« سال اصلاح الگوي مصرف گرامي باد »

بيستمين اجلاسيه شوراي اسلامي استان رأس ساعت 10 صبح روز دوشنبه مورخ 26/5/88 ، با حضور اعضاء شورا ، کارشناسان سازمان غله و بازرگاني و اداره کل تعاون روستايي در پي تلاوت آياتي چند از کلام ا.. مجيد آغاز شد .
آقاي محسن پور رئيس شوراي اسلامي استان :
آقاي محسن پور با درود و سلام به محضر امام عصر (عج) و عرض سلام و خسته نباشيد خدمت  مهمانان ، اعضاي شورا و خبرنگاران حاضر در جلسه ، اعياد سپري شده شعبانيه ، ولادت امام حسين (ع) ، حضرت ابوالفضل و امام زين العابدين (ع) و نيز پيشاپيش فرارسيدن ماه مبارک رمضان را تبريک گفت .
وي با اشاره به اينکه تصميمات دولت بايد درست اجراء شود گفت : انشاءالله کشاورزان مازندراني دغدغه سال گذشته را براي فروش برنج نداشته و و عوارض واردات برنج به امر کشاورزي در داخل کشور اختصاص داده شود .
رئيس شوراي اسلامي استان با بيان اين مطلب که مازندران يکي از قطب هاي کشاورزي کشور مي باشد

افزود : آب الفباي کشاورزي است ولي هنوز مشکلات زيادي در اين زمينه دامنگيرکشاورزان است و با توجه به اين مشکلات هنوز وضعيت سد منگل و سدهاي ديگر مشخص نشده است .
سپس آقاي محسن پور به موضوع واردات برنج پرداخت و گفت : يکي از دغدغه کشاورزان رقابت در مقابل تبليغات برنج خارجي است ؛ اين در حاليست که به کشاورز هزينه گزافي در کاشت ، داشت و برداشت تحميل ميگردد و برداشت برنج آغاز دغدغه کشاورز براي فروش است .
وي در ادامه ديگر مشکلات کشاورزان استان را کسر درصد زيادي از محصولات در هنگام تحويل به سازمان مرتبط دانست و گفت : اميدواريم سازمانهاي دخيل از کارشناسان خبره براي تعيين کيفيت برنج استفاده نمايد تا کشاورز زياد متضرر نگردد.
در پايان آقاي محسن پور با بيان اين مطلب که مراکز خريد توافقي هر چه سريعتر بايد شروع به خريد برنج کشاورزان کنند ،  از مسئولين خواست : با توجه به اينکه 95درصد قشر روستايي و کشاورز در انتخابات شرکت نموده اند ، با همفکري از شوراهاي روستاها و شهرستانها از مشکلات فروش برنج کشاورزان بکاهيم .
*******************

آقاي عبدالناصر احمدي رئيس کميسيون کشاورزي شوراي اسلامي استان :
ايشان با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت جمع حاضر و تقدير و تشکر از مديران مربوطه جهت حضور در جلسه سخنان خويش را آغاز نمودند .
آقاي احمدي با بيان اين مطلب که فروش برنج توسط کشاورزان در پايان سال زراعي دغدغه ايست که ساليان سال است وجود دارد و در طي اين سالها در حال پيگيري است گفت : چه مکانيزمي بايد تعريف گردد تا اين همه انرژي و هزينه براي پيگيري اين موضوع براي سالهاي آتي صرف نشود .
وي در ادامه گفت : ما مکاتبات زيادي با دفتر رياست جمهوري براي خريد برنج نموده و جناب رئيس جمهور هم طي نامه اي به آقاي سعيدلو موضوع را ارجاع و سپس به بازرگاني ارائه نمودند و مقرر شد تا پايان مرداد ماه خريد برنج پرمحصول ادامه پيدا کند ، ولي متأسفانه اين کار درست اجرائي نشده است . اين تعلل در کار موجب شده است تا برنج در انبارها موريانه زده شود و با توجه به نبودن مکانيزم صحيح و کارشناسان قوي در اين خصوص شاهد مشکلات زيادي در اين زمينه باشيم .
آقاي احمدي در ادامه به بند الف ماده 5 اساسنامه سازمان تعاون روستائي اشاره نمود و گفت : از مفاد اشاره شده در اين بند تا عملياتي کردن آن توسط تعاوني ها خيلي فاصله وجود دارد و اينکه چه کسي بايد پاسخگوي اين مسئله باشد مشخص نيست.
وي در ادامه به تبليغات گسترده برنج خارجي اشاره نمو د و گفت : تبليغات وسيعي در اين زمينه از جانب صدا و سيما براي برنج خارجي صورت ميگيرد ، در حاليکه طارم عطري مازندران در کارخانه ها نصيب موريانه ها شده است .
در پايان آقاي احمدي از نمايندگان محترم مجلس خواست تا تصميمي درست براي خريد برنج کشاورزان اتخاذ نمايند . وي همچنين از سازمانهاي مرتبط درخواست کرد تا کميسيونتشخيص کيفيت برنج 3 يا 4 نفره باشد و 2 نفر از بازرگاني و 2 نفر از شوراها و کشاورزان محلي براي حضور در اين کميسيون انتخاب گردند.

*******************

آقاي مهندس مدانلو کارشناس تعاون روستائي استان :
آقاي مدانلو با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت اعضاي حاضر در جلسه گفت : سه سالي است که در خريد برنج پرمحصول شرکت نميکنيم و متولي اين کار سازمان بازرگاني است .
وي در ادامه به بحث کمبود نقدينگي براي تهيه امکانات کشاورزي نظير سوخت ، کود ، سم و ... اشاره کرد و گفت : سهم هر کشاورز براي تهيه اين امکانات 000/20 تومان است و اين در حاليست که بقيه هزينه را ما بايد تقبل کنيم و امروز اگر پول نقد نداشته باشيم ، امکانات قابل تهيه نمي باشد .
وي با اشاره به اين مطلب که پرداخت کردن مابقي هزينه ها براي براي تهيه امکانات کشاورزي و پس گرفتن اين هزينه ها بعد از يکسال ، از جمله مشکلاتي است که سازمان تعاون روستائي را به چالش
کشانده است ، گفت : جهت رشد نقدينگي د کنار شرکتهاي تعاوني ، اقدام به تأسيس واحدهاي اعتباري نموده و تا حدودي نقدينگي را رو به افزايش برده ايم .
وي همچنين ادامه داد : در استان مازندران در سال حدود 500000 تن برنج کم محصول توليد ميگردد که حدود 400000 تن آن براي فروش مي باشد .خريد اين مقدار برنج نياز به اعتبار کلاني دارد و هيچ تشکيلاتي نمي تواند چنين اعتباري را تأمين کند .
آقاي مدانلو افزود : شرکت تعاوني روستائي امسال براي خريد برنج با شرکت جهاد سبز از مؤسسه استقلال قرارداد ثبت نمود ، اما شرکت فوق به جهت رطوبت بالاي استان و واردات بي رويه برنج خارجي براي اينکه متضرر نگردد ، اقدام به خريد برنج به صورت گام به گام نموده است .
وي در پايان گفت : دولت بايد قطعاً مسئوليت ها را تقبل کند و يا در خريد و فروش به ما کمک نمايد . شرکت تعاوني يک بخش دولتي که نمي تواند برنج خريداري کند ، بلکه اتحاديه تعاوني روستائي در حال خريد برنج کشاورزان است .

*******************

 آقاي مهندس محمدي از سازمان بازرگاني استان :
ايشان با عرض سلام و احترام خدمت حاضرين در جلسه و عرض تشکر از هيئت رئيسه و اعضاي شوراي اسلامي استان ، سالروز ورود آزادگان عزيز به ميهن اسلامي را گرامي داشتند .
سپس آقاي محمدي برنج را بعد از گندم در کشور به عنوان دومين کالاي استراتژيک دانست و گفت : در بحث خريد برنج امسال 2 مقوله خريد تضميني و حمايت براي خريد طارم محلي کشاورزان برنامه ريزي شده است .
وي گام اول را خريداري برنج توسط اتحاديه فرهنگيان استان در حدود 7500 تن طارم محلي دانست که بايد به صورت بسته بندي شده به ساير نقاط کشور ارسال گردد . وي همچنين يکي ديگر از کارهاي انجام شده را تشکيل تعاوني در کل استان عنوان کرد و گفت : اسامي اين 5 شرکت و قيمت هاي توافقي اعلام شده است .
.آقاي محمدي يکي از مشکلات برنج مازندران را تخريب شدن آن توسط واسطه گران در نقاط ديگر کشور دانست و يکي از کارهاي مهم براي احياي برنج مازندران را معرفي آن به کل کشور دانست . وي در ادامه گفت : نقش تعاون روستائي بسيار حائز اهميت است و مي تواند در کنار بازرگاني نقش خود را ايفاء کند تا کشاورز بتواند براي سال بعد خود برنامه ريزي کند .

*******************
جناب آقاي مهندس همتي از شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه (2) :
وي با عرض سلام خدمت حاضرين در جلسه گفت : سياست هاي دولت در بحث حمايت از توليد برنج ، گندم و ... يک سياست حمايتي است و سعي دولت فقط براي تنظيم و متعادل کردن بازار است .
ايشان در ادامه به فعال بودن مراکز خريد در سال گذشته اشره نمود و گفت : علي رغم فعاليت اين مراکز تا پايان آذر ماه ، کشاورز محصولات خود را عرضه نمي کرد ، زيرا کشش بازار ايجاب ميکرد کشاورز کالاي خود را به قيمت بالاتر از تضمين بازار عرضه کند که اين امر باعث متضرر شدن کشاورز در سال گذشته شد .
وي پس از بيان اين مطالب افزود : با توجه به فعال بودن اين مراکز تا پايان سال فقط 17000 تن برنج خريداري شد که اين تمام محصول نبوده است . سپس ايشان در خصوص خريد تضميني گفت : اين کالا بر اساس استاندارد بايد تهيه شود و دليل سخت گيري هاي موجود در هنگام خريد برنج را تحويل يک کالاي استاندارد شده جهت مصرف کشور دانست .
مهندس همتي در پايان در رابطه با پيشنهاد 3 نفره شدن کميسيون گفت : پيشنهاد خوبي بوده و بايد بررسي شود .

*******************
جناب آقاي رمضاني از شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه (2) :
آقاي مدانلو با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت حضار ، در خصوص خريد برنج پر محصول گفت : تا زماني که کشاورز برنج تحويل دهد ، خريد برنج ادامه پيدا ميکند ، يادآور شد : خريد برنج در سال گذشته تا زماني که کشاورز به مراکز خريد مراجعه کرده ادامه يافت اما بعضي از کشاورزان به اميد افزايش قيمت شالي در سال گذشته برنج رادر انبارها نگه داشته واين امر سبب خسارت به آنان گرديد . آقاي مدانلو با اشاره به اين موضوع گفت:باتوجه به اين قضيه زمان تحويل برنج از کشاورزان تا آخرسال   87 ادامه پيدا کرد و در پايان در رابطه بايارانه کالاهاي اساسي گفت:يارانه هاي کالاهاي اساسي براساس طرحي است که دولت ارائه مي کند.

 

 

 

کد مطلب : ۱۸۵  / گروه : مصوبات /  / ۲۸ شهریور ۱۳۸۸  /  بازدید : ۳۴۷۸

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز69
دیروز 1233
جمع 867282
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت