بسمه تعالی

در پی دعوتنامه شماره 2613/ش/3 مورخ 6/8/87 ، پانزدهمین اجلاسیه شورای اسلامی استان  با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی استان و جناب آقای مهندس پاکدامن نماینده محترم سازمان مسکن و شهرسازی استان رأس ساعت 9 صبح روز دوشنبه 13/8/87 با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید توسط یکی از اعضا آغاز گردید .

آقای رضا محسن پور رئيس شورای اسلامی استان :
ابتدا جناب آقای محسن پور ضمن عرض سلام خدمت میهمانان ، اعضا شورا و خبرنگاران حاضر در جلسه روز دانش آموز و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا را تبریک گفتند .  وی در ادامه گفت : اگر ما یک نگاه کلی به استان مازندران داشته باشیم . آهنگ پیشرفت توسعه در شهرهای استان مازندران نسبت به استانهای دیگر بسیار پائین است .
وی همچنین افزود : نگاه مسکن و شهرسازی نسبت به کمیسیون ماده 5 یک نگاه تعاملی نیست . بعضاً دوستان در شهرداری از عدم تعامل مسکن و شهرسازی سخت گلایه مندند . آقای محسن پور در رابطه با تعامل کارگروه مسکن و شهرسازی با شورا گفت : کارگروه مسکن و شهرسازی نکاه خوبی به شوراها ندارد ؛ در صورتی که شورای اسلامی استان کمیته انطباق تشکیل داده و ابتدا نظارت بر خود را شروع نموده است .
 این در حالی است که شوراهای ما در مصوبات روند قانونی را طی می کنند. محسن پور با بیان این مطلب که برخی از قوانین دست و پاگیر شوراهاست ، آمادگی شورای اسلامی استان را برای تشکیل کارگروه با مسکن و شهرسازی اعلام کرد .
آقای محسن پور در رابطه با بافت های فرسوده گفت : روند تصحیح در بافت فرسوده شهرها نامطلوب است . وی با اشاره به وضع در نابهنجاربافت فرسوده در  بعضی از شهرها ، به ارزش بالای بافتهای فرسوده به لحاظ فرهنگی اشاره نمود و  از عدم توجه مقامات ذیربط ، به خصوص مسکن و شهرسازی در تخصیص اعتبار برای مرمت و زیباسازی و همنواختی در سطح شهرها انتقاد کرد و گفت : اعتبارات مورد نیاز با توجه به بافت فرسوده در سطح استان باید تخصیص یابد و این آمادگی در شورای اسلامی شهرها وجود دارد تا با همکاری سازمان مسکن و شهرسازی و دیگر دستگاههای ذیربط زمینه عملیاتی کردن اعتبار فراهم نمایند .
وی در ادامه از عدم توجه و دعوت از رئیس شورای اسلامی استان در کارگروه معماری و شهرسازی و عدم پیشرفت فیزیکی پروژه های ساختمانی مسکن مهر جوانان سخن گفت و خواستار تعامل بیشتر سازمان مسکن و شهرسازی با شوراها شد .

*******************
 آقای کورش حسين زاده رئيس کميسيون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی استان :
آقای حسین زاده با عرض سلام و خیر مقدم خدمت تمامی اعضا گفت : شورا نهادی ده ساله است ، بنابراین قبل از آن نبوده که مانع توسعه شود . شما اطلاعات فنی خوبی را ارائه کردید ، ولی پاسخ به سؤالات نمی باشد .
وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که کارگروه معماری و شهرسازی استان حدود 621 مورد مغایرت با طرح هادی  را در شهر رویان مصوب نمود و اجازه کار به شورا را نداد .
وی همچنین به عدم ارائه تسهیلات بانکی به شهروندان برای اخذ سند مالکیت و پروانه ساخت اشاره کرد و گفت : در صورتیکه شهروند پروانه داشته باشد می تواند وام دریافت کند .
وی در ادامه گفت : استانداری و مسکن و شهرسازی نسبت به عملکرد بنیاد علوی واکنش نشان نمی دهند ، در حالیکه ما تا به امروز مکاتبات زیادی انجام داده ولی پاسخی دریافت نکردیم . وی همچنین به نامشخص بودن وضعیت حریم شهرها اشاره نمود و در پایان گفت : چطور منطقه ای با 50000 نفر جمعیت بیمارستان ندارد ، ولی مسکن و شهرسازی زمینی را که در اختیار دارد به یک نهاد خاص واگذار می کند که زیاد الزامی نمی باشد .

*******************
آقای مهندس پاکدامن نماينده سازمان مسکن و شهرسازی :
آقای مهندس پاکدامن ضمن تقدیر و تشکر از رئیس و اعضای شورای اسلامی استان در برگزاری این نشست ،  به موضوع جلسه پرداخت و با بیان این مطلب که بحث شهرسازی و معماری امری مهم در همه کشورها به حساب می آید و برخی از کشورها دارای تجربه ای موفق در این زمینه  می باشند ، به وضعیت داخل کشور پرداخت و گفت : یکی از بزرگترین مشکلات در بحث شهرسازی و توجه به مبلمان شهری عدم وجود سیستم واحد و یکپارچه در مدیریت شهری است واین امر سبب نوعی ، هماهنگی و دخالت بعضی از دستگاههای غیر مرتبط می گردد ولی شهرسازی را جزء ساختار کلی سیاست دولت در کشورهای دیگر دانست و با اشاره به این مطلب که شهرسازی و معماری بر اساس سیاست های تدوین شده اجرا می گردد و از عملیاتی کردن نظرات و دیدگاههای غیر کارشناسی در بحث شهرسازی جایگاهی ندارند گفت : در جامعه ما علی رغم پیشرفت و توجه به ساختار ، اما مشکلاتی وجود دارد که متأسفانه به دلیل عدم تعریف قانونی برخی از مجریان باعث بروز مشکل می گردد .
آقای پاکدامن پیشرفته علم و تکنولوژی و دستیابی به جدیدترین علم مدیریت در جهان و تدوین برنامه ها برای تحول شهری ، امری ضروری است خاطرنشان ساخت : با توجه به بالا بودن سرعت تغییرات ایجاد مدیریت واحد و یکپارچه می تواند جامعه شهری را در رسیدن به هدف الگوی شهرنشینی کمک کند .
وی تدوین توافق نامه تا 3 برابر در کمیسیون ماده 5 را امری خلاف قانون دانست و با اشاره به این مطلب که شورا و شهرداری در بسیاری از زمینه ها می توانند در ایجاد منابع درامدی باید از نقش اساسی ایفا کند گفت : برای رسیدن به این هدف در جداول باید به فرهنگ سازی پرداخت و در این جهت ارتباط نزدیک و مستمر با صدا و سیما می تواند نقش مهمی را ایفا کند .
وی به اقدامات شورای اسلامی استان پرداخت و ضمن ارزیابی عملکرد شورای استان به خصوص انطباق صورتجلسات شورای اسلامی شهرها را به فال نیک گرفت و یادآور شد از اظهارات اعضای محترم تصور می گردد که عزیزان مسکن و شهرسازی در بحث شهرسازی ، مبلمان شهری و همه امورات مرتبط به شهرسازی با نگاه اداره کل می بیند ، در صورتیکه تصمیم گیری و تصمیم سازی تنها با مسکن و شهرسازی نیست ؛چه بسا بعضی دستگاهها با اظهار نظر باعث منتفی شدن یا تغییر نظر این اداره کل در بحث شهرسازی می گردد.
وی گفت : کلیه شهرهای استان دارای طرح جامع شهری خواهند شد که تا به حال قرارداد طرح جامع 6 شهر منعقد گردید .
جناب آقای مهندس پاکدامن به بحث بافت فرسوده در در شهرها پرداخت و با بیان این مطلب سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی نگاه تاریخی و فرهنگی به بافت ها دارد و درصدد حفظ این میراث می باشند ؛ لذا به نظر می رسد جهت زیباسازی و مرمت کارگروهی تشکیل شود تا همه دستگاههای ذیربط در این رابطه اظهار کنند .

*******************

                                             بسمه تعالی

در پی دعوتنامه شماره 2613/ش/3 مورخ 6/8/87 پانزدهمین اجلاسیه شورای اسلامی استان با حضور رئیس و اعضای شورای اسلامی استان و جناب آقای مهندس جعفری مدیر توزیع برق شرق استان و جناب آقای مهندس محرابی نماینده مدیر توزیع برق غرب استان رأس ساعت 9 صبح روز دوشنبه 13/8/87 با تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید توسط یکی از اعضا آغاز گردید .
آقای رضا محسن پور رئيس شورای اسلامی استان :
جناب آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان ، ضمن عرض خیر مقدم خدمت آقای مهندس جعفری مدیر توزیع برق شرق استان و آقای محرابی نماینده توزیع برق استان گفت :در سفر اول ریاست جمهوری اعتباراتی برای شبکه های فرسوده در سطح استان در نظر گرفته شده است ولی چیزی صورت نگرفته است .
وی با بیان این مطلب گفت : در بعضی از این مناطق هنوز تیرهای چوبی موجود است و سیم کشی های شبکه هم قدیمی است و در ساختار شبکه ها تحولی صورت نگرفته است .محسن پور افزود : بعضی از روستاها دارای دهیاری می باشد ولی هزینه برق شهری از مردم گرفته می شود .انشاءالله ترتیبی اتخاذ شود تا روستاییان بر اساس معیار مصرف برق روستا هزینه پرداخت نمایند .
وی همچنین به این موضوع اشاره کرد : در شهرهای جدید و بخش ها اداره برق استقرار یابد تا مردم از نقاط دوردست راحت تر به مشکلات خود رسیدگی نمایند . آقای محسن پور یکی از مشکلات کشاورزان استان را برق زمین های کشاورزی عنوان نمود و گفت : اگر مشکل برق چاههای کشاورزی و .... حل شود ، قطعاً در کاهش هزینه های کشاورزی اثرگذار است . امیدواریم نگاه مدیران برق در بخش و شهرستان یا شوراها نگاهی تعاملی باشد .

******************
 سرکار خانم کمالی عضو شورای اسلامی استان و نماينده شورای اسلامی استان در شورايعالی استانها :
سرکار خانم کمالی با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همگی ، مشکلات موجود در شهرستانهای سوادکوه ، قائم شهر و آمل را بیان نمودند . سرکار خانم کمالی مشکلات موجود در شهرستان سوادکوه به موارد ذیل عنوان کردند :
1- قدمت زیاد شبکه های شهرستان که بیش از 70%  آن بالای 30 سال قدمت داشته که نیاز به تعویض و اصلاح دارند .
2- کمبود اعتبار و بودجه مورد نیاز جهت اجرای پروژه ها در حوزه های مختلف با توجه به وسعت منطقه و طول شبکه ها .
3- عبور شبکه از داخل زمین و مناطق مسکونی در شهر و روستا ها که در گذشته بدلیل مختلف ایجاد شده و مردم با توجه به ساخت و سازهای جدید و گرانی زمین ها و عدم توان پرداخت هزینه درخواست جابجایی آنها را دارند و لیکن با این اعتبارات اندک امکان پذیر نمی باشد. تقاضای تغییر نرخ تعرفه های شهرستان با توجه به محدودیت منطقه اکثریت مردم در دادن هزینه های برق مصرفی دچار مشکل می باشند .
4- در نظر نگرفتن بودجه برای روشنایی معابر روستاها .
5- درخواست بررسی از امکانات سد خاکی در منطقه لفور جهت راه اندازی پست برق آبی جهت اطلاع وضعیت برق منطقه .
6- درخواست مساعدت های مالی و رفاهی و توجه بیشتر برای پرسنل با توجه به محدودیت منطقه و عدم توانمندی مالی پرسنل .
سپس خانم کمالی مشکلات شهرستان قائم شهر را اینگونه عنوان نمود :
           1- مشکلات ناشی از سرقت کابل های برق .
           2- مشکلات ناشی از برقی شدن چاههای برق .
           3- مشکلات ناشی از روشنایی معابر سطح شهر و روستا .
           4- مشکلات ناشی از در حریم برق بودن باغات و املاک .
           5- مشکلات ناشی از جدی نگرفتن شهرداری جهت لحاظ نمودن پست زمینی در دادن مجوز ساخت و ساز .
           6- مشکلات ناشی از کنسول دادن ساختمان های جدید و در نتیجه ایجاد حریم برق .
           7- مشکلات ناشی از عدم پرداخت به موقع بهای برق مصرفی توسط ادارات ، کارخانجات و سایر مشترکین .   
           8- مشکلات ناشی از عدم رعایت بیشتر مدیریت مصرف برق .

*******************

جناب آقای نبوی عضو شورای اسلامی استان مازندران:
آقای نبوی با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همگی در خصوص مشکلات برق شهرستانهای گلوگاه ، بهشهر ، نکا و ساری مواردی را به شرح زیر مطرح نمودند :
1-تأمین روشنایی معابر به خصوص روستاها ، توجه بیشتری شود .
2- اصلاح و بهینه سازی شبکه ها ضعیف است .
3- نصب ترانسفورماتور .
4- در خصوص تغییر مسیر خط kw 200 که برای منازل مسکونی هم خطرناک است .
5- تعویض تابلو فرسوده ی ترانسفورماتور .
6- در خصوص برقی شدن چاههای کشاورزی .
7- اصلاح بعضی از انشعابات کنتور .
8- تعویض تیرهای چوبی .
9- تعطیلی ساختمان برق در بخش کلباد شهرستان گلوگاه .
وی در پایان گفت : اشاره به این موارد چیزی نیست که ما قدردان زحمات اداره برق نباشیم .

*******************
آقای طالبی عضو شورای اسلامی استان مازندران و نماينده شورای اسلامی استان در شورايعالی استانها :
آقای طالبی ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت حضار محترم مطالبی را به شرح زیر بیان نمودند :
1- معیار توزیع اعتبار در سطح شهرستانها .
2- میزان و چگونگی اعتبار در رابطه با برق دار کردن چاههای کشاورزی .
3- نحوه اولویت بندی طرحها در سطح برق روستایی در سطح شهرستانها .
4- علت مجانی بودن روشتایی برق در معابر شهری و اخذ هزینه روشنایی در سطح روستاها .

*******************
جناب آقای مهندس جعفری مدير توزيع برق شرق استان :
مهندس جعفری با عرض سلام و خسته نباشید خدمت رئیس و اعضای شورای اسلامی استان ، با اشاره به طوفان اخیر گفت :برخی از روستاها 3 الی 5 روز بدون آب و برق بودند .این در حالیست که رشد مصرف برق سالانه در حدود 10 الی 12 درصد می باشد که این میزان رشد در سال 85 به 16 درصد افزایش یافت .
آقای مهندس جعفری قیمت تمام شده برق را 87 تومان ذکر نمود و گفت که از این مقدار حدود 50 تومان بابت سوخت به شرکت نفت داده می شود . وی با بیان این مطلب گفت : میانگین فروش به مردم 17 تومان می باشد که این مقدار بستگی به میزان مشترکین و پراکندگی جمعیت دارد . وی در پاسخ سؤال آقای مهندس باکی در رابطه با عدم کابل کشی به صورت زمینی ، گفت : رویکرد قبل از انقلاب با رویکرد بعد از انقلاب متفاوت بوده است . قبل از انقلاب توجه بیشتر به شهرها بوده ، در حالیکه فعلاً علاوه بر شهر توجه به روستاها هم زیاد شده و حدود 4000 روستا دارای حدود 200 میلیون تومان هزینه می شود و اعتبارات کافی برای این کار وجود ندارد .
آقای مهندس جعفری در ادامه گفت : مصرف آمل چیزی در حدود 9/18 درصد می باشد و بودجه ای که به آن تعلق می گیرد چیزی حدود 3 میلیارد و هفتاد میلیون تومان است .این در حالیست که فقط برای کابلی کردن یک نقطه از آمل مبلغی بیش از یک میلیارد تومان هزینه در بر داشت .چه طور ما با 3 میلیارد تومان بودجه می توانیم کابل کشی زمینی را در این شهر انجام داد .
وی گفت : در شهر ساری 12 نقطه خروجی را به اندازه 7 کیلومتر مدار کابلی کردیم که یک میلیارد و 400 میلیون تومان هزینه کردیم و با ذکر این مطلب گفت : به برق بودجه استانی تعلق نمی گیرد .
وی همچنین به سفر اول ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت : در این سفر برای رسیدگی به شبکه فرسوده روستایی چیزی حدود 32 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده و یک مصوبه هم در رابطه با نیروگاه نوشهر داشته اند .
مهندس جعفری یکی از مشکلات در توزیع را فاصله سرویس دهی در روستاها دانست و با بیان این مطلب گفت : ما برای حل این مشکل اقدام به ایجاد قطب روستایی در بخش ها و بعضی از روستاها از جمله قطب روستایی خزرآباد ، روستای امره در بخش کلیجانرستاق ، روستای سنگده ، منطقه لفور ، ورسک ، گتاب ، آغوز بن ، پنجاب و .... نموده ایم .
وی همچنین در رابطه با قطع درختان گفت : اینطور نیست که بخواهند درختان را قطع کنند .استاندار منابع طبیعی را موظف نموده است تا با هزینه راه و ترابری و برق استان ، از گلوگاه تا رامسر نهال اقاقیا و نارنج بکارد و شهرداران را موظف به کاشت جایگزین آن کرده است .
وی در رابطه با برقی شدن چاهها گفت : ابتدا سیاست بر برقی شدن چاهها بود ولی با بالا رفتن مصرف برق ، سیاست تغییر کرده و روال گذشته برگشته است .مهندس جعفری گفت :در سال 85 حدود 2 میلیارد سرقت سیم داشتیم که امسال میزان سرقت از گلوگاه تا آمل حدود 300 میایون تومان در غرب استان چیزی حدود 170 میلیون بوده است و برای جلوگیری این خسارات نیاز به کمک نیروی انتظامی می باشد .وی همچنین بر صرفه جویی 8000 مگاواتی در دو استان گلستان و مازندران اشاره نمود و گفت : با توجه به فرهنگ سازی انجام شده توسط شرکت برق و رعایت همشهریها و توزیع لامپ کم مصرف این صرفه جویی رخ داد .
وی به افزایش قیمت برق اشاره کرد و گفت : برای قشر کم درآمد طرحی را تهیه نموده و در آن پیش بینی شده که اگر مصرف برق تا kw 200  باقی بماند ، پول برق همان 17 تومان محاسبه و بالاتر از آن به صورت تصاعدی دریافت شود .

مهندس جعفری تأمین روشنایی برون شهری را بر عهده راه و ترابری دانست .

*******************
                                       مصوبات :
1- با توجه به مشکلات روستاهای بخش رودبست و شهر کله بست در رابطه با عدم وجود اداره یا اداره برق با توجه به نظر مثبت جناب آقای مهندس جعفری مدیر توزیع برق شرق استان مقرر گردید مکاتبه ای با توزیع برق انجام تا نسبت به واریز نمودن اداره در بخش رودبست اقدام نمایند .
2- با توجه به موضوع مطرح شده در رابطه با فرسودگی شبکه برق رسانی در روستاهای اسی کلا و چوپانکلا و همچنین عدم تکاپوی شبکه موجود در تأمین برق مورد نیاز بخش های تجاری و مسکونی مقرر گردید مکاتبه ای با توزیع برق انجام تا نسبت به مرمت شبکه اقدام گردد.
3- با توجه به طرح مشکل محاسبه معیار مصرف برق شهری برای ساکنین روستاهای دارای دهیاری از جمله اسی کلا ، سرحمام و بخشی از روستای فولادکلا که مشکلاتی را برای ساکنین مناطق روستایی سبب گردیده ، لذا مقرر گردید مکاتبه ای با توزیع برق انجام تا نسبت به رفع مشکل اقدام گردد .
                                        

 

 

کد مطلب : ۱۵۲  / گروه : مصوبات /  / ۰۴ آذر ۱۳۸۷  /  بازدید : ۴۰۲۷

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز44
دیروز 1233
جمع 867257
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت