شانزدهمین اجلاسیه شورای اسلامی استان رأس ساعت 9:00 صبح روز دوشنبه مورخ 16/10/87 با حضور جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استانداری و مدیران کل محترم آن حوزه ، رئیس و اعضای شورای اسلامی استان و خبرنگاران روزنامه های محلی ، خبرگزاریها و صدا و سیما در محل دفتر شورای اسلامی استان برگزار
        
شانزدهمین اجلاسیه شورای اسلامی استان رأس ساعت 9:00 صبح روز  دوشنبه مورخ  16/10/87   با حضور جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استانداری و مدیران کل محترم آن حوزه ، رئیس و اعضای شورای اسلامی استان و خبرنگاران روزنامه های محلی ، خبرگزاریها و صدا و سیما در محل دفتر شورای اسلامی استان برگزار

طی دعوتنامه شماره 3186/ش/3 مورخ 11/10/87   شانزدهمین اجلاسیه شورای اسلامی استان رأس ساعت 9:00 صبح روز  دوشنبه مورخ  16/10/87   با حضور جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استانداری و مدیران کل محترم آن حوزه ، رئیس و اعضای شورای اسلامی استان و خبرنگاران روزنامه های محلی ، خبرگزاریها و صدا و سیما در محل دفتر شورای اسلامی استان برگزار گردید .
در این جلسه ابتدا آیاتی چند از کلام ا... مجید تلاوت شد .
آقای محسن پور :
آنگاه جناب آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین به ایام و مناسبت ها اشاره کرد و فرارسیدن ماه محرم و شهادت ابا عبدا...الحسین و یاران با وفایش را به حاضرین تسلیت گفت و جنایات رژیم صهیونیست غاصب را در کشتار مردم بی دفاع و مظلوم غزه و سکوت مجامع بین المللی و برخی از سران کشورهای عربی را محکوم نمود .
وی هدف از برگزاری نشست را تبادل نظر ، ارائه مشکلات استان و طلبیدن راهکار و پاسخ مناسب از سوی مقامات ذکر نمود و گفت : سیاست شورای اسلامی استان  بر مبنای تعامل و همکاری است و این نهاد مردمی از پتانسیل قوی و بالفعلی برخوردار است که در صورت نگاه مثبت مسئولین و مقامات استانی می تواند در جهت تحقق برنامه های نظام جمهوری اسلامی به عرصه فعالیت در آید و این می تواند برای دست اندر کاران استانی یک فرصت استثنایی باشد .
وی همچنین از تلاش جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استاندار و جناب آقای مهندس حسینی مدیر کل محترم دفتر امور شهری در برقراری رابطه مثبت و نگاه همکاری و همیاری با شورائیان تقدیر نمود و از آنان و سایر مدیران حاضر در جلسه خواست روند همکاری و تعامل مثبت را با شورا در سطح روستا ، شهر و شهرستان فعال تر نمایند .
رئیس شورای اسلامی استان در ادامه به 16 بند از سؤالات تدوین شده که جهت مورد مطالعه قرار گرفتن مدیران اشاره کرد و از آنان خواست تا پاسخ های لازم را ارائه نمایند .

*******************

آقای مهندس حسینی :
جناب آقای مهندس حسینی مدیر کل محترم دفتر امور شهری ضمن تقدیر و تشکر از رئیس و اعضای شورای اسلامی استان واقعه عظیم کربلا را برای بشریت در طول تاریخ مایه افتخار دانست و الگو و روش و منشی شد برای همه انسانهایی که از یوق ستم و ظلم استبداد و استعمار گریزانند .
وی نگاه خود را به مقوله شورا نگاه مدیریتی توأم با پاسخگویی تعریف نمود و با اشاره به سوابق خود در نهاد شورایی و در سمت رئیس شورای اسلامی استان در دوره گذشته گفت : من همچون گذشته خود را عضوی از خانواده بزرگ شورائیان می دانم و سعی و تلاش دارم تعامل و همکاری خود را با شورا در قالب نگاه خود به فعلیت برسانم تا بتوانیم امورات مشترکی ما بین این دفتر (دفتر امور شهری استانداری) و شورای اسلامی استان در بررسی به مقولات شورایی وجود دارد را یکنواخت و
هماهنگ سازیم تا به شوراییان توجه بیشتری شود .
وی در همین زمینه پیشنهاد داد تا کار گروهی در قالب کمیته انطباق متشکل از منتخبین اعضای شورای اسلامی استان و کارشناسان دفتر امور شهری تشکیل تا در بررسی صورتجلسات و مصوبات شورا هماهنگ اقدام کنند .


*******************
 آقای رستمی :
به برنامه های سفر اول ریاست محترم جمهور در استان اشاره کرد و کل پروژه های مصوب در دوره اول را  237 مورد اعلام کرد که 196 مورد آن اجرایی شده است و گفت : از کل مصوبات ، حدود 95% از این پروژه ها به اتمام رسیده یا در دست اقدام می باشد .
رستمی پروژه های به پایان رسیده دوره اول را شامل بیمارستانها ، سالنهای ورزشی ، تعریض بخشی از جاده هراز ، زهکشی 235000 هکتار در بخش کشاورزی ، تعریف 60 نقطه گردشگری در استان ، طرح آزاد سازی دریا و 000 اعلام کرد .
رستمی برنامه های مصوب دوره دوم ریاست محترم جمهور به مازندران را در دوره دوم اعلام نمود و یادآور شد با اجرای پروژ ها می توان به توسعه و رشد استان در آینده امیدوار بود .

********************

آقای مهندس نقیبی :
آنگاه جناب آقای مهندس نقیبی نایب رئیس شورای اسلامی استان ضمن تقدیر و تشکر از حضور مدیران در جلسه نسبت به ارائه آمار اعلام شده انتقاد نمود و گفت : آنچه که جناب آقای رستمی بر اساس تئوری بر روی کاغذ اعلام نمودند مازندران می بایست امروز حرکتی در جهت رشد و توسعه از خود بروز می داد . اما واقعیت چیز دیگری است و آن را باید یا عدم اطلاع رسانی کامل و کافی از سوی مقامات دانست یا اینکه درصد پیشرفت و اتمام پروژه ها با آمار اعلام شده منطبق نیست .
وی گفت : برخی از پروژه هایی که اعلام می شود باید پرسید آیا این جزو برنامه سالانه ادارات کل در سطح استان نیست ؟ اگر پاسخ منفی است این سؤال در ذهن شکل می گیرد که پس ادارات کل استان در طول سال چه طرح و برنامه ای دارند ؟ در هر صورت سفر ریاست محترم جمهور به استان امر مبارکی است اما نحوه و میزان بهره گیری از سفر و تعریف پروژه های جدید و ملی خارج از وظایف و اعتبارات سالانه ادارات کل سخن دیگری است و سخن من روی موضوع دوم است .

********************
آقای کورش حسین زاده :
در ادامه جناب آقای کورش حسین زاده عضو شورای اسلامی استان نماینده شورای اسلامی شهرستان نور ضمن تأیید سخن آقای مهندس نقیبی نسبت به ارائه گزارش در بحث رعایت عدالت در تعریف و تقسیم پروژه ها گفت : آنچه دوستان در تعریف پروژه ها و برنامه های سفر ریاست محترم جمهور سخن از عدالت می گویند حداقل در حوزه شهرستان نور چنین اتفاقی نیفتاد .
وی گفت : در بحث تخصیص سالن ورزشی در شهرستانها حداقل یک مورد به نور اختصاص نیافت در صورتی که بر اساس تعداد پروژه های تعریف شده و تناسب شهری هر شهرستانی حداقل 3 پروژه برخوردار می گردید .
وی خواستار ارائه آمار دقیقتر از سفر دور اول و دوم ریاست محترم جمهور به شهروندان مازندران گردید .


**********************

سرکار خانم کمالی :
سرکار خانم کمالی عضو شورای اسلامی استان و نماینده این شورا در شورایعالی استانها خواستار تغییر نگرش در تعریف پروژه ها برای شهرستانها بر اساس اقتضای جغرافیایی گردید . وی به این مطلب اشاره نمود که پروژه هایی که در شهرستانهایی همچون سوادکوه تعریف می شود با میزان تخصیص اعتبار شهرستانهای استانهای کویری تفاوت اساسی دارد چون در مناطقی همانند سوادکوه که شهرستانی کوهپایه ای و کوهستانی است و فاقد زمینهای بایر و مناسب برای ساخت و ساز می باشد در اختیار منابع طبیعی است که جهت آزادسازی آن باید از هفت خوان رستم نیز عبور نمود . حداقل بخشی از اعتبار برای خرید زمین به منظور احداث پروژه ها تخصیص داده شود و گرنه در تعریف پروژه ها در شهرستانهایی همچون سوادکوه نتیجه ای حاصل نخواهد شد .

**********************

آقای ابوالقاسمی :
آقای ابوالقاسمی عضو شورای اسلامی استان و نماینده شورای اسلامی شهرستان تنکابن ضمن عرض سلام و تسلیت به مناسبت ایام محرم گفت : با وجود اینکه مازندران با داشتن زمینهای حاصلخیز جهت زراعت و کشت محصولات کشاورزی به عنوان قطب کشاورزی محسوب می شود ، با اینحال در سفر دوم ریاست محترم جمهور به استان تنها 11%  اعتبارات به این امر اختصاص یافته است در حالی که تخصیص اعتبار کافی در این زمینه می تواند ما را در رسیدن به خودکفایی یاری نماید .

**********************
آقای زارعی : 
آقای زارعی مدیر کل دفتر امور روستایی سابقه شکل گیری این دفتر را به لحاظ زمانی کوتاه ذکر نمود و با بیان این مطلب که برای رسیدن به اهداف برنامه های تعریف شده در حیطه مسئولیت این دفتر وقت بیشتری می طلبد ؛ گفت : از جمله اموری که در دستور کار قرار دارد و در حال اجرا شدن می باشد تمرکز زدایی است و توزیع قدرت حوزه مدیریت در سطح بدنه کارشناسی می باشد .
وی سیاست دولت نهم را تقویت مدیریت روستا ذکر نمود و با ارائه آماری مبنی بر افزایش تشکیل دهیاریها در سطح روستاهای استان خاطرنشان ساخت : با نظر مثبتی که در سطح مدیران استان بویژه جناب آقای مهندس هاشمی در نگاه به روستاها وجود دارد خوشبختانه سعی شد که در تخصیص اعتبارات 60% به روستاها اختصاص یابد .
و تعداد کل دهیاریهای مصوب را  1426 دهیاری و تعداد دهیاریهای در دست اقدام را 30 دهیاری اعلام کرد .
*********************

نماینده شورای اسلامی بخش خرم آباد :
وی با عرض سلام و عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت اباعبدا.. الحسین (ع) ، به بیان بخشی از مشکلات موجود در روستاها و دهیاریها به شرح زیر پرداخت :
1- بسیاری از روستاها دهیاری ندارند .
2- بسیاری از دهیاران گزینش نشده و حکمشان اعتبار قانونی ندارد .
3- اعتبارات دهیاریها بسیار اندک است .
4- در طرح هادی و اصلاحات آن مشکل وجود دارد .
5- کمبود امکانات در روستاها و راه های روستایی از قبیل ماشین حمل زباله ، برف گیر و ...
6- فرسودگی راههای روستایی
و ....
وی با بیان این مطلب که روستاها از جمله روستاهای غرب استان در صورت رسیدگی و ایجاد امکانات می توانند به عنوان قطب گردشگری استان در جذب گردشگر و توسعه این صنعت عمل نماید ، از عدم توجه کافی مسئولین و بی مهری آنان به مناطق روستایی خصوصاً غرب استان گلایه نمود و اظهار امیدواری کرد که مدیران در انجام پروژه ها و طرحها ، عدالت را در بین شهرستانهای غرب و شرق استان رعایت نمایند .

**********************

مهندس دادبود :
مهندس دادبود مدیر کل دفتر فنی استانداری به سؤالات مطرح شده در دستور کار جلسه اشاره نمود و گفت : پاسخ به همه این سؤالات به وقت بیشتر و حضور کارشناسان نیاز دارد .
وی پیشنهاد کرد در جهت پاسخگویی به سؤالات تخصصی و همچنین در رابطه با طرح هادی شهر و روستا ، جلسه ای با حضور کارشناسان برگزار گردد .

***********************
 مهندس هاشمی :
جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استانداری ضمن عرض سلام ، تسلیت به مناسبت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان اباعبدا... الحسین (ع) ، به جمع بندی مطالب مطروحه پرداخت .
وی از تعامل مابین شورای اسلامی استان و مدیران کل اظهار خرسندی نمود و با بیان این مطلب که شوراها تجلی اراده ، نوع نگاه و نیاز و خواست مردم است اظهار امیدواری کرد که این امر ، نقطه عطفی در همکاری دوجانبه جهت نیل به اهداف مشترک و در راستای شکوفایی جامعه  باشد .
وی یکی از اهداف این دفتر را رسیدگی به روستاها با حفظ توازن منطقه ای اعلام کرد و گفت : پیگیری مشکلات و مسائل روستاها در سرلوحه کار ما می باشد بطوریکه 60% اعتبارات مربوط به مناطق روستایی می باشد .
مهندس هاشمی در پاسخ به اظهارات نماینده شورای اسلامی بخش خرم آباد تنکابن در رابطه با عدم توجه به روستاها و مناطق غرب استان ضمن رد این اظهارنظر ، سیاست استان را توجه یکسان و همه جانبه به همه مناطق استان بخصوص مناطقی که به لحاظ توسعه عمرانی عقب مانده ترند ذکر نمود و پیشنهاد داد کمیته ای متشکل از نماینده شورای اسلامی استان ، دفتر معاونت عمرانی استاندارو مقامات محلی آن شهرستانی که نسبت به توزیع اعتبارات و توجه به توسعه گلایه دارند تشکیل تا نسبت به بررسی موضوع اقدام نمایند .

*******************

مصوبات :
1- به منظور بررسی و تبادل نظر در خصوص طرح هادی شهر و روستا و دیگر مشکلات مرتبط به مبلمان شهری مقرر گردید جلسه ای با حضور جناب آقای مهندس دادبود و کارشناسان مربوطه و رئیس و اعضای کمیسیون فنی شورا برگزار گردد .
2- در رابطه با انطباق و بررسی صورتجلسات شورای اسلامی شهرها در سطح استان مقرر گردید کمیته انطباق مشترک با حضور کارشناسان دفتر امور شهری و شاوران حقوقی و دیگر اعضای مرتبط با شورای اسلامی استان تشکیل گردد .
3- با توجه به ارائه گزارش از فعالیت پروژه های انجام شده در دوره اول و دوم ریاست محترم جمهور از سوی آقای رستمی مقرر گردید تعدادی از بیلان کار انجام گرفته از سوی دفتر فنی استانداری به شورای اسلامی استان اعلام گردد .
4- با توجه به پیشنهاد مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استاندار مبنی بر تشکیل کارگروهی متشکل از نماینده شورای اسلامی استان ، دفتر معاونت عمرانی استاندار ، مقامات محلی ( شورای اسلامی شهرستان و نماینده فرمانداری ) جهت بررسی میزان تخصیص اعتبارات و اجرای پروژه ها در سطح شهرستان ها تشکیل تا نسبت به بررسی و بازدید از پروژه ها در سطح شهرستانها از جمله غرب استان اقدام گردد .


 

                                           

 

کد مطلب : ۱۵۴  / گروه : مصوبات /  / ۰۷ بهمن ۱۳۸۷  /  بازدید : ۳۸۲۷

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز49
دیروز 1233
جمع 867262
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت