ادامه به موانع و مشکلات برسر راه شوراها اشاره کرد و گفت : یکی از مواردی که مانع پیشرفت کار شوراها  میشود ، پرداختن شوراها به امور روتین و روزمره  می باشد که این امر به شوراها آسیب می رساند و موجب انباشت کار در شوراها میگردد و فرصتی برای تصمیم سازی نمی ماند .
 مورد دیگر ، عدم اطلاع رسانی به موقع و صحیح شوراها به مردم می باشد . از آنجائیکه شورا پارلمانی محلی است ، باید در شورا جایی برای خبرنگاران باشد تا مردم از تصمیماتی که در جلسات

علنی شورا گرفته می شود آگاه باشند که این امر میتواند یکی از ویژگی های کار شورایی باشد .  در ادامه آقای محسن پور به توضیح برخی از مواد قانونی مربوط به شوراها و کمیسیونها پرداخت .
وی همچنین بر بکارگیری و استفاده از نظرات و دیدگاههای اساتید دانشگاهها و نخبگان علمی در انجام امور شوراها تأکید کرد و این امر را موجب تسریع روند انجام محوله به شوراها دانست . در پایان

نیز ضمن تشکر از حضار جلسه سخنان خود را با ذکر صلواتی خاتمه داد.
*******************
آقای مهندس مسافری عضو شورای اسلامی شهر بابل :
آقای مهندس مسافری سخنان خودرا با آیه ای از کلام ا... مجید آغاز کرد و ضمن عرض خیر مقدم خدمت حضار ، از شورای اسلامی استان به جهت برگزاری این جلسات قدردانی کرد و خواستار استمرار برگزاری جلسات اینچنینی شد .
مهندس مسافری ضمن تأیید سخنان آقای محسن پور، مطالب ایراد شده را از دغدغه های اصلی شورائیان دانست.  وی همچنین به نامگذاری سال 1388 توسط رهبر فرزانه انقلاب به نام سال اصلاح

الگوی مصرف پرداخت و با بیان این  مطلب که مقام معظم رهبری  در سخنان گهربار خویش به کم پولی اشاره نکرده اند ، به تشریح سیاست های نادرست برخی از دستگاهها در تبیین و اجرای این فرمان رهبری پرداخت.

وی در این رابطه گفت : به عنوان نمونه برق منطقه ای روشنایی ها را درآورده که این امر موجبات نارضایتی شهروندان را فراهم نموده است .
  در ادامه مهندس مسافری به اصرار برخی از اعضای شورای شهر مبنی بر عضویت در کمیسیونهای تخصصی شورا ، علی رغم نداشتن دانش تخصصی در آن زمینه اشاره کرد و گفت : این اصرار بیهوده موجب کندی کار کمیسیونها میگردد و راندمان کار آنها را کاهش می دهد .
مهندس مسافری در پایان ضمن تشکر از حضار جلسه خواستار افزایش بودجه عمرانی شهرداری ها و استفاده  بهینه از اعتبارات عمرانی کشور شد.

*******************
آقای مهدوی رئیس شورای شهر فریم :
آقای مهدوی ضمن تشکر از شورای استان بابت تشکیل چنین نشست هایی ، شورا را نهادی مردمی برشمرد و فلسفه وجودی شورا را تصمیم سازی برای آبادانی شهر و رفاه شهروندان دانست .
در ادامه آقای مهدوی به آشنا نبودن برخی از اعضای شورای شهر به قوانین و مقررات اشاره کرد و این امر را موجب دخالت برخی از این افراد در کارهای اجرایی بیان کرد . در پایان ایشان با ذکر صلواتی سخنان خود را به پایان رساند .
*******************
آقای کیانژاد رئیس شورای شهر زرگرمحله:آقای کیانژاد رئیس شورای اسلامی شهر زرگرمحله پس از عرض خسته نباشید خدمت حضار ، به معرفی شهر زرگر محله پرداخت و گفت : شهر زرگرمحله در مسیر جاده آمل به بابل قراردارد .
 این شهر در گذشته مرکز بخش لاله آباد بوده است که با داشتن 50000 نفر جمعیت به شهر تبدیل شده است که این دومین دوره تشکیل شورای شهر در این شهر می باشد .
وی به بیان مشکلات شهرهای کوچک از قبیل زرگرمحله پرداخت و گفت : در شهرهای کوچک مانند زرگرمحله به علت عدم استقرار دستگاههای دولتی ، بار حل تمامی مشکلات بر دوش شوراست .
 وی همچنین ادامه داد : هماهنگی و همکاری بین مسئولین شهرستان و شوراهای شهرهای کوچک اصلاً وجود ندارد . در سال گذشته حدود 75,000,000  تومان بودجه برای شهرداری شهر زرگرمحله از سوی سازمان همیاری شهرداریهای کشور به شهرداری بابل پرداخت شد ، ولی به دلیل همین عدم هماهنگی به شهرداری شهر زرگرمحله ، حتی به عنوان کمک پولی تعلق نگرفت و به دلیل همین کمبود بودجه ، توان انجام هیچ کاری برای شهرداری و شورای شهر باقی نمی ماند .
*******************
آقای برادران رئیس شورای شهر فریدونکنار :
آقای برادران رئیس شورای شهر فریدونکنار دغدغه های شورا زیاد دانست و خواستار آشنایی شوراییان با مواد قانونی شد .

 وی سپس به توضیح بودجه و درآمد شورا و شهرداری فریدونکنار پرداخت و گفت : برآورد بودجه برای سال گذشته 1.5 میلیارد تومان بود که در 6 ماهه اول سال تأمین شد و حتی درآمد ما به 3 میلیارد تومان رسید . وی همچنین پیشنهاد کرد بودجه شهرداریهای زیر یکصد هزار نفر را دولت تأمین کند .
رئیس شورای شهر فریدونکنار در ادامه به مشکل شورا و شهرداری این شهر با سازمان مسکن و شهرسازی اشاره کرد و گفت : سازمان مسکن و شهرسازی زمین های بدون صاحبی را که در اختیار

دارد ، به شهرداری واگذار نمیکند .این زمینها علاوه بر اینکه چهره شهر را نازیبا میکند ، در برخی مواقع در اختیار برخی از سودجویان قرار میگیرد که با ساخت و سازهای بی رویه مشکلاتی را برای شهرداری به وجود می آورد .
آقای برادران در پایان سخنان خود پیشنهاد کرد تا شوراها و شهرداری ها اصل نگهداری را جهت تبیین اوامر مقام معظم رهبری در راستای بهینه سازی الگوی مصرف سرلوحه کار خویش قرار دهند .

*******************
رئیس شورای اسلامی شهر پل سفید :
ایشان پس از عرض خسته نباشید مشکل این شهر را نداشتن کمربندی عنوان کردند . وی گفت ما تا ابد الدهر باید هزینه های زیاد تعمیر جاده ها را بپردازیم ، زیرا هنگامیکه جاده هراز و جاده چالوس بسته می شود همه ماشین های عبوری از جاده فیروزکوه به تردد میپردازند .این در حالیست که اداره کل راه و ترابری با ما همکاری ندارد که این امر موجب نارضایتی مردم از شهرداری و شورای شهر میگردد .
*******************

آقای کیالاشکی رئیس شورای شهر چالوس :
ایشان پس از عرض خسته نباشید مشکل خود را نداشتن جاده کمربندی و عدم ارائه طرح تفصیلی شهر از سوی سازمان مسکن و شهرسازی بیان داشتند .
وی گفت : طرح تفصیلی شهر چالوس در تاریخ 5/3/87 به تصویب رسید اما علی رغم تأکید جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استاندار مبنی بر پیگیری هر چه سریعتر این قضیه از سوی سازمان مسکن و شهرسازی ، تا کنون این طرح ابلاغ نشده است .
*******************
آقای موسوی رئیس شورای اسلامی شهر کیاسر :
ایشان پس از عرض خسته نباشید خدمت حضار ، کیاسر را بام مازندران و رابط بین مازندران و سمنان نامیدند . در ادامه آقای موسوی یکی از مشکلات این شهر را مشکل تغییر کاربری زمین جهت

ایجاد فضای سبز دانست . وی ادامه داد : شهرداری و شورای شهر اعتباری جهت انجام این امر ندارد .
سپس آقای موسوی به طرح مشکلات شهر کیاسر به شرح زیر پرداخت :
 1- حل معضل زباله در این شهر که علی رغم پیگیری های 5 ساله منتج به نتیجه نگردید .
2- فرسودگی و جوابگو نبودن جاده ساری- کیاسر که این امر آمار تصادفات و مرگ و میر  را بسیار بالا برده است.
3- عدم موافقت سازمان مسکن و شهرسازی با زمین خریداری شده برای مسکن مهر جوانان .
در ادامه ایشان خواستار پیگیری هرچه سریعتر مصوبات هیئت دولت در این شهر گردیدند.

*******************
آقای عالیشاه رئیس شورای اسلامی شهر نکا :آقای عالیشاه ضمن عرض خسته نباشید درخواست احداث جایگاه CNG را در این شهر داشتند .وی گفت : مراسم کلنگ زنی این جایگاه ، انتخاب پیمانکار

و حتی واریز پول به حساب پیمانکار انجام شد که قرار بود طی 8 ماه این جایگاه احداث گردد . اما با گذشت 4 ماه هنوز پی جایگاه هم کنده نشده است .
*******************
آقای عوازیان رئیس شورای اسلامی شهر رستمکلا :
ایشان ضمن تشکر از رئیس و اعضای شورای اسلامی استان بابت برگزاری چنین جلساتی، خواستار بازدید مسئولان از شهرهای کوچک شدند.
*******************
آقای رضایی رئیس شورای اسلامی شهر خلیل شهر :
ایشان ضمن  عرض خسته نباشید مشکل این شهر را کمبود آب شرب شهروندان و نداشتن جایگاه CNG دانستند . وی همچنین خواستار برگزاری جلسات شورای استان در شهرها و بازدید رئیس شورای اسلامی استان به همراه مدیران کل از شهر ها شد .
*******************
آقای قاسم زاده رئیس شورای شهر سورک :
آقای قاسم زاده چندین موضوع را به شرح زیر بیان داشتند :
   1-در برخی شهر ها تناسب بودجه عمرانی به بودجه جاری %70 به %30 است ، اما در برخی از شهرها به دلیل عدم حمایت دولت، این نسبت به 50% رسیده است .
   2- نداشتن سند ثبتی از دیگر مشکلات این شهر می باشد .
ایشان در ادامه خواستار بررسی بیشتر کمیته انطباق در مسئله تملک اراضی که یک امر توافقی میان دو طرف می باشد ، شد .
*******************
آقای دکتر بابانژاد رئیس کمیسیون صنعت توریسم و گردشگری شورای اسلامی استان:
ایشان سخنان خود را با بیان این مطلب که صنعت گردشگری در دنیا بعد از نفت و خودروسازی سومین صنعت پولساز دنیاست آغاز  کرد . وی گفت : ایران از نظر جاذبه گردشگری 5 ام دنیا و از نظر

توریستی در رتبه 8 ام جهان قرار دارد و به پیشبینی اقتصاددانان در سال 2010 ، ایران 2 هزار میلیارد دلار از طریق گردشگری جذب می کند .
در ادامه : ایشان آماری از مسافرین نوروزی در کشور و استان ارائه کرد و گفت : مازندران در میان استانهای کشور رتبه نخست را در جابجایی مسافر پیش از استانهای اصفهان و فارس داشته است.
وی ادامه داد : 95% از مسافران از خدمات ارائه شده در این ایام ارضی بودند . همچنین از این محل مبلغ 480,000,000,000  تومان عاید مازندران شد .
آقای دکتر بابانژاد مشکلات استان را در زمینه جذب توریست ، نداشتن جاده ترانزیتی و فرودگاه بین المللی دانست .ایشان با ذکر صلواتی سخنان خود را خاتمه دادند.
*******************

آقای مهندس باکی رئیس کمیسیون برنامه ، بودجه و حقوقی شورای اسلامی استان:
ایشان ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت حاضرین در جلسه خواستار ادمه روند خدمت رسانی توسط شورائیان به شهروندان علی رغم عدم توجه مسئولان و تقویت و فعال سازی کمیسیون های شوراها  شد .
*******************
آقای مهندس جعفری رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی استان:
آقای مهندس جعفری مقوله آموزش برای شورائیان و مقامات را امری اجتناب ناپذیر دانست و گفت نگاه منصفانه به عملکرد شورائیان و همکاری و همراهی شورائیان به مقامات و بالعکس ارتباط مستقیم به میزان آشنایی اعضای شورا به وظایف و نقش محول شده از سوی قانونگذار دارد و نمی توان همه کاستی ها و مشکلات و ناهنجاری هایی که در مسیر شورا قرار میگیرد به مقامات و دستگاههای اجرایی و اداری مرتبط ساخت .
وی گفت گاهاً برخی از اعضا شورا به دلیل عدم اطلاع از وظایف و اختیارات شورا تصمیمات و حرکاتی فراتر از قانون اتخاذ میکنند که این امر باعث بروز مشکلات میگردد.
مهندس جعفری آشنایی مقامات با وظایف شورا بسترساز مناسب برای همکاری و همراهی با شورائیان تأثیرگذار خواند .

وی به برگزاری جلسات تخصصی در سطح استان با حضور رؤسای کمیسیونهای شهری و کارشناسان ذیربط به صورت منظم و برنامه ریزی شده تأکید کرد .
*******************
آقای کورش حسین زاده رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی استان :آقای حسین زاده سخنان خود را با این جمله که " شهر خوب یافتنی نیست بلکه ساختنی است " شروع کرد و گفت : شهرهایی مانند نیویورک ، لس آنجلس و ... دارای دو بافت قدیمی جدید می باشند که بافتهای قدیمی به قدری صحیح و خوب مدیریت شده اند که همانند بافتهای 10-15 ساله می باشند   و طراحی بافتهای جدید به قدری زیبا و دقیق است که گویی خیابانها حتی یک سانتی متر هم با هم تفاوت ندارند .
اگر خیابانهای ما چهره زیبایی ندارد و دارای چاله های فراوان می باشد ، همه ما مسئول هستیم .وی در ادامه گفت : چقدر از بودجه شهرداری به امور فرهنگی و اجتماعی اختصاص داده شده است و چقدر از بودجه اختصاص داده شده در سال 1387 قطعی شده است .
وی با بیان این موضوع خواستار دقت بیشتر در زمینه فرهنگی و اجتماعی شد و گفت : به طور مثال اگر شهرداری بعد از ایجاد فضای سبز به جای نرده کشی به دور آن ، هزینه آن را صرف کار فرهنگی برای آگاهی مردم کند نتیجه بهتری می دهد.
وی در پایان از شوراهای پایه خواست تا در جلسات مشترکی که میگذارند از شورای فرادست دعوت بعمل آورند تا پشتوانه محکمی داشته باشند زیرا شوراهای فرادست در کنار شورای پایه قرار دارد .
وی در پایان ضمن تشکر از حاضرین در جلسه یادآور شد سایت شورای اسلامی استان مازندران پذیرای مقالات شورائیان می باشد .
*******************
 

مصوبات :
در پایان جلسه 4 کارگروه تخصصی به شرح زیر تشکیل گردید :
کارگروه بودجه و حقوقی :
1-آقای مهندس باکی(کتالم و سادات شهر)   2 – آقای محمد تقی کیالاشکی(چالوس)                   3- آقای جوادی(پل سفید)  4-آقای اسدزاده(قائم شهر)   5- آقای قاسم زاده(سورک)           

6 - سرکار خانم نیک جو (کیاکلا)


کارگروه توسعه عمران :
1- آقای مهندس جعفری (سرخرود)  2- آقای مهندس محمد جانپور(کله بست)   3- آقای مهندس مسافری(بابل)   4- آقای اسدزاده(قائم شهر)


کارگروه فرهنگی و اجتماعی :
21- آقای کورش حسین زاده (رویان) - آقای امیر اولیایی(بابل)   3- آقای ابوالقاسمی 


کارگروه توریست :
1- آقای دکتر بابانژاد(بهشهر)   2-آقای صیدانلو(خلیل شهر)   3- آقای مهدوی(فریم)  4- آقای عوازیان(رستمکلا)   5- آقای امیر پور (زیراب)   6- آقای موسوی(کیاسر)    7 - آقای رضایی(خلیل شهر)         8- آقای کیانی(دابودشت)

کد مطلب : ۱۶۲  / گروه : مصوبات /  / ۰۵ خرداد ۱۳۸۸  /  بازدید : ۴۶۶۵

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز61
دیروز 1233
جمع 867274
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت