در پی دعوتنامه شماره 67 مورخ 3/9/87  شورای اسلامی شهرستان چالوس ، نشست مشورتی رئیس و اعضای شورای اسلامی استان با رؤسای شورای اسلامی شهرها ، بخش ها ، بخشدار بخش مرکزی و نماینده محترم چالوس در مجلس شورای اسلامی رأس ساعت 15 با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید آغاز شد .

جناب آقای رستمی فر رئيس شورای اسلامی شهرستان چالوس :
ابتدا جناب آقای رستمی فر رئیس شورای اسلامی شهرستان چالوس ضمن عرض سلام و خوش آمد گویی خدمت امام جمعه محترم ، نماینده محترم مردم شهرستان چالوس در مجلس شورای اسلامی و اعضای هیئت رئیسه شورای اسلامی استان و بقیه حاضرین در جلسه و عرض تبریک به مناسبت هفته بسیج گفت : ما این جلسه به حرمت آیات تلاوت شده و یاد امام گذاشتیم تا بتوانیم رهرو این عزیزان باشیم .
وی گفت : شهرستان چالوس حدود 000/128 نفر جمعیت دارد که از 2 بخش مرکزی و کلاردشت تشکیل شده است . جمعیت بخش مرکزی حدود 000/28 و بخش کلاردشت حدود 000/20 نفر می باشد .
وی با اشاره به این مطلب که در بخش مرکزی 48 روستا قرار دارد ، گفت : در این بخش 44 روستا دارای شورا و 37 روستا دارای دهیاری بوده در صورتی که در بخش کلاردشت 15 روستا دارای دهیاری می باشد . وی همچنین جمعیت شهر چالوس را 000/52 نفر و شورای 7 نفره  و مرزن آباد دارای 8000 نفر جمعیت و شورای 5 نفره  و کلاردشت دارای جمعیت 000/12 نفری و شورای 5 نفره برشمرد .
وی همچنین به سفر اخیر ریاست محترم جمهور اشاره کرد و گفت : در سفر اخیر هیئت دولت به مازندران مصوبات بسیار اندکی در رابطه با شهرستان چالوس تصویب شده است در صورتیکه اگر به چشم انداز استان مازندران در 6 محور
 1- انرژی  2- مهار آبهای سطحی  3- تراکم کشت 4- توسعه دامپروری 5- توسعه پرورش گل و گیاه    6- گردشگری    توجه کنیم ،هیچگونه برنامه ریزی دقیقی برای پیشرفت و رشد آن نداشته است و دربخش گردشگری و صنعت و معدن مسئولین کار اصولی انجام نداده اند .
وی در پایان آرزوی سلامتی و موفقیت برای همگی داشت .

*******************

حاج آقا راشدی امام جمعه محترم شهرستان چالوس :
حاج آقا راشدی امام جمعه شهرستان چالوس  با عرض سلام خدمت همه حضار و تشکر از اعضای شورای اسلامی استان گفت : کار شوراها بسیار ارزشمند است زیرا گره گشایی کار مردم  کار ارزشمندی است .
 وی در ادامه با بیان این مطلب که خوبی و نیکی این نیست که شبانه روز به نماز بایستید گفت : دستگیری و گره گشایی کار مردم خود بزرگترین نیکی است . امام جمعه محترم در ادامه گفت : تأسیس نهاد شورا موجب ارائه خدمات خوبی به مردم شده است و انتظار می رود در درازمدت خدمت بیشتری ارائه گردد .
وی با اشاره به محرومیت منطقه با توجه به خدمات ارائه شده از سوی نظام گفت : تا رسیدن به نقطه مطلوب راه زیادی است . خطه شمال به دلیل طبیعت زیبا جاذبه گردشگری را برای مردم ایجاد کرده ؛ ولی محرومیت پشت طبیعت پنهان شده است . مسئولین باید کمک کنند تا خدمات بهتری ارائه گردد . حیف است از فرصت های بوجود آمده استفاده درستی نکنیم .
وی در ادامه به سفر ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت : هیئت دولت در سفری که به استانها انجام داده است ، سطح توقعات مردم را بسیار بالا برده ولی آنها را نتوانسته برآورده کند . اگرچه در سفر اخیر مصوبات خوبی انجام گرفت ولی حد انتظار مردم را سبب نگردید .
وی در پایان با بیان این مطلب که شوراییان می توانند با استفاده از پتانسیل ها به شهرستانها بروند و کارهای ارائه شده و نشده را به مسئولین منعکس کنند ، برای همه حضار آرزوی توفیق کردند .

*******************
 جناب آقای دکتر سام دليری نماينده شورای شهرستان چالوس در شورای اسلامی استان :
آقای سام دلیری ضمن عرض سلام و خیر مقدم خدمت همگی گفت : با توجه به رسالت ما و خصوصاً تأکیدی که در قانون اساسی به شورا شده ، متأسفانه ما شورائیان به قوانین خود آشنا نیستیم .
وی در ادامه گفت : در شهر مرزن آباد همه اعضا هم قسم شده اند تا به اعتماد مردم پاسخ مثبت داده و کارها را در این شهر به صورت تخصصی تقسیم و هریک از اعضا به صورت تخصصی بر روی آن کار می کنند .
آقای سام دلیری گفت : اجرای مصوبات شورا نیاز به آموزش حقوقی دارد زیرا بیشتر اعضای شورا به اختیارات قانونی خود آگاهند .

*********************

رئيس شورای اسلامی بخش مرکزی چالوس  : 
رئیس شورای بخش مرکزی چالوس به امکانات و مشکلات بخش مرکزی اشاره نمود :
1- در بخش گازرسانی فقط در سه روستا مشکل گازرسانی وجود دارد .
2- در بخش برق رسانی فقط در چند روستا مشکل وجود دارد .
3- برای ایجاد تصفیه خانه بر روی رودخانه سردابرود حدود یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است .
4- اکثر روستاها مشکل راه دارند .
5- در بخش فرهنگی فقط چند روستا دارای مسجد می باشند .
6- در بخش ورزشی فقط یک سالن ورزشی وجود داشته که پاسخگوی نیاز جوانان نمی باشد .
7- اجرایی نشدن هیچ یک از مصوبات هیئت دولت
8- نیاز منطقه هشترود به یک پاسگاه
9- درخواست آزادسازی حریم گاز

************************
آقای ردايی نايب رئيس شورای اسلامی شهر چالوس :
آقای ردایی نایب رئیس شورای اسلامی شهر چالوس با عرض سلام و خسته نباشید خدمت حاضرین گفت : جلسه خوبی است . ما چیزی حدود 420 الی 430 مصوبه داشتیم که 75 % آن به شهرداری به صورت لایحه ارائه شده است .
وی در ادامه با اشاره به کم شدن اختیارات شورا گفت : سالیان سال گفتند حلقه اتصال بین مردم و دولت مفقود شده  و بعد شورا را به عنوان حلقه اتصال معرفی کردند ؛ ولی حلقه اتصالی که می خواست مردم را به دولت نزدیک کند روز به روز از اختیارات َآنها کم شده است .
وی در ادامه به استفاده ابزاری شورا اشاره کرد و گفت : وقتی شورا می تواند به مجلس طرح بدهد چرا باید فقط به عنوان ضربه گیر دولت عمل کند . وی همچنین به عدم حمایت شورائیان از همدیگر اشاره کرد و گفت : رؤسای خود را خودمان تعیین می کنیم ولی از آنها حمایت لازم را بعمل نمی آوریم .
آقای ردایی در ادامه گفت : شورا با توجه به اختیارات قانونی که دارد باید مسئولین را وادار به همکاری کند .

***********************

آقای مدنی نايب رئيس شورای اسلامی بخش کلاردشت :
آقای مدنی نایب رئیس شورای اسلامی بخش کلاردشت ضمن عرض سلام و خسته نباشید گفت : شورای بخش کلاردشت دارای 53 روستای انتخابی و 31 روستای انتصابی می باشد . وی با اشاره به مشکلات شورای بخش گفت : اکثر روستاهای منطقه از آب آشامیدنی سالم برخوردار نبوده و مردم آن به بیماری های مختلفی  مبتلا شده و همچنین در بسیاری از روستاها وضعیت راه و جاده بسیار نامناسب می باشد تا حدی که در بعضی از روستاها مردم با تراکتور هم به سختی عبور می کنند .
وی در ادامه طرحهای هادی در بسیاری از روستاها راکارشناسی نشده دانست و مشکل تغییر کاربری را به عنوان عامل اصلی ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه اشاره کرد .

*******************
آقای محسن پور رئيس شورای اسلامی استان :
ضمن عرض تشکر از نماینده محترم بخشدار ، ریاست شورای اسلامی شهرستان ، رؤسای شورای اسلامی شهرها و بخش ها و تبریک هفته بسیج گفت : نقش و جایگاه شورا را همگان می دانیم که آیا به صورت ابزاری استفاده شود یا در خدمت مردم باشیم .
وی در ادامه گفت : امروز مراجعات مردم به دفاتر شوراها زیاد شده است لذا آنها شورا را مأمن و پناهگاه خود می دانند . آقای محسن پور در ادامه با اشاره به این مطلب اگر شورا مصوبه ای را انجام داد لازم الاجراست ؛ گفت : مصوبه ای که شوراها انجام می دهند مغایرتی هم با قانون ندارد دارای پشتوانه اجرایی نمی باشد .
آقای محسن پور در ادامه به سفر اخیر ریاست محترم جمهور اشاره کرد و گفت : ما به نمایندگی از 7000 شورا نتوانستیم حتی برای ده دقیقه وقت ملاقات برای دیدار با ریاست محترم جمهوری بگیریم ولی باز مشکلات را در قالب نامه ها ارجاع داده ایم .
وی پذیرش نقش شورا به لحاظ جایگاه قانونی برای دستگاههای اجرایی را مشکل دانست و با بیان این مطلب گفت : در مسأله طرح هادی فقط در یک شهر 600 مورد مغایرت وجود داشته در حالیکه مدیران دستگاههای اجرایی در پاسخ به ابهامات قانونی عاجز مانده اند .
وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که چرا در تغییر کاربری حق و حقوق شهروندی رعایت نمی شود .

محسن پور در ادامه به مسأله بیکاری جوانان اشاره نمود و گفت : در استان ما بیکاری زیر فضای سبز خفته است این در حالی است که در این استان زیبا حتی یک صنعت مادر نداریم .
آقای محسن پور از ارائه طرح بعضی از نمایندگان تقدیر نمود و گفت : باید به شورائیان میدان داد تا حرفهای خود را بزنند . سپس در ادامه به مشکلات آب آشامیدنی شهرهای الف استان ، مشکلات طرح هادی و تغییر کاربری برخی از روستاها و عدم اعتبار کافی برای آموزش شورائیان سخنانی را ایراد فرمود .
در پایان گفت : اگر بخواهیم استانی آباد داشته باشیم باید با همدیگر تعامل داشته و حذف شورا یعنی حذف مدیران اجرایی در آینده . نباید به هر بهانه ای آبروی شورا را زیر سؤال برد .

*********************
آقای محسنی نماينده محترم مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی :
دکتر محسنی ضمن عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه و تبریک هفته بسیج گفت : نهاد شورا از ارکان تصمیم گیری و از ارکانهایی است که تصدی هایی به این نهاد واگذار شده است . نمونه ای موفق در عملکرد شوراها دیده می شود و جای افسوس که 19 سال در احیای آن مشکل داشته است .
وی در ادامه گفت : مزایای شوراها بیشتر از معایب آن است . وی در ادامه در خصوص عدم پذیرش شورا توسط دستگاههای اجرایی گفت : در فرهنگی که هنوز دنبال قدرت هستیم شوراها همانند اصل 44 است که وقتی تصمیم گیری ها قرار است از دولتی به مردمی تبدیل شود مقاومت وجود دارد .
دکتر محسنی در ادامه گفت : مطالبات مردم در بعد ملی به عهده نمایندگان مجلس است حدود 75 % جمعیت کشورمان شهری است ما باید در تنظیم بودجه ، بودجه شهری را تقویت کنیم . برای شهر هرجایی که آئین نامه بر عهده دولت افتاد از اختیارات شورا کم شده است .
وی گفت : از محل تبصره 3 هیچ چیزی نصیب شورا  نگردیده است . وی در ادامه افزود : در مجلس هشتم ظرفیتی ایجاد شده که فراکسیون مدیریت شهری و روستایی با 16 عضو تشکیل شده که 4 نماینده از مازندران عضو ان فراکسیون می باشند و این ظرفیت خوبی است که باید از آن استفاده بهینه شود . وی در ادامه به پتانسیل خوب شوراها اشاره نمود وگفت : از این نیروهای خوب و کارآمد باید استفاده درست و بهینه شود .
وی در ادامه مباحث زیر را مطرح نمود :
1-  هر چه را که فکر می کنید اختیار شورا را اضافه می کند به مجلس بدهید .  نمایندگان مردم باید از هجوم مراجعات مردم به صورت روزمره ای فاصله بگیرد .
2- قوانینی که باعث ناکارآمدی شورا می شود اعلام تا حذف یا اصلاح گردد .
3- از ظرفیت ایجاد شده در مجلس برای بودجه شورای فرادست استفاده شود .
وی در رابطه با مصوبات سفر هیئت دولت گفت : تا در مجلس بودجه آن تعریف نگردد قابلیت اجرایی ندارد .

***********************

آقای ردايی رئيس محترم بخش مرکزی چالوس :
آقای ردایی رئیس محترم بخش مرکزی چالوس ضمن عرض سلام خدمت حاضرین گفت : ادارت سالهاست که فعالیت می کنند و حال که شورا وارد میدان شد پذیرش آن به عنوان یک نهاد نوپا  و واگذاری بسیاری از امور به آنان برای مسئولین اجرایی بسیار سخت بود . مسئولین شورا را قبول نداشتند و نمی توانستند به خود بقبولانند که همه چیز را در اختیار شورا قرار دهند .
اما حالا خوشبختانه با بازنگری قوانین و گذشت زمان نگاهشان به شورا تغییر کرده و با دید بازتری به شوراها نگاه می کنند وی در ادامه با بیان این مطلب که شورائیان هم باید نقاط ضعف خود را بشناسند گفت : ما نباید فقط مسئولین اجرایی را  مقصر بدانیم.  شورائیان باید نقاط ضعف خود را بشناسند و در پی اصلاح آن باشند . شورای عالی استانها می تواند طرح و لایحه دهد اما نمایندگان مجلس نمی توانند طرح بدهند . این امر نشان می دهد که شورا از قدرت بالایی برخوردار است .
شورائیان با شناسایی نقاط ضعف و قدرت خود و تلاش در جهت رفع نقائص و بهبود نقاط قوت خود می توانند در مسیر توسعه و تعالی گام بردارند .

 

 

کد مطلب : ۱۵۳  / گروه : مصوبات /  / ۲۲ دی ۱۳۸۷  /  بازدید : ۴۵۳۵

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز60
دیروز 1233
جمع 867273
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت