المان شهری در سورک بستر ساز غنای فرهنگی خواهد بود

به گزارش شورای اسلامی استان مازندران علم شهرسازی در کشورهای توسعه یافته، به نمادهای هنری، تاریخی و فرهنگی اهمیت بالایی می دهد و از المان های شهری به عنوان یک نماد فرهنگی در بدنه اصلی مبلمان شهر استفاده می کند.

تلفیق هنر، صنعت و معماری و خلق المان های شهری برجسته، نظرگاه های دلچسبی را برای شهروندان و مسافرین ایجاد می کند و این برای مدیران شهری، اهمیت بسزایی دارد تا آنجا که نماد هر شهر، یک المان شهری است.

هر شهری گذرگاهی دارد که مسافران با عبور از آن یا ورود به آن خاطره ای از آن شهر به یادشان می ماند و نیز مردم و ساکنان آن در جوار آن به زندگی مشغولند.

برپایه این گزارش مهندس رسول خلیلی در گفتگویی با خبرنگار شورای استان با بیان اینکه المان ها بعنوان ابزارهای ارزشمند برای معرفی و شناسایی هویت ساختار شهر و نیز جهت تحلیل و ارزیابی گذشته و چه بسا آینده آن شهر محسوب می شوند ، اظهار داشت :  المانهای شهری جز لاینفک عناصر اصلی معابر ،پارکها و فضاهای عمومی یک شهر محسوب می شوند .

وی با اشاره به اینکه المان‌های شهری نمادهایی هستند که در عین بی‌جانی، طراوت و جان ویژه‌ای به فضای شهری داده و موجب می‌شوند تا فضای زیبای شهری همراه با مبلمان شهری را ایجاد کنند ، گفت: از آنجائیکه سورک شهرستانی است که تقریباً به تازگی به شهر تبدیل شده فلذا انتظار مردم و موقعیت مطلوب این شهرستان ، برآن است که توسعه و پیشرفت را هم در مسائل زیربنایی و هم در مسائل روبنایی مدیران مربوطه مد نظر قرار دهند .

خلیلی گفت: بحث زیباسازی شهرستان سورک از آن جهت حائز همیت است که نظر به آنچه که ابتداً مورد اشاره قرار دادم ، توجه به مبلمان شهری قطعاً در زیبایی سیمای شهر و روحیه شهروندان تأثیر بسزایی خواهد داشت و در سویی دیگر با توجه به اینکه سورک مسیر عبور مسافران از شرق به غرب محسوب می شود می تواند میعادگاه بسیاری از مسافران باشد.

نماینده میاندرود در شورای اسلامی مازندران گفت : اگر نگاهی به شهرهای بزرگ مازندران بیاندازیم می توانیم از میدان ساعت ساری / میدان هزارسنگر آمل / پل تاریخی بابل و ... و حتی برج میلاد و میدان آزادی تهران یاد کنم که به عنوان نمادهای شهرهای ذکر شده همواره در ذهن مسافران ماندگار خواهد بود و مدیریت شهرستان سورک نیز می تواند این اقدام ارزشمند فرهنگی را  به نمایش بگذارد .

خلیلی توجه مسئولین به امر زیباسازی شهرسورک با استفاده از احداث المان های شهری را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد : هدف مدیریت شهری باید ایجاد محیطی آرام و سالم باشد ؛ آسایش را می‌توان در تامین نیازهای مردم تعریف كرده اما غنای زندگی هنگامی پدیدار می‌شود كه معنویت هنری در محیط‌های شهری فراهم آید.

مهندس خلیلی اظهار امیدواری کرد :مسئولان شهرستان سورک در بحث زیباسازی شهری ، پروژه استفاده از المان شهری را با الگوبرداری از شهرهای موفق در این زمینه در کنار نوآوری ، را در دستور کار قرار داده تا زمینه برای ارتقاء شاخص های فرهنگی این این شهرستان فراهم آید .

وی در پایان خاطر نشان کرد : به هر میزان کیفیت تجلی هنر در سطح شهر سورک بیشتر باشد، کیفیت زندگی از نظر معنوی و هنری در روابط انسانی بیشتر خواهد شد و بنابراین تاثیر هنر شهری (المان‌ها) بر زندگی مردم این شهرستان یکی از مسائل مهم تلقی می شود.

کد مطلب : ۵۴۱  / گروه : اخبار /  / ۲۵ تیر ۱۳۹۵  /  بازدید : ۱۱۴۴

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

آمار سایت

امروز8
دیروز 1514
جمع 922878
        
 کلیه حقوق برای پایگاه شورای اسلامی استان مازندران محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت