چهاردهمین اجلاسیه شورای اسلامی استان در پی دعوتنامه شماره   2336/ش/3     مورخ  13/7/87 رأس ساعت 9:15 روز چهارشنبه 17/7/87 ،  با حضور مدیر کل محترم شرکت گاز دردفتر شورای اسلامی استان برگزار گردید .
در ابتدا آیاتی چند از کلام الله مجید توسط یکی از اعضای شورای اسلامی استان تلاوت و سپس جلسه با سخنان آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان آغاز شد.

 رضا محسن پور رئیس شورای اسلامی استان:
در ابتدا جناب آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان با عرض سلام و خیر مقدم خدمت مدیر کل محترم ، اعضای شورا و خبرنگاران حاضر در جلسه و ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی خدمت همه حضار هدف از این نشست را بررسی وضعیت گازرسانی در سطح شهرها و روستاها دانست .
در ادامه ایشان از دولت جمهوری اسلامی خواست تا برای مردمی که در تمامی عرصه ها حضوری پررنگ و مستمر داشته اند اعتبار مورد نیاز در بحث گازرسانی تأمین کند . ایشان پس از بیان این مطلب در رابطه با مشکل گاز شهرستان سوادکوه به ایراد سخن پرداختند گفتند که مشکل این شهرستان با منابع طبیعی برای مردم ایجاد مشکل کرده است .
 محسن پور گفت : در بحث انشعاب گیری حق السهمی که برای مازندران در نظر گرفته شده است    نمی تواند مشکلات مردم را حل کند .
ایشان در پایان از مدیر کل محترم گازرسانی استان تقاضا کرد نهایت همکاری را داشته باشند که در فصل سرما مردم با مشکلی مواجه نباشند .

 
 ******************

دکتر بابانژاد رئیس شورای اسلامی شهرستان بهشهر:
   دکتر اسلام بابانژاد ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه اعضا حاضر در جلسه به بیان مشکلات گاز در شرق استان پرداخت جناب دکتر بابانژاد به بیان این مطلب که پیمانکاران شرکت گاز در سطح شهرستان ها با سرعت بسیار کمی به انجام کارها می پردازند ، پرداخت . سپس ایشان در رابطه قطعی گاز سال گذشته در منطقه شرق استان  مشکلات بوجود آمده ناشی از آن را اینگونه ذکر نمود :
1- بحران مدیریتی در سطح استان
    2- بالا رفتن قیمت کالاها در حد غیر متعارف
   3- کمبود نان در سطح شهرستان ها
   4- گاز گرفتگی هایی که در چند سال اخیر بی سابقه بوده است
    5- پاسخگو نبودن مدیران اجرایی
ایشان در ادامه به بیان این موضوع پرداخت که حضور یکروزه ریاست محترم جمهور فقط مرهم چند ساعته یا چند روزه بوده و مشکل هنوز حل نشده است .سپس دکتر بابانژاد در رابطه با نگرانی مردم از زمستان امسال گفت : با توجه به سوخت جایگزینی که اعلام شد ، لوازم استاندارد برای استفاده از این سوخت وجود نداشت و مردم را دچار چالش کرد .
 وی با بیان این مطلب گفت : فکر نمیکنم که مدیریت بحران تشکیل شده باشد تا در مواقع بحرانی مدارس و کارخانجات دچار تعطیلی نشوند . در ادامه آقای بابانژاد از عدم برخورداری گاز در روستاهای بالادست و پایین دست شهرستان های شرق استان سخن گفت و در رابطه با همین موضوع اضافه کرد : عدم بهره مندی از گاز موجب مصرف بی رویه چوب می شود و این امر سبب خسارات عدیده ای به منابع طبیعی می گردد. 

                                               ******************
مهندس باکی نماینده شورای اسلامی شهرستان رامسر:
مهندس باکی ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت همگی چند سؤال را از مدیر کل گاز استان پرسیدند :
1- در خصوص حریم اختصاصی آیا فقط در شهرستان رامسر تعریف شده یا برای همه جاست ؟
2- آیا در حریم انفجاری حق احداث جاده ای وجود دارد یا نه ؟
امیدوارم یک جواب قاطع بدهید که به مردم داده شود و خوشحالم که از شما دعوت به عمل آمده تا در این جلسه شرکت کنید.

******************
آقای مهندس رستمی فر رئیس شورای شهرستان چالوس :
مهندس رستمی فر بعد از عرض سلام و خسته نباشید خدمت اعضای حاضر در جلسه در رابطه با بحث دوگانه سوز شدن مدارس به ایراد سخنانی پرداخت . وی در این خصوص گفت : با توجه به هزینه های 250000 تا 500000 تومانی که برای هر مدرسه رقم می خورد و این هزینه های مالی متوجه مردم می شود ضمن اینکه تهیه لوازم دوگانه سوز هزینه زیادی در بر دارد که تقریباً تهیه آن مشکل می باشد ، بنا بر این خرید گرانتر گاز از کشور های همسایه با صرفه تر می باشد .
وی گفت : حدود سال 1384 کلنگ گازرسانی شهر کلاردشت زده شد و قول اتمام یکساله آن داده شد ، ولی هنوز این مسئله به تحقق نپیوست .

******************

نایب رئیس شورای اسلامی بخش بابلکنار :
آقای نوروزی نایب رئیس شورای اسلامی بخش بابلکنار  گفت : حدود سه سال از انشعاب گذاری روستاهای بخش بابلکنار می گذرد وقرار بوده که تا پایان سال 1385 از نعمت گاز بهره مند شوند ، ولی متأسفانه عملی نشده است .
وی گفت : با توجه به اینکه اولویت با بخش بابلکنار است ، اما اولویت به مناطق دیگر داده شده است .

******************

    آقای حسین زاده نماینده شورای اسلامی شهرستان نور :
آقای حسین زاده در رابطه با پیمانکاران شرکت گاز گفت : پیمانکاران این شرکت بسیارضعیف کار می کنند و در کنده کاری ها مسائل شهرسازی را رعایت     نمی کنند . وی همچنین از مدیر کل شرکت گاز پرسید : آیا مصاحبه آقای ادیانی با خبرگزاری ها مبنی بر نهایی شدن قرارداد گاز ایران و ترکمنستان صحت دارد یا خیر ؟

******************
آقای قاسمی رئیس شورای اسلامی شهرستان سوادکوه :
آقای قاسمی به مسائل گاز شهرستان سوادکوه پرداخت و گفت که انشاءالله مشکل گاز سوادکوه در حال پیگیری می باشد . وی گفت شهر آلاشت مشکل گاز CNG دارد .

******************

آقای ابوالقاسمی نماینده شورای اسلامی شهرستان تنکابن :
وی در خصوص برداشت بی رویه از سطح بستر رودخانه ها و بیرون آمدن لوله گاز اصلی از کف رودخانه نشتا را مطرح کردند .


******************
  
 آقای عرب مقصودی مدیر کل گازرسانی استان :
ایشان ضمن عرض سلام و تشکر از جناب آقای محسن پور که زمینه نشستی صمیمی را  با اعضای شورای استان فراهم آوردند ، ابراز امیدواری کرد تا با یک گفتمان صمیمی به راه حل هایی در مورد مشکلات گاز دست یابیم .
وی در ادامه گفت : خدمت همه اعضا که به عنوان نمایندگان حوزه ، مشکلات را بیان نمودند خسته نباشید عرض می کنم . توفیقی بود که در رابطه با گاز استان مازندران در خدمت شما باشم .
سپس جناب آقای عرب مقصودی جداولی را در اختیار اعضای شورا قرار داد و بر اساس جداول توضیحاتی را ارائه نمود . وی بر اساس جداول ارائه شده گفت : در سال 1386 سرعت عملکرد بالاتر از برنامه می باشد که این نشان دهنده بحث سرعت و شتاب در توسعه است و با بیان این مطلب افزود که انشعابات با توجه به برنامه عملکرد ، از برنامه جلوتر است . بنابراین پذیرش مشترکین هم نسبت به برنامه جلوتر است .
مدیر کل شرکت گاز ایران را یکی از کشورهای سرشار از منابع گازی دانست که از استخراج آن تا 250 سال کشور را از نعمت گاز بهره مند می سازد و استخراج آن و استفاده از فرآورده های آن نیاز به هزینه بسیاری دارد .
وی افزود : با توجه به پیش بینی تولید طی سالهای 1387 تا 1393 ، ظرفیت تولید رو به افزایش است. وی با اشاره به این مطلب گفت پارس جنوبی از فازهای 1  الی 5 حدود 145 میلیون متر مکعب در روز طی سال 87 تا 93 تولید خواهد داشت . این در حالی است که واردات 26 میلیون متر مکعب در روز خواهد بود و پیش بینی می شود که حدود 50 میلیون متر مکعب در روز به واردات اضافه شود و از سال 1390 ، فازهای 12 ، 15 ، 16 ، 17 ، 18   و از سال 91 فاز 19 ، 20 ، 21 ، 22 ، 23 و 24 شروع به تولید می کند . با عنایت به برنامه ریزی تلفیقی گاز از سال 87 تا 93 تولید و واردات متعارف خانگی تجاری ، حمل و نقل ، صنایع و نیروگاههای ... رو به افزایش می باشد .
وی با بیان این مطلب فوق گفت : میزان مصرف طبق برنامه ریزی بیشتر از تولید و واردات می باشد بنابراین تولید و انتقال عقب هستند .
مدیر کل محترم شرکت گاز در رابطه با گاز شهرهای جدید گفت : شرکت گاز برای چند سال آینده شهرهای جدید برنامه ندارد . وی با اشاره به این مطلب که وضعیت گاز امسال شکننده است گفت : ما طی جلسه ای با آقای قناعت تمام مسائل را مطرح کرد و هشدارهای لازم را طی نامه ای به ادارات ، مدارس ، کارخانجات ( جهاد کشاورزی ، آموزش و پرورش ، ستاد حوادث غیرمترقبه ، استاندار ، مدیران ادارات ، مدیر کل صنایع و معادن ) داده و از آنها خواستم تا سیستم خود را دوگانه سوز کنند .
آقای عرب مقصودی در ادامه گفت : وضعیت گاز شهرهای ساری ، گلوگاه ، شیرگاه ، سورک ، کیاکلا ، بابل ، آمل ، چمستان  شکننده است .
وی در رابطه با احتمال قطع گاز در گلخانه ها گفت : طی نامه ای به سازمان جهاد کشاورزی از آنها خواستیم تا نسبت به دوگانه سوز نمودن کلیه صنایع وابسته اقدامات لازم را بعمل آورده که در صورت افت فشار و کمبود گاز به منظور تأمین گاز خانگی ناگزیر کلیه صنایع وابسته باید از سوخت دوم استفاده کنند .
آقای عرب مقصودی در جواب آقای باکی که گفته بودند آیا از طریق شورا باید اطلاع رسانی شود گفت : بله ، حتماً این کار باید انجام پذیرد . با توجه به اینکه ما هم از طریق رسانه های ملی این قضیه را اعلام کردیم .
مدیر کل شرکت گاز با بیان این مطلب که امسال به تمامی مسئولین نامه زده شد و هشدارهای لازم داده شد تا دچار غافلگیری نشوند گفت : تمامی ادارات ، مدارس ، کارخانجات ، نیروگاهها باید امادگی کامل برای قطعی گاز داشته باشند و آقای عرب مقصودی با توجه به وضعیت موجود گاز در استان و در پاسخ آقای حسین زاده گفت : اگر اعتبار مورد نیاز خط لوله گاز کیاسر که به مخزن گاز در عسلویه متصل می شود داده شود مشکل گاز استان مرتفع می گردد .
وی با اشاره به مطلب فوق گفت : با توجه با اینکه حدود 300 میلیارد اعتبار نیاز است تا این کار انجام شود ولی فقط 700/3 میلیارد بودجه در اختبار قرار داده شده است که باعث طولانی شدن انجام این کار می شود . در ادامه مدیر کل شرکت گاز استان این نوید را داد که مسئله خریداری گاز ترکمنستان به شدت در حال پیگیری است که اگر گاز مورد نیاز ( 26 میلیون متر مکعب در روز ) تهیه شود ، مشکل قطعی گاز را نخواهیم داشت . وی با اشاره به مطلب فوق گفت : اگر گاز ترکمنستان قطع شود ما ناچاراً باید از گاز جنوب استفاده کنیم و با توجه به اینکه استانهای پرمصرف در بین راه باید به میزان مصرف خود بردارند و ما در انتهای خط لوله قرار داریم باز دچار چالش و مشکل می شویم .
وی همچنین گفت : ما الان 52 پروژه نیمه تمام روستایی در شهرستان آمل داریم که اگر بتوانیم به سرانجام برسانیم کار زیادی انجام شده است .
آقای عرب مقصودی در پاسخ سؤال آقای باکی گفت : ما مسئول خطوط انتقال نیستیم . ما فقط در بخش توزیع گاز هستیم . همچنین در جاهایی که زمین دارای ارزش زیاد و با قابلیت استفاده بالا هستند می شود حریم لوله را کم کرد و از زمین ها استفاده نمود .
وی همچنین در رابطه با فرهنگ سازی مصرف بهینه گاز گفت : به جای اینکه شعله گاز را زیاد کنید و در اثر شعله زیاد از گزمای زیاد پنجره را باز کنید ، منافذ را ببندید و شعله را کم کنید و همچنین ایشان از افزایش پلکانی قیمت گاز خبر داد .

  ******************
 
در ادامه رأس ساعت 11 بعد از حضور مدیر کل محترم شرکت گاز استان ، سرکار خانم شرف الدین مدیر کل محترم امور بانوان و خانواده استان حضور یافتند .  در ابتدای جلسه جناب آقای محسن پور با عرض سلام و خیر مقدم خدمت سرکار خانم شرف الدین اینچنین گفت : پیامبر می فرماید : بهشت زیر پای مادران است و د ادامه گفت : ان شاءالله این نشست يک نشست مفید باشد .

   آقای کورش حسین زاده رئیس محترم کمیسیون فرهنگی و اجتماعی :
آقای حسین زاده ضمن عرض سلام و خیرمقدم خدمت اعضای محترم و ضمن تبریک عید سعید فطر موضوعاتی را به شرح زیر درباره مسائل بانوان بیان نمودند :
 1- بالا رفتن ضریب جمعیت بانوان در بعضی مقاطع زمانی و عدم توجه با آن
2- درخواست افزایش حضور حضور فعالیت خانم ها در اجتماع
3- ورزش بانوان ؛ وی در این باره گفت : با توجه به واگذاری سالن به بخش خصوصی خانم ها با توجه به اینکه در قسمت متوسط مالی هستند دچار چالش  ومشکل می شوند .برای دانش آموزان باید فضای ورزشی مناسب آماده شود و با توجه به خصوصی سازی ، برای ورزش قهرمانی دچار مشکل شده و نمی تواند ورزش کند .
4- تخصیص اعتبار توسط شهرداری برای بانوان سرپرست خانوار که در زندان حضور دارند که آزادی آنها مستلزم پرداخت دیه است .
وی همچنین در ادامه گفت : مصوبه کارگروه بانوان در خصوص حضور مدیران کل امور اجتماعی و امور شهری و امور بانوان در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای استان مسئول پیگیری مصوبه مشخصی نیست ولی کار خوبی است و در شهرها می شود روی این قضیه کار کرد . آقای حسین زاده با بیان این مطلب که سایت امور بانوان استانداری فعال نیست و مطالب قابل استفاده در آن پیدا نمی شود افزود : کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی استان سال گذشته با ریاست سرکار خانم نیک جو کمیته ای به عنوان کمیته بانوان تشکیل داده که این کمیته مادگی کامل را در حوزه بانوان و هر نوع تصمیم گیری در سطح استان در جهت خدمت رسانی در قالب مدیریت استان کمک کند را دارد .

******************
                                                       
  دکتر اسلام بابانژاد :
دکتر بابانژاد در مورد مسائل بانوان به ذکر موارد ذیل پرداخت :
1- افزایش آمار دختران تحصیل کرده که هم مفید می باشد و هم دختران را برای ازدواج با پسران با تحصیلات کمتر دچار چالش کرده است .
2- افزایش روبه رشد طلاق از طرف خانم ها
3- پایین آمدن سن رشد اعتیاد
4- ازدواج دختران با سنین پائین با افراد مسن که باعث ناپایداری جو خانواده ها می شود .
5- رو به سالمندی رفتن جمعیت ، تغییر نگرش فرزندان نسبت به فرزندان گذشته و ضروری بودن ایجاد خانه سالمندی
6- انگیزه ایجاد پارک بانوان
7- عدم استفاده از دبیر زن در بعضی از دروس با توجه به وجود نیروی زن
8- ضعیف بودن آموزش خانواده در سطح دبیرستان ها

******************

آقای رستمی فر رئیس شورای اسلامی شهرستان چالوس :
آقای رستمی فر مشکلات بانوان را در چند مورد بیان کردند :
1- روحیه فردگرایی در خواهران زیاد است .
2- عدم بهره مندی لازم از قوانین
3  - نادیده دانستن ظرفیت فکری خواهران
 4- عدم خودباوری بانوان نسبت به خودشان
 5- عدم استفاده از نیروهای قوی
 6- فعال نبودن کمیسیون بانوان در شهرستان ها

******************

سرکار خانم شرف الدین مدیر کل محترم دفتر امور بانوان و خانواده استان  : 
ایشان با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه گفتند : من خیلی خوشحالم که در این جلسه شرکت نمودم . آقای حسین زاده حرفهای ما را بیان نمودند و من از ایشان و سرکار خانم نیک جو  کمال تشکر را دارم . وی در ادامه درباره دفتر امور بانوان گفت : در دولت نهم دفتر امور بانوان تبدیل به اداره کل شد که شامل 9 نفر می باشد ولی در استان مازندران اداره کل امور بانوان با 2 نفر در رأس در حال چرخاندن است . ایشان اهداف این اداره کل را
1- اهداف فرهنگی
2- تحکیم بنیان خانواده
3- توانمند سازی خانواده ها
4- تعمیق ارزش های دینی و ...
دانست .
خانم شرف الدین یکی از کارهای در راستای اهداف ذکر شده را اجرای طرح رحمت در استان نام برد و با بیان این مطلب گفت : طرح رحمت آموزش مهارت های زندگی با رویکرد دینی است که حدود 40000 خانم تا به حال آموزش دیدند و حدود 1000 پایگاه کلاس در کل استان برگزار شده است .
مدیر کل محترم دفتر امور بانوان در این رابطه گفت : فاز دوم در نیمه دوم مهر ماه اجرا می شود که هدف از برگزاری آن پائین آمدن آمار طلاق است .
وی گفت : عدم خودباوری خانم ها نسبت به خود به ریشه خانواده برمی گردد و در حالی که آقایان هنوز نمی دانند با خانم ها چطور برخورد کنند و جایگاه زن را درست نمی شناسند چطور یک زن جایگاه خود را بداند و خود را باور کند . وی همچنین گفت : واقعیت در پس شعارهای زیاد پنهان شده است خانم ها هسته پنهان خانواده هستند ما هنوز زنانمان را در خانواده ندیدیم و با توجه به شعارهای فراوان ولی بودجه خاصی برای خانمها در نظر گرفته نشده و اگر هم بودجه گذاشته شود خیلی کمرنگ است . خانم شرف الدین در رابطه با برنامه های آموزشی گفت : ما تا به حال برابر 5500 نفر از کارمندان آموزش خانواده به صورت غیرحضوری و برابر 3000 دانش آموز این برنامه را به اجرا در آوردیم . مدیر کل دفتر امور بانوان گفت : تمامی مدارس سطح استان را با یک 8 قلمه ورزشی مجهز کردیم . وی در ادامه گفت : ارتباط برقرار کردن را برخی خانمها نمی دانند و یکی از کارهای فرهنگی انجام شده در این راستا را ایجاد 50 کارگاه آموزشی عفاف و حجاب که در آن از سخنرانان ماهری استفاده شده است عنوان    نمود  .
سرکار خانم شرف الدین در رابطه با انگیزه ایجاد پارک بانوان گفت : با توجه به کار پژوهشی که انجام شد بیش از %90 بانوان مشتاق چنین حرکتی هستند . وی گفت : خانمها نیاز به آرامش دارند و می خواهند تفریح و ورزش همراه با آرامش داشته باشند و اگر زن آرامش اشته باشد خانواده آرام است . این کار برای حفظ بنیان خانواده نیاز است و مهمترین هدف ایجاد آن این است که دخترانمان به دین امید پیدا کنند و سپس از شورای اسلامی استان خواست تا پیگیر شود و گفت : اگر بتوانیم این پارک ها را احداث کنیم باعث افتخار دنیا و آخرت است .
مدیر کل امور بانوان عدم فعالیت سایت امور بانوان را به دلیل مشکلات مالی بیان نمود و گفت : در سال جاری امور بانوان هیچگونه اعتبار دریافت ننمود .  وی یکی از دلایل عدم قبولی مسئولیت ها توسط بانوان را در این دانست که آقایان با خانم ها همکاری لازم را نداشته و خانم ها نمی خواهند خانواده شان را از دست بدهند .

******************

آقای محسن پور در پایان پیشنهاد نمودند :
 1- که کارشناسان امور بانوان در کمیسیون فرهنگی شرکت نموده و طرح داده و روی آن کار و از آن دفاع شود .
2- ورزش هایی در سطح شهرستان بگذارید . شورا همکاری لازم را می کند .

******************
 
در ادامه رأس ساعت 13  اجلاسیه با حضور جناب آقای جمشیدی مدیر کل محترم دفتر امور اجتماعی و شورای استانداری پیگیری شد .
ابتدا جناب آقای محسن پور ضمن عرض سلام و خیرمقدم خدمت میهمانان عزیز به تشریح کارهای انجام شده شورا در سال گذشته پرداخت و از ارتباط صمیمی بین شورا و نمایندگان تمجید کرد .
در ادامه مهندس باکی و آقای نبوی مطالبی را در رابطه با عدم تمایل ارتباط دستگاههای اجرایی با شورا را بیان نمودند .

******************

   مهندس جمشیدی مدیر کل محترم دفتر امور اجتماعی و شورای استانداری :
از همه اعضا کمال تشکر را دارم و خدا را شاکرم و همچنین هفته پست و دامپزشکی را تبریک می گویم .
از صحبت دوستان استفاده کردیم . ایشان درباره رسالت و جایگاه شورا گفت : روایات ، قرآن ، احادیث و قانون اساسی به صورت تخصصی درباره نقش شورا بحث و از آن تعریف می کند . اگر کارها به نحو احسن پیش برود ما می توانیم جایگاه و منزلت شورا را حفظ کنیم .
وی با بیان این موضوع که عصر ، عصر استدلال و اندیشه برتر ، عصر تعامل و صمیمیت است گفت : هم نشینی ها باید به همزبانی و همدلی ختم شود و سرانجام هم تصمیم گیریها به یک نقطه ای برسد که هم مبتنی بر نیاز و هم مبتنی بر آگاهی باشد . وی با بیان این مطلب که نگاه شورا باید نگاه ملیتی و حاکمیتی باشد گفت : مدیریت شورا باید هم سازمانی و هم ریش سفیدی باشد . شورا باید بتواند طرح و برنامه هایش را به وسیله دیگران یا بدون کمک آنها به نتیجه برساند .
بنابراین شورا باید نگاه حاکمیتی ، مردمی و مدیریت سازمانی و ریش سفیدی را در دستور کار خود قرار دهد . وی با ارائه تحلیلی نقش شورا را حلقه واسط جامعه و حاکمیت دانست و گفت : شورا باید بتواند با هنر خویش بر اساس اقتضای زمان مدیریت سازمانی و ریش سفیدی در تحقق برنامه های خود بهره گیرد .
وی نحوه تعامل مابین دستگاه های اداری و اجرایی با شورائیان را منوط به دانش ، آگاهی و درست تصمیم گیری و تصمیم سازی دانست و این نگرش علمی را موجب تغییر رفتار سازمانی و مدیریتی مبنی بر مطالبه نگری بر اساس آگاهی ، دانش تخصصی و عمومی و کاربردی تعریف نمود و گفت : شورای موفق می تواند ضمن انجام وظیفه دولتی خود یعنی پاسخگو بودن به مطالبات واقعی شهروندان رابطه خوب و مستحکمی نیز با بدنه حاکمیت داشته باشد .

******************

در پایان آقای محسن پور ضمن تقدیر و تشکر از مهندس جمشیدی حضور ایشان را به فال نیک گرفت و اظهار امیدواری کرد تا سازمانها همکاری بیشتری با شورا داشته باشند .

 

کد مطلب : ۱۴۹  / گروه : مصوبات /  / ۱۴ آبان ۱۳۸۷  /  بازدید : ۳۵۲۲

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز56
دیروز 1233
جمع 867269
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت