آقای محسن پور رئیس شورای اسلامی استان:
آقای محسن پور ضمن عرض خیر مقدم خدمت حاضرین در جلسه و جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استانداری به معرفی حضار جلسه به حضور آن معاونت محترم پرداخت و در ادامه مختصری از مشکلات استانی را به شرح زیر بیان نمود :
1- چندگانگی در تصمیم گیری در بخشداری ها و دهیاری های استان که مشکلات عدیده ای را برای شوراهای روستایی ایجاد نموده است .
2- مسائل و ابهامات کمیسیون ماده 5 در شهرهای استان .
3- نبود کار کارشناسی کافی در خصوص مبحث بافت های فرسوده .
4- منتج به نتیجه نگردیدن بحث حسابرسی از سازمان همیاری شهرداری های استان که توسط قانونگذار بر عهده شورای اسلامی استان گذاشته شده است و علی رغم پیگیری ها و نامه های متعدد وزارت محترم کشور و شورایعالی استانها تا کنون مسکوت مانده است .
5- اجرای نیمه تمام موضوع منطقه محوری در بخش مدیریت امور روستایی .
6- نظام مند نبودن نظام مهندسی در بخش روستایی که منجر به ساخت و سازهای     غیر مجاز در روستاها گردیده است .

*******************

آقای مهندس جعفری رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی استان :
سپس با اعلام ادامه برنامه توسط آقای سید علی علی محمدی و با ذکر یک صلوات ، جناب آقای مهندس جعفری رئیس محترم کمیسیون توسعه و عمران شورای اسلامی استان مطالبی را به شرح زیر بیان فرمودند :
آقای مهندس جعفری پس از عرض سلام و خسته نباشید خدمت حاضرین در جلسه گفت: یکی از ویژگی هی جناب آقای مهندس هاشمی شناخت فرهنگ جغرافیایی و اقلیمی استان مازندران و اشراف کافی ایشان به مسائل و مشکلات شهرهای استان در      زمینه های عمرانی می باشد .  اما علی رغم اینها بد نیست مطالبی را نیز شوراییان به عرض برسانند .
 وی در ادامه گفت : مهندس هاشمی کار بسیار مهمی در دو بخش شهری و روستایی دارند. در بخش شهری ، هم شهرهای بزرگ و هم شهرهای کوچک و تازه تأسیس موضوع صحبت می باشند .
 وی عمده مشکلات شهرها را در بحث تغئیر کاربری اراضی دانست و گفت : در زمینه تغئیر کاربری اراضی هیچگونه کارشناسی درستی انجام نمی پذیرد .
مشکل و مسئله دیگری که وجود دارد در خصوص شهرهای کوچک و تازه تأسیس است . شهری که از روستا به شهر تبدیل شده است ، ابتدا نیاز به فرهنگسازی دارد تا با فرهنگ اجتماعی و شهرسازی آشنا گردد .
 موضوع دیگر در رابطه با این قبیل شهرها ، نداشتن تمکن مالی شهرداری جهت اداره امور مرتبط با ارائه خدمات شهری و حتی حقوق کارکنان و پرسنل می باشد .
وی همچنین گفت : در بخش روستایی به طور خلاصه نظم خوبی در حال به وجود آمدن است . چند سال قبل می توانستند با یک برگ کاغذ تمام نقشه ها را ارائه نموده و پروانه ساختمان بگیرند ؛ اما اکنون به طور منظم کلیه مراحل ، قانونی و نظام مند اجرا می گردد .
نکته قابل بحث در اینجا ، استقبال روستاییان از وام بنیاد مسکن جهت ساخت منازل است ؛
از آنجا که این وام تنها به ملک هایی که دارای پروانه ساخت هستند تعلق می گیرد و پروانه ساخت هم تنها به روستاهایی که دارای طرح هادی باشند داده میشود ، افرادی که در این روستاها هستند نه می توانند پروانه ساخت بگیرند ونه وام بانکی و نه سند مالکیت .
 وی با بیان این مطلب که پیشنهاد می کنم بخشداریها روستاییان را به سمت گرفتن پروانه ساخت سوق دهند تا جلوی هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز گرفته شود ، گفت : استانداری یا شهرداری باید یک مشاوره خوب و جامع به شوراهای روستایی داده تا پس از تصویب برخی از طرحهای هادی روستاها در کارگروهها ، شوراییان خود معترض به رأی ابتدایی خود نگردند .

 آقای مهندس جعفری با تشکر از جناب آقای مهندس هاشمی و بقیه اعضا صحبت های خویش را به پایان رساند .

********************


آقای دکتر بابانژاد رئیس کمیسیون صنعت توریسم و گردشگری شورای اسلامی استان :
آقای دکتر بابانژاد رئیس کمیسیون صنعت توریسم وگردشگری شورای اسلامی استان ضمن عرض خیر مقدم و تشکر گفت : همانطور که مهندس جعفری فرمودند ، جناب آقای مهندس هاشمی به مسائل ومشکلات عمرانی شهرها و روستاهای استان واقف هستند ، اما اینجانب مطالبی را جهت تسریع روند حل این مشکلات بیان می دارم .
در خصوص اصلاح بافت فرسوده شهری ، در بسیاری از شهرهاکه این طرح اعلام گردید ، مردم به شهرداریها مراجعه کرده و شهرداریها نیز اقدام نمودند ؛ اما در خصوص آن بخش از کار مربوط به کمک دولت ، که شامل تقبل حق السهم پروانه از سوی دولت و همچنین اختصاص وام 14 میلیونی از سوی بانکها بود ، تا کنون هیچگونه اقدامی صورت نگرفته است .
وی افزود : حتی اگر دولت هم به ادامه این روند کمک نماید ، بسیاری از زمین ها سند ندارند و به همین سبب شهروندان دچار مشکل می شوند . وی در ادامه ، در خصوص بحرانهای به وقوع پیوسته در استان طی چند ماه اخیر با توجه به وسعت خسارت وارده مطالبی را به شرح زیر بیان فرمودند :
1- قطع ناگهانی گاز در بخش های شرقی و مرکزی استان که منجر به خسارات و تلفات مالی و جانی بسیار گردید . حال باید برای جلوگیری از بروز این مشکل در سال جاری کاری کرد .
2- سرمای بی سابقه زمستان در سال گذشته که خسارات زیادی را به بخش صنعت کشاورزی و دام و طیور وارد ساخت که عدم جبران آنها سبب عقب ماندگی استان می گردد .
3- خشکسالی که خسارات عدیده ای را به بخش کشاورزی وارد نموده و قطع شدن پی در پی برق و کم آبی را در سراسر استان در طول تابستان منجر گردید .
4- بحث طوفان اخیر که سبب قطع اشجار و تخریب منازل و واحدهای تجاری و صنعتی گردید .
5- بروز سیل به طور میانگین در هر دو ماه و نه به طور مقطعی .
 وی همچنین گفت : این بحرانها می طلبید تا ستاد حوادث غیر مترقبه همه هفته جلسات منظمی را برگزار نماید و به برآورد خسارات و پیدا نمودن راهکارهایی برای جبران آن بپردازد .
او با بیان این مطلب که در این سری از حوادث چند دستگاه مقصر می باشند افزود : سیل نتیجه تخریب جنگلهاست که در این خصوص جهاد کشاورزی و منابع طبیعی را مقصر      می دانم . در خصوص حفظ حریم رودخانه ها ، اداره آب و فاضلاب و در بحث ساخت سد بدون در نظر گرفتن مباحث کارشناسی ، ادره راه باید پاسخگو باشد .
در پایان آقای دکتر بابانژاد از همه حاضرین تقدیر و تشکر بعمل آوردند .

*******************

جناب آقای کورش حسین زاده رئیس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای اسلامی استان :
آقای حسین زاده نماینده مردم شهرستان نور در شورای اسلامی استان پس از عرض خیر مقدم ، مشکلات شهر رویان را به شرح زیر بیان نمودند :
1- بحث جایگاه دو منظوره رویان .
 2- بحث پل دوم رودخانه شهر رویان که شهرداری در این زمینه دچار مشکل کمبود بودجه است .
3- نیمه کاره ماندن پروژه کمربندی شهر رویان به دلیل کندی روند ساخت .
4- در خصوص زمینهایی که بنیاد علوی متصدی آن است . کسانی که می خواهند سند مالکیت بگیرند باید تا سقف %50 قیمت کارشناسی را به بنیاد بدهند . از شما می خواهیم تا به بررسی این موضوع بپردازید .
در پایان ایشان با تشکر از وقتی که در اختیار ایشان گذاشته شد تا به بیان مشکلات شهر خود بپردازند به سخنان خود خاتمه داد .  

 *******************  

جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استاندار :
جناب آقای مهندس هاشمی از همه اعضا به خصوص آقای محسن پور که زمینه حضور در این جمع را فراهم نموده تقدیر و تشکر کرد و گفت : دوستان امروز تمام مسائل و مشکلات استان را بیان نمودند که این مشکلات فقط مختص شوراییان نبوده ، بلکه مشکل همه می باشد و پاسخگویی به تمامی این مسائل در این زمان کم امکانپذیر نمی باشد . ان شاءالله در جلسات دیگر به همه سؤالات پاسخ داده شود .
مهندس هاشمی گفت : ما واقف به مشکلات هستیم و باید با یک همگرایی و تعامل مثبت و تبدیل آن به یک پتانسیل بالا مشکلات مردم را با اولویت بندی حل کنیم و ایشان در ادامه به بحث ترافیک در سطح استان پرداخت و گفت : ترافیک موجود در سطح استان نه تنها یک مشکل استانی بلکه یک مشکل ملی محسوب می شود .
وی با بیان این مطلب که شورائیان ظرفیت شنیدن مشکلات و انتقادت از مقامات و مردم را در خود افزایش دهند گفت : مشکلاتی که امروز با آن دست و پنجه نرم می کنیم متعلق به زمان ما نیست بلکه ریشه در سالیان دور دارد و امروز ما باید برای پاسخگویی به نسل آینده برنامه ریزی مدون و کارشناسی شده برای فائق شدن به مشکلات ارائه نماییم .
مهندس هاشمی توانمندی فردی و جمعی فرزندان خطه مازندران را مافوق ظرفیت فعلی دانست ، ولی متأسفانه به جهت مچگیری و حملات ناشیانه به همدیگر این پتانسیل قوی صرف موضوعات غیرفنی می گردد .
وی با ارائه تحلیلی وضعیت مازندران را از نگاه مقامات کشوری و استانی مقاوم ، نیروخیز و با پتانسیل قوی جغرافیایی اقلیمی و اقتصادی نام برد و يادآور شد : اما در بحث بهره گیری و برخوردار بودن از اعتبارات ملی نسبت به سایر استانها ضعیف و عقب مانده است .
مهندس هاشمی با ارائه آماریب سقف اعتبارات ملی جذب شده در سطح استان را در سالهای گذشته و مهیا نمودن بستر جذب اعتبارات کلان در سال جاری تا سقف 170 میلیارد تومان امری قابل توسعه دانست و با نگاه به سایر استانها گفت : در شهر اصفهان به جهت مهیا بودن بستر در زمینه 700 میلیارد تومان اعتبار جذب می گردد و باید مازندران را برای ایجاد تحول بزرگ زیربنایی آماده ساخت .
معاون محترم عمرانی استاندار شورائیان را علاقمند به سرنوشت مردم و توسعه شهری توصیف نمود و گفت : باید همه از شما شورائیان گرفته تا مدیران و مقامات اجرایی استانی و شهرستانی در کنار هم برای ساختن استانی آباد تلاش کنیم .
مهندس هاشمی با ارائه تحلیلی از وضعیت شهرستانهای استان در قیاس با سایر استانها گفت : با توجه به گسترش حریم شهری در شهرها و از بین رفتن فاصله فیمابین شهرها تقسیم بندی که در گذشته به لحاظ مکانی برای شهرها تعریف می شد امروز آنچنان کاربرد ندارد و باید شهرها را در یک نگاه کلی دید و بر اساس همین نگاه در جهت حل مشکلات اقدام کرد .
وی یکی از مشکلات جدی در حال حاضر استان موضوع پسماندها و دفن آن در سطح استان ذکر نمود و با بیان این مطلب با بهره گیری از روش علمی و تکنولوژی جدید این معضل به ظاهر حل نشدنی استان را مرتفع کرد . همچنان که کشورهای پیشرفته امروز نه تنها دلهره ای از پسماندها ندارند بلکه استفاده بهینه ای هم به روش علمی از آن می برند .
وی اجرای طرحهای بزرگ از جمله پسماندها را در استان به دو عامل مرتبط دانست و  یکی از این عوامل موضوع اعتبار ملی ذکر نمود و عامل دیگر را مسأله فرهنگی دانست که متأسفانه به دلیل مهیا نبودن بستر فرهنگی و مخالفت شهری و بخشی و طرح موضوعات غیرفنی از اجرای طرحها جلوگیری می شود و شورائیان می توانند عناصر مهم و تأثیرگزار در بحث فرهنگ سازی و تغییر نگاه شهروندان به موضوعات ملی و استانی باشند .
هاشمی همچنین آمادگی خود را برای نشست با رؤسای شورای اسلامی شهرها اعلام نمود .

مصوبات :
1- با توجه به آمادگی جناب آقای مهندس هاشمی معاونت محترم عمرانی استاندار مبنی بر برگزاری نشست با حضور مدیران کل زیرمجموعه آن معاونت محترم ، مقرر گردید در آینده نزدیک جلسه ای با حضور  اعضای محترم شورای اسلامی استان برگزار گردد .

کد مطلب : ۱۴۸  / گروه : مصوبات /  / ۱۴ آبان ۱۳۸۷  /  بازدید : ۳۹۱۷

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز41
دیروز 1233
جمع 867254
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت