رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان ساری :
تغییر کاربری اراضی ، روستائیان متضرر یا منتفع؟

به گزارش شورای اسلامی استان مازندران ، مهدی مرتضوی رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان ساری در گفتگویی گفت: در روستاها که مالک زمین خود ساکن روستا است برای احداث ساختمان و سکونت خود یا اعضای خانواده در روستا باید در موضوع احداث بنا ، مجوزات لازم را اخذ نماید که مهمترین آن بحث تغییر کاربری زمین روستایی در بافت روستا است که این درخواست وی در کمسیون جهاد کشاورزی برگزار و کارشناسان قیمت کارشناسی زمین را بر اساس وضعیت موجود بررسی نمی کنند .

 

مرتضوی افزود : متأسفانه روش قیمت گذاری کارشناسان ناعادلانه است و زمین های روستایی بر اساس شرایط ساخته شده که در آینده قرار بر احداث و سکونت است ، با ارزش افزوده آن مورد محاسبه قرار می گیرد و این روش قیمت گذاری گاهاً تا 3 برابر قیمت واقعی زمین ، برای صاحب زمین و متقاضی ساخت ، جریمه در نظر گرفته می شود که این یعنی روستایی متقاضی سکونت در روستای خود باید 3 برابر ارزش زمین پول پرداخت کند و زمینی که خود مالک آن است را باید 3 برابر خریداری کند تا مجوز تغییر کاربری و ساخت و ساز برای وی صادر شود .

 

وی در بحث بازنگری طرح هادی روستاها نیز اظهار داشت : مهلت طرح های هادی روستایی 10 ساله است که اکثر زمان این طرح به پایان رسیده و بایستی این طرح مورد بازنگری مجدد قرار بگیرد که این امر باید بر مبنای موازین قانونی صورت بگیرد و وظیفه آن بر عهده بنیاد مسکن است و این بنیاد به جهت گستردگی کار نوبت چند ساله در نظر می گیرد و این مسئله خود باعث نگرانی و ایجاد مشکلات عدیده برای روستائیان می شود چرا که آنها بالاجبار باید تن به تخلفات زده و بدون مجوز اقدام به ساخت بنا کنند و بعد از آن خود را متحمل قانون ماده 99 بدانند .

 

مهندس مرتضوی در تکمیل این دیدگاه خود تصریح کرد : بنیاد مسکن از طریق بخشداری ها و شوراهای اسلامی بخش بررسی کند که روستاهایی که در حال گسترش و ازدیاد جمعیت خانوار بر اساس  گزارش آمار جمعیت بهداشت که هر روستایی سیر صعودی و افزایش جمعیت دارد را جهت معرفی به طرح بازنگری در اسرع وقت مورد ارزیابی قرار بگیرند .

 

رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان ساری اهمیت اجرای طرح های نیمه تمام هادی در روستاها را مورد توجه قرار داد و گفت: متأسفانه طرح هادی ناقص در روستا ، نمای روستاها را بر هم زده و نظارت مناسبی بر روند ساخت و سازها نمی شود ؛ باید توجه داشت که شالکه اصلی روستاها حفظ بناهای قدیمی و سنتی است که باید با ساز و کار مناسب حفظ و اجازه نداد که بناهایی با معماری های اروپایی جایگزین آن شود .

 

مهندس مرتضوی افزود : اجرای طرح هادی برابر قانون بر عهده بنیاد مسکن است که این کار نیز در هر روستایی که این طرح اجرا شده به صورت نیمه تمام وجود دارد و متولیان بنیاد مسکن برای توجیه نیمه تمام بودن آن ، مدعی اند که این طرح به صورت فازبندی به مرحله اجرا در می آید .

 

وی با بیان اینکه مگر مردم در روستاها تعریض و عقب نشینی را به صورت فازبندی انجام داده اند ، از این طرح ناقص بنیاد مسکن انتقاد کرد و گفت: به نظر می آید این روند اجرای طرح هادی ، سوء مدیریت بنیاد مسکن را نشان می دهد که این طرح در یک روستا که عملیات تعریض و ... با زحمات و پیگیری های شورای روستا و دهیار با ساز و کار روستایی انجام می گیرد ، چنانچه اجرای طرح هادی در یک روستا به صورت کامل انجام گرفته و به اتمام رسیده ، بنیاد مسکن اجرای طرح روستایی دیگر آغاز نماید .

 

مرتضوی با اشاره به اهمیت استفاده بهینه از اجرای طرح هادی روستایی ، اظهار داشت : این مهم بر عهده دهیاران در روستاها است که مجریان ضوابط قانونی شوراها هستند و بایستی با دقت و مدیریت درست از منابع تخصیص داده شده از محل بیت المال ، نهایت کوشش را در نگهداری این مسئله مهم به عمل آورند.

 

مهدی مرتضوی رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان ساری در قسمتی دیگر از این گفتگو در بحث حمایت از کشاورزان در روستاها ، گفت: اقدامات دولت در این مهم قابل تحسین است ؛ با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور در بحث آبیاری تحت فشار ، این بسته های حمایتی بایستی در همه رسته های کشاورزی مورد توجه قرار بگیرد .

 

وی افزود : در بحث تحویل ماشین آلات و ادوات کشاورزی ، یکی از روش های حمایت از تولید داخلی از سوی دولت ، از طریق بسته های حمایتی ،کمپانی های ساخت ماشین آلات کشاورزی مجاب نماید تا محصول با کیفیت تحویل کشاورز و باغدار گردد که برای تصدیق ادعایم باید به این مسئله اشاره کنم که پیشنهاد می شود ماشین آلات با کیفیت با خدمات پس از فروش 5 ساله در اختیار کشاورزان و باغداران قرار بگیرد تا آنها با استفاده از این تسهیلات ، دیگر به فکر استفاده از ماشین آلات وارداتی و خارجی نباشند و با این روند تعاملی ، هم بحث منشور اجرای اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل به منحصه ظهور گذاشته می شود و هم فرآیند کشاورزی از ترویج / آموزش و نظارت بر تولید به صورت بومی انجام می پذیرد .

 

رئیس شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان ساری در تکمیل این بخش از دیدگاهش افزود : نظارت دقیق بر تولید و کیفیت سموم کشاورزی از اهمیت بسزایی برخوردار است که متأسفانه به دلیل سوء مدیریت این مسئله در چند سال گذشته ، خسارات ناشی از استفاده از سموم بی کیفیت ، متوجه کشاورزان در برداشت هلو و شلیل بوده است .

 

مهندس مرتضوی یادآوری کرد : برخورد قاطعانه و وضع قوانین سخت گیرانه نسبت به متخلفان باعث می شود که دیگر هیچ تولید کننده ای به فکر تولید کالاهای تقلبی نیافتد .

 

 برپایه این گزارش این مسئول در شهرستان ساری در پایان خاطر نشان کرد : انتظار می رود فضا را به گونه ای ترسیم نمائیم که کشاورز و باغدار ، حمایت مسئولین را در بحث تولیدات بومی احساس کرده و بدون دغدغه نسبت به تولیدات محصولات مختلف کشاورزی و باغداری همت بگمارد .

کد مطلب : ۵۴۳  / گروه : اخبار /  / ۳۰ تیر ۱۳۹۵  /  بازدید : ۱۳۴۴

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز81
دیروز 1514
جمع 922951
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت