تاريخ تشکيل جلسه :  7/5/87                                          مکان جلسه :   دفتر شورای اسلامی استان
اعضاء حاضر :   6 نفر  
اعضاء غايب  :   -
تعداد آرا :   -     
مدعوين : جناب آقای مهندس ظهور پرواز مدير کل محترم راه آهن  شمال


دستور جلسه :
 بحث و بررسی  در خصوص راه آهن مازندران و پروژه هاي پيشنهادي جهت بهبود وضعيت حمل و نقل درون و برون استاني
                                             
                                                                       خلاصه مذاکرات :

در پی دعوتنامه شماره 1369/ش/3 به منظور بررسی مشکلات و نارسائی های ناوگان حمل و نقل ریلی در استان ، جلسه ای عصر روز دوشنبه مورخ 7/5/87 با حضور جناب آقای سید فرهادظهور پرواز مدیر کل محترم راه آهن شمال ، رئیس و اعضای هیئت رئیسه شورای اسلامی استان برگزار گردید.                                                  
در این جلسه محسن پور رئیس شورای اسلامی استان ضمن برشمردن مشکلات حمل و نقل درون و  برون استانی ، عدم ارتباط ریلی ما بین مازندران – خراسان و مازندران – گیلان را از جمله عوامل حجم سنگین ترافیک حمل ونقل درون شهری و استان ذکر کرد و گفت شورا آمادگی دارد در تحقق این امر مهم ، کمیسیون تخصصی با حضور کارشناسان راه آهن و اعضای کمیته تخصصی شورا تشکیل دهد تا مقدمه اجرایی شدن این پروژه مهم مهیا شود . وی همچنين ایجاد تراموا به منظور رفع حجم ترافیک درون شهری را امری مهم دانست و از شهرداری ها خواست تا در جهت تحقق این پروسه برنامه ریزی کنند .
در ادامه جناب آقای ظهورپرواز مدیر کل راه آهن شمال ضمن ارائه گزارشی از وضعیت حمل و نقل ریلی در استان به پروژه های در دست اقدام توسط راه آهن اشاره کرد و گفت : با توجه به سیاست راه آهن کشور، برنامه هایی در دست مطالعه و بررسی است که با تحقق آن سیستم مدرن در ناوگان حمل و نقل ریلی دایر می شود .     
وی فاز مطالعاتی پروژه های احداث راه آهن مازندران به خراسان را در دست اقدام دانست و با بيان اين مطلب که طرح اجرايی آن از سال 88  آغاز خواهد شد گفت : با توجه به سیاست اتخاذ شده از سوی راه آهن ، از نيمه دوم همين ماه يک رام رفت و برگشت ريلی بين مازندران و خراسان از طريق گرمسار دایرمیشود . وی ظرفیت جابجايی مسافرین را در حال حاضر 500 نفر اعلام کرد .
ظهورپرواز همچنین خاطرنشان ساخت راه آهن برای افزايش سرانه فضای سبز شهروندان به کمک شهرداری ها شتافته و با آزاد کردن حریم راه آهن با حفظ مالکیت ، فضا در اختیار شهرداری ها قرار خواهد گرفت تا نسبت به ایجاد فضای سبز اقدام کنند .
مدیر کل راه آهن شمال شناسایی نقاط بحران ساز در مسیر ریلی در سطح مازندران و پیش بینی بودجه برای احداث زیرگذر و  روگذر را جزو برنامه های آتی راه آهن دانست .
در ادامه آقای مهندس نقیبی و آقای دکتر بابانژاد و سرکار خانم کمالی دیدگاه خود را در رابطه با راه آهن استان  بیان داشتند .

                                                                                مصوبات   :

1- با توجه به اعلام آمادگی راه آهن مبنی بر آزاد سازی حریم با حفظ مالکیت و واگذاری آن به شهرداریها جهت گسترش فضای سبز ، مقرر گردید شورای شهرها و روستاهائی که در مسیر ریلی قرار دارند ، هماهنگی لازم را برای محقق سازی سیاست واگذاری حریم از سوی راه آهن بعمل آورند .
    
2- با توجه به اظهارات مدیر کل محترم راه آهن شمال مبنی بر شناسایی نقاط بحران ساز در مسیر ریلی حوزه استحفاظی استان و آمادگی شورا برای همکاری ، مقرر گردید کمیته ای متشکل از کارشناسان راه آهن و اعضای کمیسیون توسعه و عمران تشکیل گردد تا نسبت به عملی شدن موضوع اقدام نمایند .

3- با توجه به نیاز ایجاد خط ریلی مابین استان مازندران و خراسان و از مازندران به گیلان به لحاظ کاسته شدن حجم سنگین ترافیک و دیگر مزیت هایی که در این راستا برای جامعه تحصیل می گردد ، مقرر گردید شورای اسلامی استان با همکاری راه آهن شمال و مجمع نمایندگان استان مقدمات کلید خوردن فرآیند را تحقق بخشند .

4- با توجه به مشکل ترافیک و حجم سنگین تردد درون شهری در اکثر شهرهای استان و ضرورت برنامه ریزی پروسه تراموا در استان ، مقرر گردید از طریق شورای اسلامی استان به کلیه شوراهای مراکز شهرستان ها اعلام تا در سند چشم انداز توسعه شهری لحاظ نمایند .

 

کد مطلب : ۱۱۱  / گروه : مصوبات /  / ۲۶ مرداد ۱۳۸۷  /  بازدید : ۴۳۶۱

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز72
دیروز 1233
جمع 867285
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت