رئیس و نایب رئیس مجمع نمایندگان مهمانان ویژه:

به گزارش شورای اسلامی مازندران ، بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی استان به ریاست سید کمال آقامیری و با حضور احمدی لاشکی رئیس و نانواکناری نایب رئیس مجمع نمایندگان مردم مازندران و همچنین عبدالهی مدیر عامل شرکت آبفای مازندران و دکتر ابن قاسم پیشه مدیرکل امور مالیاتی استان و نیازآذری مسئول دفتر مجمع نمایندگان مازندران در مجلس در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد .

در این جلسه سید کمال آقامیری رئیس شورای اسلامی استان با تشریح مشکلات اعضای شورا متبوعش ، خواستار توجه نمایندگان مجلس به مشکلات و موانع خدمت رسانی از سوی اعضای شورا استان به شهرها و روستاها شد و با اشاره به لزوم احداث ساختمان مشترک شورای اسلامی مازندران و مجمع نمایندگان گفت: مهدی عبوری شهردار ساری و اعضای شورای شهر در این خصوص آمادگی کامل خود را به منظور تهیه و واگذاری زمین مورد نظر برای اجرای پروژه احداث این ساختمان اعلام داشتند .

وی با بیان اینکه همه شورائیان در سراسر کشور به خصوص مازندران خود را در کنار نمایندگان مردم و یار و یاور دولت مردان می دانند ، بیان داشت : مشکلات باغداران / کشاورزان / دامداران و صنایع تبدیلی در استان مورد تأمل قرار دارد و این مباحث در کنار کمبود سوخت کافی برای کشاورزان علیرغم پیگیری های لازم به نتیجه مطلوب ما نرسیده است .

رئیس شورای اسلامی مازندران از محدود شدن شوراها در ارزیابی قانون خبر داد و گفت: متأسفانه طرح های هادی ما منسوخ شده و برای تصویب یک طرح هادی 2 سال زمان نیاز است که با توجه به تعداد بالای روستاها در مازندران ، اجرای این طرح سالها به طول می انجامد و در این فرآیند زمانبنر ، روستائیان ما متضرران اصلی خواهند بود در سویی دیگر اگر قرار باشد ما در اجرای طرح های هادی روستایی قسمت اعظمی از هزینه ها را از مردم دریافت کنیم این دیگر طرح هادی روستایی به شمار نمی رود .

رئیس شورای استان با انتقاد از عدم پرداخت پول گندم کاران مازندرانی تصریح کرد: مشخص نیست کشاورزان گندم کار ما در کدام مرجع باید مشکل خود را رسیدگی کنند.

وی از عدم ردیف اعتباری بودجه شوراها به عنوان مسئله قابل تأمل یاد کرد و اظهار داشت : در بیان کلی در نظام شورایی و لایه های خدمتی ردیف بودجه ای وجود ندارد  بسیاری از شورا در ساختمان های استیجاری فعالیت می کنند و حتی در پرداخت اجاره بهای خود ناتوانند.

آقامیری از حضور دکتر مهدی چمران در یادواره شهدای قادیکلای سوادکوه قدردانی کرد و گفت : اولین شاخصه پیشرفت و توسعه استان مازندران وحدت بین نمایندگان و شوراها است .

رئیس شورای اسلامی مازندران از بحث زیرساخت های ارتباطی استان سخن گفت و عنوان کرد: این مهم باعث رشد و پیشرفت اقتصادی را فراهم می کند و مسئله زیرساخت های هوایی و توسعه فرودگاهها باعث می شود ما در حوزه واردات و صادرات بتوانیم شاهد پویایی بیش از پیش مازندران باشیم .

این مقام مسئول از وعده ی انجام نشده دولت در خصوص تسهیلات به حادثه دیدگان طوفان اشاره کرد و افزود : شاخص 7/2 سال 93 در سال 95 به 4/5 رسیده و انتظار می رود با همت نمایندگان مردم در استان این شاخص به 7 ارتقاء یابد تا شاهد افزایش اعتبارات استانی باشیم .

سید کمال آقامیری گفت: بحث تعیین جدید حریم رودخانه های استان به مشکلی عظیم برای مردم تبدیل شده است و متأسفانه این مسئله بدون در نظر گرفتن کارشناسی های لازم در مرحله اجرایی قرار دارد که قطعاً مشکلات عدیده ای را بهمراه خواهد داشت .

شبهات مربوط به نظارت شورای اسلامی مازندران بر عملکرد سازمان همیاری شهرداری های استان مبحث دیگر مطرح شده بود که رئیس شورای اسلامی استان اظهار داشت : اگر این مسئله حق قانونی شورای اسلامی استان است چرا اجازه حسابرسی از سازمان همیاری شهرداری ها را به شورای استان نمی دهند و نسبت به ورود شورای استان به این مسئله موضع گیری می کنند در حالیکه سازمان بازرسی نسبت به این مسئله اعلام مساعدت کرده است .

رئیس شورای اسلامی مازندران از بی توجهی به شهرک های صنعتی انتقاد کرد و یادآور شد : متأسفانه بحث درآمد پایدار شهرداری ها آنطوریکه باید مورد توجه قرار نمی گیرد و این نهادها در بسیاری از شهرهای استان با مشکلات مختلفی در خدمت رسانی به شهروندان مواجهند .

این مقام مسئول موضوع ایجاد منطقه آزاد تجاری را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت : متأسفانه برخی از موضع گیری های شهری و منطقه ای باعث شده تا نگرانی در خصوص از دست رفتن این فرصت مهم ایجاد شود که انتظار داریم نمایندگان مخالف این طرح با دلایل منطقی علت مخالف خود را اعلام کنند در حالی که اگر در مازندران این موفقیت حاصل شود ما شاهد توسعه اقتصادی / اشتغال به کار جوانان / کاهش بسیار از هزینه ها و رونق در بخش های مختلف خواهیم بود .

برپایه این گزارش نانواکناری نایب رئیس مجمع نمایندگان مازندران پس از استماع سخنان اعضای شورای استان ، با بیان اینکه وحدت و تعامل بین نمایندگان و اعضای شورای اسلامی مازندران می تواند اهداف خدمتگزاری به استان را به نتیجه مطلوب تری برساند ، گفت : متأسفانه در بسیاری از فرآیندهای اداری ما خلاء قانون داریم .

وی با اشاره به اینکه اعضای شورای اسلامی استان خلاء های قانونی را در خصوص حوزه های مختلف به نمایندگان ابلاغ کنند ، افزود : ما نیز این موضوعات را در مجلس مطرح و پیگیری های لازم را در خصوص رفع نقص آنها انجام خواهیم داد .

نانواکناری ورود اعضای شورای اسلامی استان را به مشکلات مازندران با دیدگاهی استانی مورد توجه دانست و اظهار داشت : یکی از بحث های اصلی ما نمایندگان مازندران در مجلس ، موضوع محیط زیست استان است که مورد حساسیت همه نمایندگان استان در خانه ملت قرار دارد چرا که ساماندهی زباله هرچه سریعتر باید در فاز عملیاتی قرار بگیرد .

این نماینده مجلس حضور یک وزیر مازندرانی را در هیأت دولت نشان از وحدت و همدلی نمایندگان استان دانست و گفت : موضوعات مطرح شده در این جلسه قطعاً پیگیری خواهد شد .

این گزارش حاکیست احمدی لاشکی رئیس مجمع نمایندگان مازندران در سخنانی خود با قدردانی از سید کمال آقامیری رئیس شورای اسلامی استان ، گفت : برخلاف نام مازندران که بسیار بزرگ است اما شاخص های توسعه ای استان بر خلاف انتظار پائین است و با توجه به جمیعیت بالای سه میلیون نفری در استان باید از اعتبارات بیشتری برای توسعه استان بهره مند باشیم .

لاشکی در خصوص بحث منطقه آزاد اظهار داشت : پیشنهاد منطقه آزاد ابتداً باید در دولت و سپس در مجلس تأئید و تصویب شود اما ما باید ارزیابی لازم را در خصوص بستر لازم برای ایجاد مناطق آزاد در مازندران انجام دهیم .

وی با اشاره به اینکه نباید با بحث منطقه آزاد تجاری مردم استان را مقابل یکدیگر قرار دهیم ، یادآور شد: علیرغم بسیاری از محدودیت ها برای این مسئله ، اما تلاش نمایندگان برای تصویب ایجاد مناطق آزاد تجاری ادامه دارد .

لاشکی بر استقرار مجمع نمایندگان استان و شورای اسلامی مازندران مهر تأئید و تأکید زد و گفت : در حال بررسی بودجه شوراها هستیم و از نکته و نظرات همه اعضای شورای استان در تحقق این مهم استفاده خواهیم کرد .  رئیس مجمع نمایندگان مازندران با مخالفت شدید نسبت به انتقال آب دریای خزر به سمنان ، اذعان داشت : قطعاً اجازه نخواهیم داد میلیون ها نفر قربانی 500 هزار نفر شوند .

این نماینده مجلس پیشنهاد تشکیل کمیته اصلاح قوانین در شورای اسلامی استان را مطرح کرد و تصریح کرد : همکاری لازم را در این زمینه خواهیم داشت و حتی در خصوص احداث ساختمان مشترک نیز پیگیری ها انجام خواهد شد و از شهردارو اعضای شورای شهر ساری نیز به پاس همکاری در این خصوص تشکر می کنم.

گفتنی است احمدی لاشکی در پایان به اعضای شورای اسلامی استان این وعده را داد تا در آینده ای نزدیک ضمن بازدید اعضای شورا از مجلس شورای اسلامی ، زمینه برای برگزاری جلسه مشترک اعضای شورای اسلامی مازندران و کولیوند رئیس کمسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی ایجاد شود .

 

 

 

در این اجلاس :

ü    علی افراشته نماینده عباس آباد در شورای اسلامی مازندران با یادآوری ماده 102 قانون در خصوص رعایت جایگاه شوراها ، به عدم وجود جایگاه مناسب شوراها در کمیته انطباق اشاره کرد و گفت : متأسفانه ما در مجلس هنوز میراث دار گذشته ایم و با شرایط موجود اجرای طرح هادی در روستاهای استان سالیان سال به طول خواهد انجامید .

ü    نرگس کمالی نماینده سوادکوه ( زیرآب ) به موضوع مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت : کاهش اختیارات شوراها را باید مورد تأمل قرار داد این مسئله کارشناسی شده نیست و متأسفانه از سوی هر سه قوه قضائیه / مقننه و مجریه مورد حمایت قرار نداریم . وی با قدردانی از سید کمال آقامیری رئیس شورای اسلامی استان ، از موضوع زنان بدسرپرست و بی سرپرست یاد کرد و گفت : بی توجهی به این مسئله تبعات ناهنجاری های اجتماعی را به دنبال دارد .

ü    رحیمی نماینده جویبار در شورای اسلامی مازندران به موضوع لزوم حمایت از شهرداری های زیر 50 هزار نفر اشاره کرد و گفت : متأسفانه به دلیل نبود درآمد پایدار ، شهرداری جویبار سه ماه است که نتوانسته حقوق کارکنان خود را پرداخت کند . وی افزود : در بحث سواحل چپگرود برای توسعه صنعت دریایی ، دهیاری ها و شوراهای روستایی زمین در اختیار متولیان امر قرار داده اند که متأسفانه به دلیل برخی از سوء استفاده ها ، این زمین ها در حال به تاراج رفتن است . نماینده جویبار با انتقاد از بی توجهی مسئولین نسبت به آغاز به کار احداث سالن کشتی جویبار ، یادآور شد : علیرغم کلنگ زنی این مجموعه ، سه ماه است که هیچ کار عملیاتی در آن صورت نگرفته است .

ü     حسن نیا نماینده قائمشهر در شورای اسلامی استان به لزوم وحدت نمایندگان مجلس و شوراها تأکید و اظهار داشت : دعواهای سیاسی به هیچ عنوان نباید مسئولین را از اصل خدمتگزاری به مردم غافل کند . وی افزود : توسعه راههای ارتباطی می تواند بستر ساز توسعه ای و اقتصادی استان را فراهم آورد که برای نمونه از جاده ساری به مشهد و سوادکوه به تهران یاد می کنیم که نیاز به توسعه و تجهیز بیش از پیش دارد .

ü    سید کریم میری نماینده بهشهر در شورای اسلامی مازندران عدم استقرار صنایع تبدیل را مورد تأمل خواند و گفت : به دلیل برخی از بی توجهی ها ، مسئولین دولتی مدعی اند زمین های مازندران کشاورزی است و قابلیت صنعتی ندارد . وی افزود : از نمایندگان مردم استان انتظار داریم دلیل مخالفت خود را در خصوص ایجاد منطقه آزاد شفاف عنوان کنند .

ü    چراغیان رئیس شورای اسلامی شهرستان نوشهر با انتقاد از تعطیلی شهرک های صنعتی ، گفت : نگهداری راههای ارتباطی باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد ؛ راههای فعلی دیگر پاسخگو حجم تردد مردم و مسافرین نیستند و باید به فکر احداث راههای ارتباطی جدید با ظرفیت مناسب باشیم .

ü    سید مقیم مقیمی نماینده بابل در شورای استان به موضوع نبود ردیف اعتباری برای شوراها به عنوان مشکل اساسی تمام شوراهای شهرها و روستاهای استان اشاره کرد و گفت : ما در این خصوص طرحی را در قالب ارزش افزوده ارائه داده ایم که درصد از درآمدها به حساب شورای اسلامی استان واریز و به تناسب جمعیتی در بین شوراها زیرمجموعه توزیع گردد .

ü    احمد جعفری نماینده رئیس شورای اسلامی شهرستان سوادکوه شمالی تعیین جدید حریم رودخانه ها را موضوع سخنان خود قرار داد و گفت :  طرح جدید در آینده بلای جان مردم استان خواهد بود وقتی که از هر طرف 400 متر به حریم اضافه شده این موضوع مشکلات متعددی را برای مردم ساکن در منطقه فراهم خواهد آورد که باید اصلاح گردد . وی گفت: دستگاههای ذیربط در خصوص تعیین تکلیف وضعیت حسابرسی سازمان همیاری شهرداری های مازندران از سوی شورای استان شفاف سازی کنند .

ü    کلبادی نژاد نماینده گلوگاه در شورای اسلامی استان مازندران به موضوع ایجاد منطقه آزاد تجاری اشاره کرد و از نمایندگان مردم خواست نسبت به این موضوع اعلام موضع کنند .

ü    طوسی نماینده نکاء در شورای اسلامی استان در خصوص تقسیم عادلانه اعتبارات استانی به شهرها سخن گفت و اظهار داشت : به مشکلات شهرداری ها و شوراها رسیدگی شود . وی با انتقاد شدید از عدم باور وزارت کشور و استانداری نسبت به جایگاه شوراها ، خواستار حمایت همه جانبه شوراها در اصل نظارت بر همه ارکان کشور شد.

ü    این گزارش حاکیست در پایان این مراسم از سوی احمدی لاشکی و نانواکناری به جهت عدم حضور حسین نیازآذری نماینده بابل در مجلس شورای اسلامی به جهت حضور در جلسه ای در تهران ، از اعضای شورای اسلامی استان عذرخواهی شد.

ü    متأسفانه بحث اعلام منطقه آزاد تبدیل به چالش و اختلاف بین برخی از نمایندگان شوراهای استان شده است که اینگونه جلسات همراه با توضیحات نمایندگان مجلس و مسئولین می تواند در رفع اختلافات مفید واقع شود .

ü    سید کمال آقامیری رئیس شورای استان مازندران تذکراتی به همه مسئولین استان در رابطه با بحث ایمن سازی جاده ها / حل بحران زباله / توجه به صنعت گردشگری و کشاورزی / احداث کارخانجات تبدیلی محصولات کشاورزی و باغداری / توجه به نیازهای نونهالان و نوجوانان و جوانان / تکمیل پروژه های نیمه تمام در همه حوزه ها / توجه به پروژه عظیم آزادسازی سواحل / احیای جنگل ها / احیای صنعت / تلاش نمایندگان مجلس برای جذب اسپانسرهای مالی برای تیم های ورزشی مازندران در لیگ های کشوری / تقسیم عادلانه اعتبارات کشوری و برخورداری مازندران از اعتباراتی که شایسته استان باشد / برگزاری جلسات مشترک نمایندگان شوراها و نمایندگان مجلس و مسئولین استان / گرامیداشت نام و یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی به خصوص شهدای 8 سال دفاع مقدس / توجه به جایگاه نیروهای ارزشی / حمایت از دولت تدبیر و امید برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر / ایجاد فضای وحدت و همدلی در بین اعضای شوراها و نمایندگان مجلس و مسئولین مطرح کرد.

 

 


برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
برگزاری بیست و هفتمین اجلاس شورای اسلامی مازندران
کد مطلب : ۵۶۶  / گروه : اخبار /  / ۲۳ آبان ۱۳۹۵  /  بازدید : ۱۱۵۷

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز61
دیروز 1514
جمع 922931
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت