بسمه تعالی
  اولین نشست مشترک  رئیس ، اعضای هیئت رئیسه و رؤسای  کمیسیونهای پنجگانه شورای اسلامی استان با رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان رأس ساعت 11:00 صبح روز سه شنبه مورخ 30/7/87 در محل شورای اسلامی استان برگزار گردید . جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید توسط یکی از اعضا آغاز گردید .

جناب آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان :
سپس جناب آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان پس از  عرض خیر مقدم خدمت حاضرین ، ضمن ارائه تحلیلی از وضعیت موجود در زمینه گردشگری استان ، موانع و مشکلات توسعه و گسترش این صنعت در سطح استان را به شرح ذیل بیان نمود:
  1- هتل مناسب جهت پذیرایی از گردشگران وجود ندارد و عملاً پلاژها محل پذیرایی از توریست ها شده است .
  2- سواحل در اختیار دولت است و مردم به آن دسترسی ندارند .
  3- طرحها و برنامه ها کارشناسی شده و مدون نمی باشند .
  4- اعتبارات تخصیصی جهت اجرای طرحهای مصوب کافی نیست .
  5- سرمایه کزاران در برخورداری از تسهیلات و وامهای بانکی مشکل دارند .  
آقای محسن پور ضمن ارائه این مطلب که باید تحولی در صنعت توریسم ایجاد گردد به این نکته اشاره کرد که باید برنامه ریزی صحیح مدون و کارشناسی شده داشته باشیم .
وی پیشنهاد کرد که تفاهمنامه ای با دانشکاه ها انجام تا از نظریات کارشناسان آنها برای ایجاد طرحهای کاربردی استفاده شود .

****************
جناب آقای دکتر بابا نژاد رئیس کمیسیون صنعت توریسم و گردشگری شورای اسلامی استان:
در ادامه جناب آقای دکتر بابا نژاد رئیس کمیسیون صنعت توریسم و گردشگری شورای اسلامی استان ضمن عرض سلام با ارائه مقدمه ای ، گردشگری بدون دود  به عنوان یکی از مطمئن ترین و سالم ترین منابع درآمدی تجارت جهانی و عنصر مهمی در بهبود و تنظیم موازنه بازرگانی بسیاری از کشورها بیان نمود و بر توسعه این صنعت بسیار تأکید نمود .
وی در ادامه با بیان مشکلات و موانع موجود به شرح زیر پرداخت :
1- شناسنامه و اطلاعات جامعی از اماکن فرهنگی ، میراث فرهنگی و گردشگزی استان وجود ندارد و بسیاری از مناطق گردشگری اسستان خصوصاً شهرهای شرق استان شناخته شده نیستند و عملاً این شهرها فقط محل عبور مسافران می باشند.
2- با وجود تصویب 60 منطقه گردشگری نمونه در استان ، اعتبار کافی جهت انجام طرحها و پروژه ها وجود ندارد .
3- زیر ساختارها و امکانات رفاهی لازم جهت جذب توریست در سطح استان وجود ندارد ؛ بطوریکه 3 شهر گلوگاه ، بهشهر و نکا فاقد حتی یک هتل و پذیرایی و اسکان مسافران می باشد .
4- آمار دقیق از مسافران و توریست های داخلی و خارجی وجود ندارد و سهم مازندران از کل مسافران کشور و میزان درآمد ناشی از آن مشخص نمی باشد .
5- مرمت و بازسازی آثار و میراث فرهنگی و تاریخی استان به کندی صورت میگیرد و مسافران به اطلاعات جامع و دقیقی از این اماکن تاریخی دسترسی ندارند .
6- موزه مردم شناسی ، آثار فرهنگی و صنایع دستی در استان وجود ندارد ؛ در صورتی که وجود این حوزه ها می تواند نقش مهمی در شناساندن سوابق تاریخی و فرهنگی استان داشته باشد .
آقای دکتر بابانژاد یکی از نقاط ضعف در مدیریت استان را عدم وجود ستاد توسعه گردشگری دانست و با تأکید براین مطلب گفت که وجود این ستاد می تواند در ایجاد زیرساختهای مناسب جهت جذب توریست و ساماندهی وضعیت گردشگری و تأمین اعتبارات مورد نیاز مؤثر و مفید باشد .
وی همچنین بر تعامل میان همه دستگاههای مرتبط از جمله شوراهای اسلامی ، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ، دستگاههای اجرایی و سازمان میراث فرهنگی در جهت برنامه ریزی جامع در صنعت گردشگری استان و جذب توریست تأکید کرد

*******************

 جناب آقای مهندس باکی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی استان :
مهندس باکی رئیس کمیسیون برنامه ، بودجه و حقوقی شورای اسلامی استان ضمن عرض سلام و ادب خدمت حاضرین در جلسه ، کمبود بودجه و عدم اختصاص اعتبار کافی را به عنوان یک نقیصه ، مانعی بر سر راه اجرایی شدن پروژه ها و طرحهای مصوب در زمینه گردشگری دانست .

*******************
 جناب آقای احمدی رئیس کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی استان :
آقای احمدی رئیس کمیسیون کشاورزی شورای اسلامی استان ضمن ارائه مقدمه ای از توانمندی های استان گفت : با وجود اینکه مازندران توانایی بالقوه زیادی در جذب گردشگر دارد ولی ما نتوانستیم این توانمندی ها را بالفعل نماییم و این به دلیل عدم وجود برنامه و اعتبار خاص است .
وی همچنین طرح ایجاد کشتی های توریستی در استان را به عنوان تحولی در جذب توریست و گردشگران داخلی و خارجی یاد کرد و گفت : جذب سرمایه گزاران در این بخش زمینه را برای صنعت گردشگری فراهم خواهد نمود .

*******************

جناب آقای مهندس جعفری رئیس کمسیون توسعه و عمران شورای اسلامی استان :
جناب آقای مهندس جعفری رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی استان با ارائه تحلیلی از موقعیت بناهای تاریخی و موزه های کهن ملی و اسلامی استان مازندران در غیاث با سایر استانها گفت : موزه های هنری ، بناهای تاریخی و ملی در برخی از استانها همانند عالی قاپو در اصفهان و تخت جمشید در شیراز دارای شناسنامه و هویت تعریف شده اند و گردشگران بر اساس مطالعه و بررسی سوابق با اطلاعات جامع و کامل به این نقاط سفر می کنند . اما مازندران با توجه به اینکه به

عنوان یکی از مراکز پایتخت دول اسلامی و ملی در طول تاریخ بود و از قدمت بسیار بالایی برخوردار می باشد ، اما به دلیل نداشتن شناسنامه و هویت تعریف شده در میان روستا ، شهر و طبیعت زیبای مازندران محو شده و گردشگران نیز شناختی از این مکانهای تاریخی ندارند .
وی گفت : باید نسبت به شناسایی مکانهای تاریخی و ملی استان اقدام و نسبت به شناسنامه دار نمودن و شناساندن آن به مردم و گردشگران تلاش نمود .

*******************  

 جناب آقای دکتر عباس نژاد رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان :
در ادمه جناب آقای دکتر عباس نژاد رئیس محترم سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان پس از عرض سلام خدمت حاضرین در جلسه ، از شورا به عنوان یک پایگاه مردمی با ظرفیت پتانسیل بالا نام برد که طرح مسائل و سؤالات کارشناسی شده از سوی حاضرین گواه این مطلب می باشد .
وی سپس به ارائه آماری از وضعیت گردشگری ، تعداد مسافران داخلی و خارجی و تأثیر آن بر کشور های دیگر ، از جمله درآمد سالانه و ایجاد اشتغال مستقیم یا غیر مستقیم و مقایسه آن با کشورمان پرداخت .
وی گفت : میزان سهم ما از کل گردشگران دنیا فقط 25% و از درآمد سالانه ناشی از گردشگری 11/0 % می باشد. کشوری مثل آمریکا بالاترین درآمد سالانه گردشگری را دارد ولی این رقم در کشور ما بسیار پایین است . (کمتر از 500 دلار برای هر گردشگر)
در حالی که رشد و توسعه گردشگری می تواند حتی با نفت و گاز که فروش آنها قسمت اعظم درآمد سالانه کشور را تشکیل می دهد ، رقابت نموده و منبع خوبی جهت کسب درآمد بیشتر در سطح کلان و ملی و کاهش بیکاری در جامعه باشد .
رئیس سازمان میراث فرهنگی در مقایسه با استانهایی همچون مشهد و قم به شاخصه هایی مثل محرومیت ، وسعت ، جمعیت وامنیت استان اشاره نمود و گفت : آنچه موجب برتری این استانها در جذب گردشگر نسبت به استان ما گردیده است شاخصه پنجمی است به نام شاخصه گردشگری زیارتی و مازندران نیز باید شاخصه ای در حهت جذب توریست داشته باشد .
آقای دکتر عباس نژاد یکی از استراتژی های آن سازمان در این زمینه را توسعه زیرساخت ها ، اعتبارات و امکانات موجود در سطح استان اعلام کرد و در این خصوص مطالبی را به شرح زیر بیان نمود :
1- در رابطه با توسعه زیرساخت راه در بعد جاده ای عملکرد بسیار ضعیف است و این امر به دلیل کمبود اعتبار و بودجه تخصیصی است . علاوه بر اینکه مجری این طرح ، راه و ترابری می باشد .
2- یکی از طرحها و برنامه ها ، افزایش زمینه برای تشویق و هدایت مردم به مسافرت بصورت تور می باشد ؛ که این امر مستلزم توسعه ، توجه بیشتر و مطلوب سازی آژانس های مسافرتی است .
3- تأمین خودروهای تفریحی و توریستی برای مسافران ، در جذب گردشگر بسیار مؤثر است که در این راستا باید پیگیری های لازم صورت گیرد .
4- مازندران به عنوان یک کلان شهر نیاز به داشتن مترو دارد که این امر نیازمند حمایت بخش خصوصی در جهت توسعه ناوگان حمل و نقل استان بویژه مترو دارد .
5- یکی از مسائلی که مورد توجه و پیگیری قرار گرفته است رسیدگی به وضعیت بهداشتی و رفاهی رستوران ها و محل های پذیرایی بین راهی ، ساماندهی آنها و افزایش قابلیت خدمان دهی توسط آنهاست .
6- ساماندهی مجتمع های اقامتی دولتی و ویلاها در سطح استان در حال انجام می باشد تا به حال حدود 4500 ویلا تحت پوشش درآمده اند .
7- رسیدگی به میراث فرهنگی و آثار تاریخی استان ، مرمت و بازسازی آنها و شناساندن آنها به دیگران که به عنوان آثاری از گذشتگان و یادآور فرهنگ و تاریخ این سرزمین کهن می باشد ، يک وظیفه ملی است و ما نیز در این راه تلاشی خستگی ناپذیر را آغاز نموده ایم . در حال حاضر در این زمینه 45 پروژه در حال انجام است .
8- در خصوص صنایع دستی و نیز تورگردانی هم برنامه هایی در نظر گرفته شده است.
وی در پایان خلاصه ای از سایر اقدامات انجام شده توسط سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ، اهداف و راهکارهای آن سازمان در جهت رونق و بهبود صنعت گردشگری و موانع موجود ارائه نمود و يادآور شد :
پروژه های زیادی در حال انجام است ولی کمبود اعتبار در زمینه گردشگری آن را با مشکل روبرو و روند انجام آنها را کند نموده است و باید زمینه را برای حضور بخش خصوصی و جذب سرمایه گزار در این بخش فراهم نمود .

 

کد مطلب : ۱۵۱  / گروه : مصوبات /  / ۱۹ آبان ۱۳۸۷  /  بازدید : ۴۴۰۱

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز71
دیروز 1233
جمع 867284
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت