سید کمال آقامیری رئیس شورا در بیست و پنجمین اجلاس شورای اسلامی مازندران:
مجلس باید به دنبال تقویت جایگاه شوراها باشد

به گزارش شورای اسلامی مازندران ، بیست و سومین اجلاس شورای اسلامی استان مازندران به ریاست سید کمال آقامیری و با حضور اعضای شورای اسلامی استان و دکتر علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت رئیسه مجلس در تالار اجتماعات ساختمان استانداری مازندران برگزار شد .

 

سید کمال آقامیری رئیس شورای اسلامی مازندران: مجلس باید به دنبال تقویت جایگاه شوراها باشد

 

برپایه این گزارش در ابتدای این جلسه ، سید کمال آقامیری با تشریح مشکلات شوراها و عدم توجه برخی از مسئولین به اصل نظارت عالیه در امور اظهار داشت : به حمدالله پس از سالها انتظار یک نماینده از مازندران به عضویت هیئت رئیسه مجلس و کمسیون شوراهای اسلامی مجلس حضور دارند و دکتر یوسف نژاد در این جایگاه می تواند منشأ خدمات شایسته برای مردم کشورمان به خصوص مازندرانی ها و شورائیان کشور باشد.

 

رئیس شورای اسلامی استان با تشریح جلسات تخصصی شورای اسلامی استان که با حضور استاندار / معاونین استانداری و مدیران کل ادارات مازندران برگزار شد ، افزود : انتظار می رود دکتر یوسف نژاد و همه نمایندگان مردم کشورمان در مجلس به دنبال راهکارهای مناسبی جهت تسهیل در خدمت رسانی شوراها به شهرها و روستاها و مردم باشند که به حمدالله به همت دکتر یوسف نژاد و تهیه لایحه مدیریت شهری و روستایی و ساماندهی دهیاری ها این مهم با قوت پیش می رود .

 

آقامیری با بیان اینکه شورای عالی کشور با جایگاه خوبی که دارد می تواند طرح به مجلس ارائه دهد ، مشکلات شورای اسلامی استان را مورد توجه قرار داد و  با تأکید بر توجه واقعی به جایگاه شوراها در نظارت بر عملکرد مسئولین گفت: ما هنوز در شورای روستاها / بخش ها / شهر و شهرستان دبیرخانه و ردیف اعتباری برای تأمین هزینه های جاری غیرشورا در اختیار نداریم .

 

این گزارش می افزاید وی با بیان اینکه هیچگونه توجهی به حق و حقوق و جایگاه قانونی شوراها نشده ، اظهار کرد : با گذشت حدود دو دهه از آغاز به کار شوراها ، این نهاد به بلوغ اجتماعی و قانونی رسیده اما متأسفانه موانع زیادی در احیا جایگاه شوراها وجود دارد .

 

این مسئول یادآور شد: معلوم نیست چرا برخی از مسئولین نمی خواهند نظام شورائی را باور کنند . آقامیری در بخشی دیگر از سخنان خود نیز با انتقاد شدید از روش توزیع اعتبارات به شهرداری ها ، بیان داشت : شهرهای مازندران در بحث مناطق محروم و وضعیت جمعیت که دو فاکتور مناسب کسب اعتبارات به شمار می روند ، با مشکلات زیادی مواجهند که به نوعی این مسئله مظلومیت مازندران را به تصویر می کشد .

 

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی : حضور سید کمال آقامیری باعث ارتقاء جایگاه شورای اسلامی مازندران شده است .

 

دکتر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندرود و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پس از استماع اظهارات اعضای شورای اسلامی مازندران ، ابتداً از سید کمال آقامیری رئیس شورای اسلامی استان به پاس برگزاری این اجلاس قدردانی کرد و گفت : حضور وی با ارتقاء جایگاه شوراها در مازندران همراه بوده است .

 

این نماینده مجلس افزود : در این اجلاس متوجه شدم که به خوبی به ظرفیت های عالی شوراها توجه نشده است و باید از دیدگاهها و اطلاعات شورائیان در تصویب طرح هایی که مربوط به این نهاد و شهرداری ها است ، بیشتر استفاده شود .

 

یوسف نژاد با اشاره به اینکه وظیفه اجتماعی و اداری بر بنده حکم می کند از شوراها حمایت کنم ، اظهار داشت: بنده هم علاقمند به کار شوراها هستم و هم به عنوان شهردار ، تجربه فعالیت در مدیریت شهری را دارم و معتقدم در همه لوایح و طرح هایی که مربوط به شهرها و مدیریت شهری و روستایی در دستور کار مجلس قرار می گیرد ، از دیدگاههای شما استفاده کرد .

 

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت : در شرایط کنونی پروژه هایی که از سوی شوراها اجرا شده بیشتر از دولت است و بنده نیز اعتقاد بر این دارم باید نظارت عالیه بر همه ارکان کشور وجود داشته باشد و از طریق همین رسانه اعلام می دارم مشکلات و انتظارات اعضای شوراهای شهرها با نمایندگان مجلس مشابه و در یک چهارچوب قرار دارد اما می توان با تعاملات سازنده مشکلات را از سر راه برداشت .

 

یوسف نژاد اجرای کامل طرح آزادسازی سواحل را مورد تأکید و توجه قرار داد و یادآور شد : شوراها باید در همه امور فرهنگی / خدماتی / رفاهی / عمرانی و … نقش آفرین اصلی مدیریت شهری باشند .

 

نماینده ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد : به حمدالله عملکرد خوبی را از سوی شورای اسلامی مازندران و همه شهرهای استان شاهد هستیم و همه اعضای شوراها ، از افرادی دلسوز و متعهد تشکیل شده اند که نسبت به مشکلات اشرافیت داشته و نظراتی کارشناسی برای رفع آنها ارائه می دهند.

 

این گزارش حاکیست در بیست و پنجمین اجلاس شورای اسلامی مازندران مباحث دیگری نیز از سوی اعضای شورا مطرح شده که در گزیده ای از آن آمده است :

 

 

 • موضوع زباله در مازندران ، بحرانی فراگیر است که متأسفانه هیچ اقدام قابل توجهی برای بحث پسماند در استان صورت نگرفته است .
 • یکی از اعضا با انتقاد شدید از نحوه کمک دولت به شهرداری ها ، اظهار داشت : برخی از شهرداری ها از جمله جویبار به واسطه همین مسئله در حال ورشکستگی است به طوریکه ۲ ماه حقوق پرسنل پرداخت نشده است .
 • موضوع قطع گاز مساجد و حسینیه ها مسئله مهمی است که نمی توان آنرا نادیده گرفت ، عدم پرداخت سرانه مدارس در شهرها نیز قابل تأمل است چرا که این مبالغی که به مدارس تعلق گرفته حتی جوابگوی تأمین ملزومات اولیه مدارس هم نیست .
 • بحث قول رئیس جمهور در احداث سالن ۶ هزار نفری در جویبار مورد اشاره قرار گرفت و عنوان شد کم لطفی های غیرمنصفانه فدراسیون فوتبال در رابطه با تیم شهدای جویبار در لیگ ۲ قهرمانی فوتبال کشور ، ظلمی بزرگ در حق فوتبال این شهر بوده که تنها برای تأمین رضایت مسئولین فوتبال استان سمنان و سفر رئیس جمهور به این استان ، این هدف به قیمت نادیده گرفتن حق قانونی جامعه ورزشی جویبار همراه شد .
 • بحث عدم تأمین درآمد پایدار شهرداری ها مورد اشاره قرار گرفت ، متأسفانه شوراها فاقد درآمد و منابع مالی هستند و حتی در پرداخت حقوق پرسنل دبیرخانه خود نیز ناتوان نشان داده اند . حمایت از مدیریت شهری و اعضای شوراهای شهرها و روستاها جهت ارتقاء جایگاه این نهاد مورد توجه قرار بگیرد .
 • مردم واقعاً از وضعیت حق نظارت کانون مهندسین به ستوه آمده اند و ده برابر هزینه پرداخت عوارض نوسازی جرایم ساختمانی ، پرداخت حق نظارت مهندسین است و متأسفانه در این فرآیند تنها هزینه بر دوش مردم است و از نظارت عالیه خبری نیست.
 • منابع طبیعی ادعاهای عجیب و غریبی در خصوص مالکیت بر زمین ها و ساختمان های مردم دارد که این موضوع نیز نیازمند بازنگری و واکاوی لازم است .
 • شوراها جایگاه اداری در شهرها و استان ندارند و حتی در سطح کشوری نیز دارای جایگاه اداری قابل ذکری نیستند تازمانیکه مدیریت شهری واحدی در شهرها نداشته باشیم شهرداران حتی از جابجایی یک تیر برق نیز عاجز خواهند بود .
 • در بحث نظارت واقعی دستگاههای نظارتی بر عملکرد شهرها / شهرداری ها و همه دستگاهها ، متأسفانه در برخی از شهرداری ها تخلفات زیادی را شاهد هستیم و دریافت چک های میلیاردی بدون ثبت در تشکیلات اداری و فروش همین فقره چک ها به وابستگان مسئله قابل تأملی است که نیازمند پیگیری های موشکافانه است .
 • در قانون اساسی بر حمایت و تبیین جایگاه شوراها ، تأکید شده و از نمایندگان مجلس انتظار می رود که به دنبال تقویت جایگاه این نهاد مردمی باشند و بدانند که هر نماینده ای که در این مهم به توفیق برسد ، قطعاً مورد اقبال عمومی مردم نیز قرار خواهد گرفت .
 • موضوع مشکلات آزادسازی سواحل مورد توجه قرار بگیرد ، بی توجهی به صنعت گردشگری در سواحل دریا ، نظر به اینکه این سواحل ملی است اما مازندرانی ها در حال خدمت رسانی هستند ، پتانسیل بالای گردشگری مازندران را مغفول کرده است و متأسفانه علیرغم تأکیدات چند باره در این خصوص ، مرجعی نسبت به ساماندهی ان اقدامی نکرده است .
 • موضوع پرونده های سازمان همیاری شهرداری های مازندران مورد نظر قرار دارد و از مسئولین دستگاههای نظارتی انتظار می رود نسبت به بررسی این پرونده ها ، جدی تر و پیگیرتر وارد عمل شوند .
 • جاده سوادکوه به عنوان جاده مرگ یاد شده است . مشکل جاده مرگ از یک سو و امکانات بسیار ضعیف بهداشتی و درمانی و عدم وجود بیمارستان و پزشک مناسب و متخصص بیهوشی و غیره از سوی دیگر مشکلات مطرح شده را برجسته تر می کند . در بسیاری از موارد همچون بحث زایمان و سوانح رانندگی ، بیمارستان سوادکوه با مشکلات عدیده ای مواجه است و بسیاری از خانواده ها حتی از فرستادن فرزندان خود به معابر عمومی از بیم وقوع حادثه خودداری می کنند .
 • بحث مالیات جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر در دستور کار قرار بگیرد ؛ در طرح طبقه بندی مشاغل و بازنشستگی و افزایش دریافتی سنوات پایان سال از ۳ به ۵ سال برای محاسبه حقوق بازنشستگی اعتراضاتی وجود دارد .
 • طرح جامع شهری را علیرغم گذشت بیش از ۲۰ سال مغفول مانده و مردم واقعاً نمی دانند این طرح به کجا خواهد انجامید .
 • وضعیت کمربندی ها نامناسب است و توجهی به پروژه های ورزشی که مربوط به طرح های ملی هستند ، نشده است .
 • متأسفانه به دلیل بی توجهی کشاورزی در مازندران وضعیت مناسبی را تجربه نمی کنند و جنگل های استان در ورطه نابودی قرار دارند . طرح بهره برداری جنگل ها ، مراتع و جنگل ها را با نابودی مواجه کرده و بحث آزادسازی ۶۰ متری سواحل نیمه کاره رها شده و مشکلات ترافیک از عمده مشکلات شهرها و جاده های مازندران به شمار می روند .
 • عدم وجود ردیف مالی برای شوراها و عدم حضور جایگاه شورایی در تصمیم سازی های دولت در اجرای تجمیع عوارض مورد تأمل است و روش تجمیع عوارض به هیچ عنوان مورد تأئید ما قرار ندارد .
 • بحث ارزش منطقه ای / طرح یک پارچه سازی مدیریت شهری موضوع قابل بحث است . طرح یکپارچه سازی مدیریت شهری یک خلاف بزرگ و ظلم در حق شهرداری است که کلیه ادارات و سازمان ها و نهادهای هزینه بر برای شهرداری ها هستند و ادارات و ارگان درآمد زا ، با شهرداری بیگانه می باشند و تعاملی در پرداخت عوارض ، با شهرداری ها ندارند .

 

کد مطلب : ۵۴۶  / گروه : اخبار /  / ۱۱ مرداد ۱۳۹۵  /  بازدید : ۱۱۳۵

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز7
دیروز 1514
جمع 922877
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت